V Jordánsku objevena jeskyně Jana Křtitele

Pod zbytky byzantského chrámu ze čtvrtého století, který stál na východním, jordánském břehu řeky Jordán, byla objevena jeskyně, která údajně sloužila jako zimní příbytek Janu Křtiteli. Ten ve vodách Jordánu pokřtil Ježíše Krista. Podle šéfa vykopávek Muhammada Vahíba se musí ještě ověřit, zda lebka, která zde byla také nalezena, skutečně patří Janu Křtiteli. "Jeskyně i lebka byly objeveny již v roce 1999, kdy zde začaly vykopávky. Naše výzkumy potvrdily, že v jeskyni přebýval Jan Křtitel, odborníci vedení Abdalláhem Nábulsím ale ještě pokračují v určování, komu patřila nalezená lebka," říká Vahíb.

Zatím lze údajně potvrdit, že lebka náležela nějakému mnichovi, kterých zde - v oblasti Vádí Charrar - žilo velmi mnoho. Jordánský deník Ad-Dustúr již napsal, že lebka "by mohla patřit Janu Křtiteli".

Jeskyně byla vyhloubena ve skále v blízkosti řeky Jordán a podle vědců pochází z prvního století po Kristu. Lebka byla nalezena poblíž jeskyně, kde "byla pohřbena odděleně", zdůraznil Vahíb. V blízkosti této jeskyně byly objeveny pozůstatky tří
dalších kostelů, což podle Vahíba i jordánského ministra cestovního ruchu Akila Biltadžiho potvrzuje "posvátný" charakter této oblasti, kde byl podle Jordánců pokřtěn Ježíš Kristus.

Již loni na jaře tým jordánských archeologů oznámil, že právě v Jordánsku objevil místo, kde byl Kristus doopravdy pokřtěn. Má to být v biblické Betanii, která leží "na druhém břehu Jordánu", jak se o ní píše v Evangeliu podle Jana. Jejich nároky vyvolaly spor s činiteli na izraelské straně hranice o to, zda byl Ježíš pokřtěn na východním, nebo západním břehu řeky.

Izrael i Palestinci již totiž dlouho zastávají názor, že Jan Křtitel pokřtil Ježíše v Kasr al-Jahudu, oblasti na západním břehu Jordánu, která leží severně od Mrtvého moře a je stále pod izraelskou vojenskou kontrolou.

V březnu obě místa, jordánskou oblast Vádí Charrar i Kasr al- Jahud, navštívil papež Jan Pavel II. Vádí Charrar leží na východním břehu řeky Jordán, naproti palestinskému městu Jericho. Ještě více na východ leží biblické místo zvané Machaerus, kde byl Jan Křtitel po vykonstruovaném obvinění z nemravnosti na příkaz galilejského vládce Heroda Antipy, syna Heroda Velikého, uvězněn. Jan Křtitel byl podle legend popraven na přímý rozkaz Herodovy dcery Salome, která požádala o jeho hlavu na míse.

Jordánští archeologové zatím odkryli zbytky osady na území o dvou kilometrech čtverečních u Tall Charraru, kopce, který se zhruba pět kilometrů severně od Mrtvého moře tyčí nad rákosem porostlými řečišti v údolí Jordánu a svažuje se k řece Jordán. Dosud objevili pozůstatky byzantského kláštera, deseti kostelů, z
nichž některé měly mozaikové podlahy s řeckými nápisy, a dvě přírodní jeskyně využívané jako poustevnické sluje.

Nalezli také systém trubek a kanálů, který přiváděl vodu do čtyř štukovaných mělkých nádrží; ty byly zřejmě používány při křtech, když se z osady stalo rané poutnické středisko.

Poblíže Jordánu nalezli jordánští archeologové jeskyni s možnými ostatky Jana Křtitele.