Pomník nejstaršího kola světa ve Včelarech

Pomník nejstaršího kola světa ve Včelarech - Ve Včelarech na Moravě byl v sobotu 21.května 2005 odhalen pomník nejstaršího kola na světě | foto: Ivan a Pepíno Křemečkovi, iDNES.cz

Unikát v Česku: nejstarší kolo na světě!

  • 27
Česko se může pyšnit světovým unikátem - nejstarším kolem na světě. To bylo nalezeno loni ve Včelarech, v katastru obce Bílovice u Uherského Hradiště. Minulý týden byl ve Včelarech odhalen pomník tomuto cyklistickému skvostu. Až do poslední chvíle ale byla tato slavnostní událost na vážkách.




Spolek místních historických cyklistů musel bojovat nejen o právo umístit pomník právě v jejich vsi, tedy v místě nálezu unikátu, ale i o název kola.

Nakonec po dlouhých diskuzích se zahraničními experty dostalo nalezené kolo název stylový - Praplečka. Tedy název odvozený od místního spolku příznivců starých kol, tzv. plečkařů.

Historický unikát

Spory o nejstarší kolo na světě definitivně ukončili vědci z londýnského Britského muzea (obdoba našeho Národního muzea v Praze).

Členové vědeckého expertního týmu, jehož členem byl i dr. Šipka, který byl osobně přítomen výkopovým pracím v místě nálezu, potvrdili, že se jedná o naprostý unikát a tudíž i průlom ve vědeckém bádání nejen na poli cyklistickém a cykloturistickém, ale i v oblasti historie dopravy. Dosud se totiž věřilo, že nejstarší jízdní kolo (s pedály) pochází z počátku 19. století.

Slavnostnímu odhalení pomníku bohužel nemohl být dr. Šipka přítomen, kvůli byrokratickému procesu spojenému s výzkumem byl odvolán den před slavnostním aktem.


Kolo bylo nalezeno při kopání základů rodinného domku ve Včelarech v létě 2004

Řídítka z mamuta

Praplečka spatřila světlo světa v létě roku 2004 při kopání základů rodinného domku včelarského rodáka. Plány, že nalezené kolo přispěje k utužení sebevědomí Moravanů, však přivolaní experti z Akademie věd museli mírnit. Nález totiž nesouvisí s dějinami Velkomoravské říše. Jeho historie sahá podle pražských odborníků mnohem dál.

Předběžné datování do období přelomu doby kamenné (neolit) až do doby bronzové, tzn. 3. až 1. tisíciletí před n. l., bylo potvrzeno týmem archeologů v Londýně. "Největší problém dělalo určení zvířete, z jehož kostí pracyklisté sestrojili řídítka," sdělil prezident spolku Plečkařů Josef Křemeček. Nakonec pomohla až expertiza DNA. Potvrdilo se, že jde skutečně o mamuta.

Akt odhalování pomníku začal ve 14:00 předváděcí jízdou historického spolku místních cyklistických nadšenců i cyklistů na modernějších strojích, následovalo slavnostní odhalení pomníku - věrné repliky originálu, tombola, výstava kresleného humoru kreslíře Ivana Křemečka.

Ten pro iDNES sdělil: "Doufám, že tento pomník budou navštěvovat cyklisté a recesisté nejen z České republiky, ale najdou sem cestu i lidé ze zahraničí, kromě unikátního pomníku jim náš kraj může nabídnout i jiné skvosty, například nedaleký hrad Buchlov či Velehrad, vinice, sklípky a hospůdky."

Sedlo gelové, či kamenné?

Kmotry Praplečky se stali cyklocestovatelé Lucie Kovaříková a Michal Jon, kteří se tak tak stihli vrátit z cesty kolem světa. "Mně by se na takovém kole cestovalo výborně, nemusel bych lepit defekty," prohlásil nadšeně Michal Jon. "Během tříleté cesty kolem světa jsem měl na starosti techniku a zalepit jsem musel 132 píchnutých duší," dodal cyklocestovatel.

VÍCE INFORMACÍ NAJDETE na:
www.kremecek.com organizátor akce
www.luciemichal.info
kmotři Praplečky

Jeho partnerka Lucie, poté, co si krátce vyzkoušela posez, tak nadšená nebyla. "Mně by asi nevyhovovalo sedlo, zdá se mi až příliš tvrdé, dávám přednost pologelovému, ne kamennému," říkala první Češka, která objela na kole svět.

Večer slavnostní sobota pokračovala v recesistickém duchu celé akce. Plečkařský bál, hrála cimbálová kapela Včelaran a také skupina Flirt, na pořadu bylo rovněž předávání medailí zasloužilým plečkařům, pak přišel na řadu kankán, poté polykač ohně. K dobré pohodě přispíval mamutí "řídítkový" guláš, pivo, nechyběla slivovice - prostě správná zábava. Poslední hosté se rozešli s východem nedělního slunce.