Češi na K2

Češi na K2 - Dvojka při sestupu | foto: Expedice K2

Už jsme výš než před dvěma lety, hlásí Češi z K2

Česká expedice, která chce zdolat vrchol K2, má důvod otevřít šampaňské. Už totiž překonala kótu, kam výprava Leopolda Sulovského vystoupala před dvěma lety. "Vylezli jsme do výšky 7 400 metrů nad mořem. Počasí nás výš nepustilo," prohlásil tehdy Sulovský. Tohle místo má expedice za sebou.

"Došli jsme na místo, kde jsme před dvěma lety skončili. Byl to kouzelný pocit, ani se to tam moc nezměnilo," hlásí ze základního tábora pod K2 Libor Uher. Jeho skupina na místo vylezla ze třetího tábora, který horolezci postavili těsně nad hranicí sedmi tisíc metrů.

Češi na K2
Sérak vedle 3C

A jaký měli horolezci na místě pocit? "Nebyl čas na velké rozjímání, pověsili jsme tam vynesené fixy a pár skalních skob. Od jumarů začaly krutě mrznout prsty, a tak jsme rychle mířili dolů do trojky," tvrdí horolezec.

Výprava se snaží využít vlnu slušného počasí. "Ještě dnes by mělo být dobře, potom by mělo zhruba týden zase sněžit. Doufáme, že to nebude stejné jako před dvěma lety," věří Uher. Expedice tehdy zůstala na mnoho dní uvězněná v základním táboře.

Češi na K2
Roman, Kamil - jde se makat

Cesta vzhůru je vyčerpávající především kvůli velkému množství sněhu, který se drží i na velmi příkrých partiích hory. "Cesta do trojky byla hrozná dřina. Místy jsme se bořili po pás do těžkého čerstvého sněhu. Šlo to hodně pomalu, navíc jsme se pohybovali v lavinézním terénu," popisuje Uher.

Češi na K2
Lavinový žlab nad 2C

Aby byl výstup co nejbezpečnější, začíná den ve stěně hodně brzy ráno. "Budík řinčí kolem čtvrté hodiny. Hodinu a půl potom trvá, než se na vařičích rozpustí dost sněhu, abychom měli na celý den dost čaje. Bez něj by to nešlo," líčí Uher s tím, že v sedmitisícové výšce toho člověk moc nesní. "Prostě tam nechutná, ale něco do sebe musíme vždycky dostat."

Češi na K2

Češi na K2

Češi na K2

Češi na K2