Pískovcové skalisko se Sloupským hradem

Pískovcové skalisko se Sloupským hradem | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Úpatím Lužických hor k nejznámějšímu skalnímu hradu v Česku

  • 5
Krajina severních Čech patří k nejkrásnějším u nás. Zásluhu na tom má hlavně pestrý reliéf, tvořený homolemi sopečného původu, které kdysi dávno pronikly do měkkých pískovcových vrstev. Tento úžasný svět, mající málokde obdobu, můžete vstřebávat třeba v širším okolí České Lípy na úpatí Lužických hor. Právě tudy se vydáme k nejznámějšímu skalnímu hradu v Česku.


Klikněte na mapu

Dobrým výchozím bodem výletu je městečko Zákupy u České Lípy. Zejména v létě můžete využít zdejší rekreační areál zahrnující koupaliště, rybník a kempink.

Vzpomínka na lepší časy

Zákupy jsou středověkým městečkem, jehož počátky sahají do 14. století. Starobylý charakter je patrný na náměstí, v jehož středu stojí barokní sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1708 a řada památkově cenných domů.

Kdysi to bylo prosperující a bohaté město, bohužel přes veškeré pozitivní změny v nedávné minulosti se nezapře skutečnost, že okolní oblast nese i dnes pečeť kulturní a sociální devastace z dob nedávno minulých. Stále je zde k vidění spousta zchátralých a vybydlených domů a je patrné, že nezanedbatelná část místního obyvatelstva trpí sociálními problémy a je na první pohled dosídlená.

Podhůří Lužických hor z vyhlídky Na Stráži
Podhůří Lužických hor z vyhlídky Na Stráži

V zámku Napoleonova syna

Rozporuplné pocity však určitě zažene místní zámek, který patří mezi nejreprezentativnější památkové objekty severočeského regionu. Vznikl roku 1541 na místě někdejší tvrze a v druhé polovině 17. století získal v podstatě dnešní barokní podobu. V roce 1744 zámek vydrancovali pruští vojáci, roku 1775 jej dobyli a zpustošili vzbouření sedláci. Po nějakou dobu sloužil jako přádelna, avšak roku 1818 připadl Napoleonovu synu Orlíkovi. Ten se však na zámku nikdy neukázal.

Zámek v Zákupech
Zámek v Zákupech


V letech 1850–1853 bylo zámecké patro upraveno ve stylu druhého rokoka na letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda V. Na umělecké výzdobě se tehdy podílel celý štáb pracovníků, mezi nimiž vynikl zejména Josef Navrátil – přední český malíř 19. století. Nejenže s pomocníky své dílny vymaloval v krátké době na dvacet pokojů, ale navrhl i zařízení některých z nich. Navrátilovy malby plné fantazie, harmonie, barevnosti a dovednosti mají vynikající uměleckou hodnotu a patří k největším pokladům zákupského zámku.

Popraviště na kopci Ortel

Zámek v Zákupech je zároveň důležitým orientačním bodem pro podnikání nenáročných cykloturistických výprav do okolí. Značená cyklotrasa odtud směřuje podél kroutící se říčky Svitávky do obce Lindava se zachovalou architekturou roubených domů.

Mezi hlavní zajímavosti podél trasy patří uměle vytesané jeskyně v pískovcových svazích nad řekou a bývalý objekt brusírny zrcadel s náhonem vytesaným do skály. Některé podzemní prostory jsou v současnosti využívány jako skladiště.

Mimořádné zpestření okolní krajiny obstarává sopečný vrch Ortel (554 m), jehož znělcový vrchol v minulosti sloužil jako popraviště města Cvikov. Asi proto ho všechny cesty obloukem objíždějí a na jeho vrchol nevede ani turistická značka…

Kaple sv. Jana Nepomuckého u Sloupu
Kaple sv. Jana Nepomuckého u Sloupu

Letovisko zatím nezkažené komercí

Při putování okolím Zákup byste rozhodně neměli vynechat Sloup v Čechách, kam směřuje značená cyklotrasa jižním úpatím kopce Ortel. Tato sympatická obec patří rozhodně k nejmalebnějším, které u nás máme. Zásluhu na tom má nejenom středověký skalní hrad na rozervaném pískovcovém skalisku, ale také zachovalá lidová architektura roubených domů.

Obec Sloup z vyhlídky Na Stráži
Obec Sloup z vyhlídky Na Stráži

Prakticky každá druhá usedlost slouží jako penzion, v létě se to tady jenom hemží výletníky. Přitom však zatím ještě nejde o typické komerční rekreační středisko, které by člověka po chvíli omrzelo a znechutilo. Naopak převažuje komorní vesnická atmosféra.

Romantika panuje i na březích nedalekého Radvaneckého rybníka, jehož písečné pláže jsou z jedné strany upraveny na přírodní koupaliště ideální pro všechny věkové kategorie.

Lesy a kopce v okolí jsou doslova prošpikovány tajemnými jeskyněmi a skalisky.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem: Z Prahy do České Lípy přes Mělník nebo Mladou Boleslav. V České Lípě vpravo na Zákupy anebo rovně na Nový Bor a pak vpravo do Sloupu.
Vlakem: Vlak jezdí pouze do Zákup na trati Česká Lípa – Liberec. Dobré vlakové spojení by bylo z Ústí nad Labem a Liberce, pokud by zde ovšem zastavovaly rychlíky. Avšak jelikož tomu tak není, putování vlakem prakticky odkudkoli představuje zdlouhavou cestu s četným přesedáváním. Takže vlakem jenom pro zkušené a silně trpělivé povahy!

Zajímavosti v okolí Sloupu

Vyhlídka Na Stráži – skalní vyhlídka asi 0,5 km jižně od Sloupu. Původně se nazýval Široký kámen (Breiter Stein) a jeho dnešní jméno bylo odvozeno od strážního stanoviště, které si zde v roce 1634 zřídili Švédové. Krásný rozhled na Sloup a Lužické hory.
Lesní divadlo – příležitostně využívané přírodní divadlo, částečně vysekané do skal na jihozápadním okraji Sloupu. Vzniklo roku 1920 a pojalo až 1600 diváků.
Samuelova jeskyně – obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu nad jižním okrajem Sloupu. Jeskyni vyhloubil na počátku 18. století sloupský rodák Samuel Görner, žil v ní v letech 1718 až 1735.

Modlivý důl – asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal. Původně se jmenoval Smolný důl, protože se tu vařila kolomaz, později se přeměnil na pověstmi opředené poutní místo se svatyněmi částečně vysekanými do skal.


Hrad a poustevna Sloup

Největším magnetem městečka je ale bezesporu hrad Sloup, nejznámější skalní hrad v Česku. Byl postaven někdy počátkem 14. století na téměř nepřístupném pískovcovém suku, který spadá na všechny strany kolmými až převislými skalními stěnami.

Pískovcové skalisko se Sloupským hradem
Pískovcové skalisko se Sloupským hradem

Hrad, přestože byl roku 1445 dobyt a poškozen, se v dobrém stavu dočkal třicetileté války. Roku 1639 jej však již natrvalo vypálili a zpustošili Švédové. Dějiny hradu se však neukončily. V letech 1670 až 1785 si nepřístupné skalisko vybrali za svůj domov poustevníci. Ke svému asketickému způsobu života si postupně celou zříceninu výrazně upravili a na skalní plošině vystavěli novou kapli.

Prohlídkový okruh, vedoucí přes četné místnosti a terasovité ochozy vytesané do skály, lze absolvovat s průvodcem i samostatně. Z místností zaujme zejména Zbrojnice, jejíž strop podpírá šest obdélných sloupů a stěny u oken zdobí hrubě tesané reliéfy. Nechybí samozřejmě ani hradní studna a temná hladomorna s figurínou trestance.

K obrannému systému skalního hradu v minulosti patřil také rybník, na jehož hladinu je hezky vidět z teras v jižně orientované skalní stěně.

Pro cyklisty na závěr dobrá zpráva – všechny komunikace směřující k úpatí hradního skaliska vedou z kopce.


Pískovcové skalisko se Sloupským hradem

Text a foto: MARTIN JANOŠKA