Milford Sound, desítky vodopádů vytvářejí za deště mystickou atmosféru | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Unikát Nového Zélandu, který vysekal sám Pán Bůh

  • 41
Nový Zéland je vyhlášený nádhernou přírodou. Kdybychom měli z mnoha přírodních unikátů vybrat ten nejznámější, byl by to rozhodně fjord Milford Sound. Ačkoliv subjektivní názory na tuto volbu se mohou lišit, obrázek skalního hrotu Mitre Peak zvedajícího se z hladiny fjordu patří k Novému Zélandu stejně jako Matterhorn ke Švýcarsku.

Scenérická silnice Milford Road

Už samotná cesta k přírodnímu unikátu, ukrytém v národním parku Fiordland na Jižním ostrově, nepostrádá kouzlo. Scenerická silnice Milford Road začíná v poklidném městečku Te Anau a 119 km, které nás odtud dělí s pobřežím Tasmanova moře je famózní předehrou k opeře zvané Milford Sound.

Ačkoliv po kvalitním asfaltu se dá tento úsek absolvovat za 3 hodiny, strávit na cestě můžeme i několik dní. Silnice zaříznutá do ledovcem modelovaného údolí stoupá proti proudu průzračné řeky Clinton do svého nejvyššího bodu, sedla Divide.

Výhledy na okolní štíty střídají úseky, kdy se zanoříte do hlubokého pabukového lesa a cestu zpestřuje několik zastávek s krátkými procházkami a východišti pěších túr.

Poté, co projedeme hrůzu nahánějící Homer Tunnel, čeká nás ďábelské klesání serpentinami k úrovni mořské hladiny. Vysoké skalnaté srázy, zvedající se po obou stranách údolí, jakoby předznamenávaly co návštěvníky v příštích okamžicích čeká: Silnice náhle končí u mořské hladiny a před vámi se otevírá nezapomenutelné panorama.

Milford Sound

Silnice klesá od tunelu Homer k moři v ostrých serpentinách

Krása vytesaná nefritovou sekyrou

Podle maorské legendy vysekal všechny fjordy na západním pobřeží Nového Zélandu jeden z maorských bohů Tu Te Raki Whanoa.

S prací začal na jihu a pomocí sekyry vyrobené ze zeleného polodrahokamu nefritu pokračoval podél pobřeží směrem na sever. Když dosáhl míst dnešního Milford Sound, který je nejseverněji položeným fjordem, měl tuto techniku již dokonale zvládnutou.

Výsledkem je jeden ze scenerických divů světa, sedmnáct kilometrů dlouhý hluboce zaříznutý fjord, u jehož konce se stýkají další tři údolí.

Milford Sound

Milford Sound

Místo leží na zlomu dvou kontinentálních desek – pacifické a australské, které se pohybují proti sobě. Okolní štíty se tedy vyzdvihly protisměrným tlakem těchto dvou desek a dosud "rostou" o jeden centimetr ročně.

Fjord vznikl zaplavením ledovcového údolí a dosahuje největší hloubky tři sta metrů.

Budete-li mít štěstí, zmoknete...

Naprostá většina návštěvníků fjordu nastupuje na palubu některé z vyhlídkových lodí a vydává se na zhruba tříhodinovou plavbu fjordem. Lodě těsně kopírují pobřeží, a tak můžete zblízka pozorovat unikátní vegetaci keřů a stromů, rostoucí na svislých a téměř kilometr vysokých útesech.

Kromě nádherné scenérie nepřijdou zkrátka ani milovníci zvířat. Na kamenitém břehu můžete spatřit poskakovat legrační tučňáky fiordlandské a na velkých kamenech zase rozvalené lachtany.

Milford Sound

Při troše štěstí se vám předvede i letka delfínů, kteří občas klidné vody fjordu navštěvují nebo zahlédnete hejno horských papoušku kea, jak se prohánějí v korunách stromů.

Milford Sound

Milford Sound je také zajímavý svými vodopády. Zatímco za suchého počasí tu najdeme pouze tři "trvalé“ vodopády“, za deště jejich počet roste geometrickou řadou. Paradoxně tak největší zážitek mohou zažít ti, kteří se na plavbu vydávají v dešti nebo bezprostředně po něm.

V takovém případě zurčí dešťová voda po šikmých skalách a padá z převisů v nekonečném počtu hučících kaskád. Vrcholná přírodní show nastává, jsou-li vodopády bičovány vichřicí. Silný vítr vodopády rozfoukává "do vytracena“ a ty pak jakoby mizely ve vzduchoprázdnu.

Může se hodit

Doprava: vlastním autem z Te Anau, linkové autobusy odjíždějí denně i z Queenstownu. Fjord je přístupný i letecky z Queenstownu.

Ubytování:  ve fjordu najdeme pouze jeden slušnější hotel a jednu skromnou ubytovnu s kempem. Další nejbližší ubytování je Gunns Camp, asi na polovině cesty do Te Anau. Od sedla Divide do Te Anau leží asi desítka primitivních (ale nádherných) tábořišť.

Vyhlídkové plavby: ve fjordu operuje několik společností. Délka plavby je od 1,5 do cca 3 hodin. Cena plavby je od 50 do cca 80 NZD, plavba s nocováním stojí v hlavní sezóně od 350 NZD.


Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Milford Sound

Bouře ve fjordu rozfoukává vodopády "do ztracena"

Zážitek z akčního filmu

Komu tři hodiny plavby připadají málo, ten se může nalodit na jachtu, na jejíž palubě lze strávit ve fjordu noc. Kromě více času na vnímání okolní přírody se vám tak nyskytne příležitost zažít na hladině fjordu soumrak a svítání – a to jsou okamžiky, na které se nezapomíná.

Odvážnější návštěvníci se zase mohou vydat na průzkum fjordu na titěrných mořských kajacích. Celodenní dobrodružná plavba pod vedením zkušeného průvodce vám umožní nahlédnout fjordu "pod sukně“ a seznámit se s jinak nepřístupnými místy.

Milford Sound

Vyhlídková plavba je nejčastější způsob, jak Milford Sound poznat zblízka

Ti, co naopak pospíchají, mohou z místního letiště odstartovat k vyhlídkovému letu helikoptérou. Budete mít pocit, že jste se octli v akčním filmu – pilot během pár sekund nastoupá do kilometrové výšky, jen těsně mine ostré útesy a jako bonus s vámi přistane na ploše ledovce, visícího nad fjordem.
 
A jedna rada na závěr: i když se vám bude zdát, že přes den praská fjord pod náporem turistů ve švech, nezoufejte. Skoro všichni odpoledne odjedou a nad hladinou Tasmanova moře se opět rozprostře klid, doprovázený jen hučením vodopádů...

Text a foto: JAN HOCEK