V Albertě a Edmontonu by se vám určitě líbilo

Jen několik dnů uplynulo od doby, kdy se o Edmontonu, metropoli jedné z deseti kanadských provincií Alberty, psalo u nás doma velice často. Z MS v lehké atletice si na rozdíl od Čechů Kanaďané neodnesli žádnou medaili, nicméně to provincii a sedmisettisícovému Edmontonu nic neubírá na kráse. Je to nádherný kout světa, který stojí za to být zhlédnut. Provincie Alberta, kde pouze deset procent obyvatel dalo přednost bydlení na venkově před městem, se počtem obyvatel (2,7 mil.) řadí po Ontariu, Quebecku a Britské Kolumbii na čtvrté místo v zemi - na jeden čtvereční kilometr tam připadnou čtyři lidé.

Provincii lze bez nadsázky nazvat přírodním rájem. Se vším všudy, co do tohoto pojmu můžeme zahrnout: nejen pro své nerostné bohatství,  ale i pro přírodní krásy - toky, lesy, hory a divokou zvěř. Právem se chlubí v Kanadě nejstarším Banff National Park, který byl založen již v roce 1885, anebo pátým největším kanadským národním parkem Jasper National Park založeném v roce 1907. Oba se nacházejí v horském masívu Rocky Mountain, zdobeném překrásnými horskými jezery. V dalším z pěti parků, ve Wood Buffalo National Park, ležícím na severovýchodním konci provincie, dokonce nalezli útočiště bizoni. V lesích potkáte nejen jejich běžné obyvatele, jakými jsou např. jeleni, srnky, lišky, veverky, kojoti  apod., ale dokonce poměrně vzácně již existující vydry, norky, bobry, kuny a ondatry.  

Provicie Alberta může být mnoha aspekty popsána jako typická oblast severoamerického západu. V některých směrech je dokonce jakýmsi kanadským Texasem. Velkou oblibu zde požívají kovbojské slavnosti anebo dny plné tance a hudby s názvem Buffalo Days Pawwow. Rodeo je neoddělitelnou součástí albertského folklóru, stejně jako široké klobouky a lá Džejár Ewing ze seriálu Dallas. V Kanadě velmi populární country&western music má se svými pravidelnými festivaly rovněž hlavní stan v Albertě.

Obdobně jako v Texasu je ekonomie Alberty založena na petrochemickém a agrárním průmyslu. Zde je třeba vyzdvihnout albertské farmáře, kteří, ač dostávají od státu mnohem menší dotace než jejich američtí kolegové, a od přírody mají navíc velmi krátké vegetační období, jsou velmi konkurenceschopní a jejich produkty jsou známé vysokou kvalitou  v živočišné i rostlinné výrobě. Mimochodem statistika ukazuje, že v současné době existuje v provincii na osm tisíc farem, z nichž se 65 procent věnuje chovu hospodářského zvířectva.

Počátky vzniku města Edmonton se datují rokem 1795, kdy dvě průkopnické podnikatelské společnosti Hudson’s Bay Company a Northwest Company umístily první ze série obchodních středisek v místě, kde dnes leží město Fort Saskatchewan, kousek na sever od Edmontonu. Když v roce 1821 došlo k fúzi těchto dvou společností, Fort Edmonton se stal hlavním centrem obchodu s kožešinami v západní Kanadě.

K permanentnímu osídlení došlo přibližně v roce 1830. Jméno města údajně pochází ze stejnojmenného města v Anglii, jenž bylo rodištěm jednoho zaměstnance Hudson’s Bay Company. Další rozmach města nastal v roce 1898, kdy v době zlaté horečky v Klondiku dychtiví zlatokopové spěchali na Yukon. Tato část historie Edmontonu je každoročně oslavována letní exhibicí pod názvem The Klondike Days, na které se každoročně sejde na 750 tisíc návštěvníků.

V letech 1904-1905 byl Edmonton prohlášen za město, a když provincie Alberta vstoupila do Kanadské federace, stal se hlavním městem provincie. Ve 30. letech dvacátého století byl Edmonton nejvíce znám jako centrum letectví a stal se základnou pro mnoho dobrodružných stepních pilotů. V tomto období měl dokonce přezdívku Gateway to the North (Vstupní brána severu).

Město se stalo důležitou křižovatkou při výstavbě pověstné aljašské dálnice a po vypuknutí druhé sv. války výcvikovým střediskem pilotů Britského společenství národů (British Commonwelth). V roce 1957 byly jižně od Edmontonu objeveny první naleziště ropy, jež zpečetily osud a prosperitu této do té doby převážně farmářské provincie, a město se proměnilo v hlavní centrum petrolejářského průmyslu v Kanadě.

V posledních čtyřiačtyřiceti letech uvítal Edmonton mnoho nově příchozích ze všech koutů světa, kteří dnes tvoří velmi pestrobarevnou populační mozaiku. Multikulturální tradice je oslavována na mnoha festivalech a pečlivě dokumentována v edmontonských a calgarských muzejích. Nejznámějším z nich je The Heritage Festival, který je považován za největší slavnost svého druhu na světě, a koná se  pravidelně o dlouhém víkendu na počátku srpna.

S industriálním rozmachem přišla pochopitelně i výstavba města s moderní architekturou a mnoha megaprojekty (jen pro zajímavost - dnes mj. Alberta obhospodařuje na 175 tisíc kilometrů dálnic a silnic. Pokud budete mít možnost, nenechejte si ujít nejmalebnější a nejznámější 290 km dlouhou dálnici Banff-Jasper, spojující Edmonton a Jasper), z nichž nejznámější je edmontonské nákupní středisko, největší na světě.

K městu Edmonton se neoddělitelně váže jedna z nejslavnějších ér kanadského národního sportu hokeje. Slavné mužstvo Edmonton Oilers v letech 1984-1990 kralovalo ve zdejší NHL, když v těchto letech pětkrát vyhrálo Stanley Cup. V roce 1986 vyhrál SC quebecký tým Montreal Canadians a o tři roky později další albertský tým Calgary Flames. Po posledním vítězství ‘Olejářů‘ v roce 1990 se hvězdy slavného týmu rozkutálely do jiných týmů NHL a Edmonton už nikdy někdejší slávy nedosáhl.

S edmontonským týmem v dobách jeho největších úspěchů zůstane navždy spjato jméno nejslavnějšího hokejisty na světě všech dob Wayna Gretzkého, který v týmu působil v letech 1979-1988. V těchto dobách byla kromě Granta Fuhra, Jari Kurriho, Marty Mc Sorleyho, Marka Messiera a Paula Coffeyho oporou týmu i jedna z legend českého hokeje českobudějovický Jaroslav Pouzar, jenž dokonce hrál s Gretzkým v jednom útoku a dvakrát pomohl Edmontonu vyhrát Stanley Cup. 

Tak vidíte, v jak zajímavém městě se odehrálo lehkoatletické klání. A přesto, že se zdá, že s lidmi na druhém konci světa nás nemůže nic spojovat, pak je to jen zdání. Určitě bychom s nimi našli mnoho společného a určitě by se nám v jejich zemi líbilo.

Z ontarijského Bramptonu své čtenáře srdečně zdraví a každý den úsměv přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.com

Pověstné alberstké dálnice.

Pověstná brána do Rockie Mountain Park v roce 1925.

Téměř kýčovitý obrázek - typický pro Albertu.