Unikátní betlém ohrožují plísně

Návštěvníci, kteří si o Vánocích prohlíželi unikátní sbírky Třebechovického muzea betlémů, možná netušili, že světoznámému Proboštovu betlému hrozilo zničení. To dosud zcela nepominulo. Během oprav letos na jaře restaurátoři zjistili, že dřevěné obložení proslulé památky poškodila plíseň a houba a do dřeva se zakousl červotoč.

"Díky okamžitému ošetření a opravě dřeva se podařilo betlém zachránit. Odborníci však tvrdí, že nebezpečí se zcela zažehnat nepodařilo. Během čtyř až pěti let se pohroma může vrátit," uvedla ředitelka třebechovického muzea Zita Zemanová.

Zdi budovy obsahují podle zjištění specialistů siřičité soli a soli dusíku, které v nich zanechala dlouholetá místní koželužská výroba. Pro pracovníky muzea je přítomnost soli neodstranitelný problém, který může způsobit škody kdykoli v budoucnu.

"Sůl stále udržuje vlhkost zdiva a to je prostředí, které vyhovuje plísním. Houby a plísně se navíc většinou nepodaří umořit úplně. Pokud se už někde jednou uchytí, mají tendenci objevovat se znovu," vysvětlila ředitelka.

Stránky Třebechovic si prohlédněte ZDE.

Během letošních záchranných prací se sice podařilo zabránit nejhoršímu, ale památkáři vidí jedinou možnost: vystavět novou budovu. Ta poskytne památce suché a bezpečné místo.

"V příštím roce se chceme obrátit na všechny instituce, které mohou na stavbu přispět. Věříme, že nám s dostavbou pomůže ministerstvo kultury a že přispěje krajský úřad. Chceme se také obrátit o pomoc na fondy Evropské unie," řekla Zemanová.

Třebechovické muzeum nabízí kromě proslulého Proboštova díla řadu dalších betlémů. V depozitářích má sto třic et unikátních lidových prací ze skla, dřeva, textilu, papíru a z dalších materiálů.


Témata: Fond, Plíseň