V jilemnickém zámku sídlí muzeum kraje

Zámek v malebném podhorském městečku Jilemnici s cennými doklady roubené domovní architektury je situován v sousedství farního kostela jihozápadně od náměstí. Jeho prostředí spoluvytváří zámecký park, na jihu a západě sídlo obklopovaly provozní objekty pivovaru a hospodářského dvora. Nyní zámek slouží Podkrkonošskému muzeu.

V zámku jsou umístěny sbírky a expozice Vlastivěda západních Krkonoš a Počátky lyžování v českých zemích do roku 1914.

Jilemnice, poprvé zmiňovaná roku 1350, byla vysazena na panství hradu Štěpanic pány z Valdštejna. Koncem 15. století, kdy již byla městečkem, zde měli Valdštejnové samostatné panské sídlo - tvrz, historicky doloženou od roku 1492.

V 16. století se Jilemnice nacházela v rukou českobratrské šlechty Jilemnických z Újezdce a Křineckých z Ronova, kteří již seděli na novém renesančním zámku, a po Bílé hoře Harantů z Polžic a Bezdružic. Od roku 1701 byla Jilemnice majetkem Harrachů, budujících rozsáhlé podkrkonošské panství, v jehož struktuře získala centrální postavení.

Barokní úpravy zámku tehdy neměnily jeho dispozici, ale rozšířeno bylo hospodářské příslušenství. Nově byl vyzdvižen kostel sv. Vavřince. Zásadním přínosem byla přestavba Jana Nepomuka Harracha ze sklonku 19. století, která zámku vtiskla dnešní vyváženou podobu.

Otázka: Který z majitelů zámku se také zasloužil o rozvoj lyžování v Čechách?
Zpět na hlavní
stránku soutěže

Budovu lze považovat za jeden ze zdařilých příkladů historizující architektury 19. století. Původní renesanční zámek v Jilemnici, který nahradil starší tvrz, tvoří severozápadní díl dnešního zámku se šestibokou věží v nároží. V přízemí se dochovaly pozoruhodné klenby - křížové s hřebínky, ve věži šestidílná a ve velké nárožní místnosti klášterní klenba s výsečemi.

K roku 1582 je datována zmínka o dnes již zaniklém zámeckém kostele sv. Alžběty, sloužícím vrchnosti jako hrobní kaple, jež vzala za své při velkém požáru města roku 1788. Po barokních úpravách ovlivnila vzhled zámku především přestavba ve stylu neorenesance realizovaná v 90. letech 19. století.

Objekt byl tehdy zrcadlově rozšířen východním směrem o novostavbu s analogickou věží. Vznikla symetrická trojkřídlá dispozice patrového zámku s čestným dvorem uprostřed, mělkým rizalitem zvýrazňujícím vstup a s dvojicí polygonálních věží v nárožích hlavního severního traktu.

ZÁMEK JILEMNICE

Otevřeno (kromě Po): celoročně 8-12,13-16 hod. (červenec-srpen až do 17 hod.), tel.: 0432/54 30 41

(texty použity z publikace autorů V. Brycha, V. Přenosilové a J. Rendka Hrady a zámky Libereckého kraje, kterou v červnu vydává nakladatelství KNIHY 555, Liberec)

V Jilemnici mohou návštěvníci shlédnout výstavu večerníčkových postaviček.