Uzbekistán - neznámá země

  14:44
Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.
mapa Uzbekistánu

mapa Uzbekistánu | foto: http://node-03.advancenet.net/~k_a/uzbekistan

Do útoku na USA 11. září se informace o Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské republice, objevovaly jen sporadicky. Občas probleskovaly zprávy o uzbeckých
radikálních islamistech či na druhou stranu o režimu uzbeckého prezidenta Islama Karimova, který údajně potlačuje lidská práva v rámci potírání náboženského extremismu. Situace se změnila a Uzbekistán hraničící s Afghánistánem se stal jedním z klíčových partnerů protiteroristické koalice.    

Karimov již minulý týden potvrdil, že jeho republika je připravena pomoci USA v boji s terorismem a že jim poskytne svůj vzdušný prostor. To je pro Američany důležité. Země se svými 60.000 vojáky disponuje nejsilnější armádou v regionu a uzbecké základny využívala sovětská armáda při svém neúspěšném tažení v Afghánistánu v letech 1979-1989.
    

Podle agentury Interfax mohou Američané v Uzbekistánu využívat tři letiště: ústřední v Taškentu, které je největší v postsovětské Asii, Kagajdy poblíž Termezu na hranicích s Afghánistánem a Chanabad u města Karši.

Třebaže má Uzbekistán s Afghánistánem hranici dlouhou jen 137 kilometrů a jeho středoasijští sousedi Turkmenistán a Tádžikistán 744, respektive 1206 kilometrů, tyto státy nejsou pro USA tolik lákavé. Tádžikistán je zpustošen krvavou občanskou válkou z let 1992-1997 a jeho hornatá hranice je těžko kontrolovatelná. V Turkmenistánu zase panuje kult osobnosti prezidenta Saparmurada Nijazova a Turkmenistán také jako jediný ze středoasijských republik nabídl svůj vzdušný prostor pouze k humanitárním účelům.
  

Uzbekistán má své zkušenosti s islámskými radikály. Islámské hnutí Uzbekistánu (IDU) bylo již před zářijovým útokem na USA považováno Američany za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě s vazbami na Taliban a saúdského radikála Usámu bin Ládina, který je označován za strůjce protiamerických atentátů. Podle nedávno zveřejněné ruské zprávy pro Radu
bezpečnosti OSN z letošního března jsou vůdci IDU, politický Tahir Juldašev a vojenský Džuma Namangani, nejbližšími spolupracovníky bin Ládina. Hnutí se též nachází na seznamu 27 organizací a jednotlivců, jejichž majetek byl zmrazen na základě výnosu amerického prezidenta George Bushe.
   

V uplynulých dvou letech vyrazili tito bojovníci pokaždé v létě ze svých základen v Tádžikistánu, a přes Kyrgyzstán se snažili proniknout do Uzbekistánu, kde se chtěli se zbraní v ruce postavit režimu Karimova. Hnutí založili členové islámských stran, jejichž činnost byla v průběhu let 1992-1993 Karimovem zakázána; mnozí z nich se zúčastnili občanské války v sousedním Tádžikistánu na straně Sjednocené tádžické opozice (UTO).  

Bývalý stranický funkcionář Karimov (63) stojí v čele Uzbekistánu od roku 1989 a naposledy byl zvolen loni v lednu. Podobně jako většina Uzbeků je muslim, ale z obavy před fundamentalisty nastolil v zemi tvrdý režim. Opoziční předáci byli uvězněni nebo přinuceni k emigraci a vláda potlačuje muslimské organizace. Karimov veškerou kritiku odmítá s tím, že jeho snahou je potírání islámského extremismu z obavy před občanskou válkou. Pozornost vzbudil prohlášením, že "je připraven vlastnoručně střílet stoupence islámu, bude-li to nutné". V zemi ale bylo postaveno na 5000 nových mešit - na rozdíl od zhruba 80, které byly v Uzbekistánu do kolapsu SSSR. A po celé republice jsou náboženské školy.
   

V Uzbekistánu, jehož chloubou jsou historická centra Hedvábné stezky Samarkand a Buchara, žije asi 25 miliónů obyvatel, země je téměř šestkrát větší než Česká republika. Asi 70 procent země pokrývá poušť, zbytek savany a bavlníkové farmy. Země je třetím největším vývozcem bavlny na světě a je bohatá i na energetické suroviny a drahé kovy.

Vedle většinových Uzbeků (73,7 procenta) zde žije na 60 etnických skupin, z nichž nejpočetnější jsou Rusové a Tádžikové. V náboženství převažuje sunnitský islám.
Uzbekistán leží mezi řekami Amudarja a Syrdarja a kromě Afghánistánu, Turkmenistánu a Tádžikistánu hraničí ještě s Kazachstánem a Kyrgyzstánem.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...