Unikátní hájovna přežila hrozbu demolice

Historická hájovna na šumavském vrchu Březník na Klatovsku přežila hrozbu demolice a díky rozsáhlé rekonstrukci se otevírá turistům. Budova pochází z roku 1848 a je poslední dochovanou stavbou svého druhu v rozsáhlé oblasti šumavských plání. Hájovna se vyhnula zbourání hlavně díky tomu, že je v nejpřísněji chráněné zóně parku.


"Schwarzenberská hájovna pochází asi z roku 1848 a je to unikát svého druhu," řekl při jejím otevření mluvčí parku Zdeněk Kantořík.

Do roku 1951 byla stavba obydlena, později sloužila jako stáje pohraniční roty. V 70. letech začala chátrat a ocitla se na prahu demolice.

Hájovna se vyhnula zbourání mimojiné díky tomu, že je v první, nejpřísněji chráněné zóně parku. Jen odvoz sutin by totiž znamenal nejméně 370 nákladních aut.

Správa národního parku Šumava dala od roku 1998 na opravu postupně 12 milionů korun. 

Komplikovaná rekonstrukce
"Když se na budovu podíváte, je vidět, že se na ní podepsaly zdejší drsné  podmínky," říká Kantořík. Oprava nebyla jednoduchá. Vedle omezených financí museli správci parku počítat i s nepřízní počasí.

V zimě blokuje cestu na Březník oblíbená lyžařská stopa, v létě sem vede cyklotrasa. Na vrcholu mrzne i několikrát za léto, až dvoumetrová sněhová vrstva mizí až v květnu.

Hájovna vyřeší dosavadní problém sociálních zařízení, které v oblasti chybějí. Dále poskytne útočiště a možnost odpočinku.

Zatím se počítá s provozem od jara do podzimu. Od 1. července bude v sousedství hájovny zpřístupněna naučná stezka "Suchým lesem" věnovaná příčinám i následkům kůrovcové kalamity. 

Historická hájovna na šumavském vrchu Březník na Klatovsku

Návštěvníci nově otevřené hájovny na šumavském vrchu Březník

,