Ukrajina láká turisty do Černobylu

  • 5
Turistické výlety do mrtvé zóny kolem černobylské jaderné elektrárny jsou novou atrakcí ukrajinských cestovních kanceláří. Výlety se organizují ve spolupráci s tamním ministerstvem pro mimořádné situace a jsou údajně zcela bezpečné. Jen minulý rok se na zamořenou oblast jelo podívat na tisíc zájemců.

Do Černobylu za 250 dolarů
Dvoudenní výlet do černobylské zóny přijde asi na 250 dolarů. V ceně je dvoulůžkový pokoj třídy "pololuxus" v černobylském hotelu (65 dolarů na osobu a noc), stravování a exkurze.

Pronájem osobního auta přijde na osm dolarů za hodinu a autobusu na dvacet. Živými exponáty jsou při prohlídce mrtvé zóny lidé, kteří se do zamořené oblasti po evakuaci vrátili. Nyní jich zde žije asi 470.

Černobylská elektrárna se stala 26. dubna 1986 dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě. Své domovy muselo opustit na 90 tisíc lidí. Zakázané pásmo zahrnuje zhruba 3000
kilometrů čtverečních. Nyní zde stále pracují stovky lidí, jejichž úkolem je monitorování situace po uzavření objektu.

Výlet zahrnuje prohlídku města Černobyl, kde se podle cestovních kanceláří pohybuje radioaktivita kolem 35 mikrorentgenů za hodinu. Norma je kolem patnácti.

Specialisté zavezou turisty do elektrárny, kde předvedou jen modelovou halu. Na maketě lze vidět proces výbuchu. K vidění je i zakonzervovaný sarkofág, který ukrývá havarovaný čtvrtý blok.

Pripjať zůstává za radioaktivní oponou
Mrtvé město Pripjať - asi dva kilometry od elektrárny - si lze prohlédnout jen z okna autobusu. Na rozdíl od Černobylu je toto město, které obývalo na 30 tisíc lidí, prázdné. Vedení země tehdy obvatele nechalo v zamořené oblasti několik dní a evakuovalo je teprve počátkem května.

Zájemci o extrémní turistiku si mohou zaplatit i projížďku na lodičce po řece Pripjať. Mykola Dmytruk, vedoucí agentury Černobyl Interinform, která zájezdy do oblasti zprostředkovává, ale vysvětluje, že takové požadavky nejsou zrovna časté. Nicméně spočítal, že projížďka by vyšla na 20 dolarů.

CK v Kyjevě, které se specializují na výlety do Černobylu: SAM, Hamalija, Sputnik a Červona ruta. 

Dmytruk zároveň poukazuje na to, že ryzích turistů v Černobylu není mnoho. Do oblasti se spíše snaží podívat novináři, politici a různí specialisté. Podle něho sem jezdí především návštěvníci z Nizozemska, Velké Británie či USA.

Turisté dostanou osobní měřiče radiaktivity
Výletníci, kteří se zdrží v Černobylu jen den, nejsou měřeni na radiaci. Ti, kteří zůstanou déle, dostávají tzv. nakopitěli, měřiče radioaktivity, jež se na návštěvníky "přilepí". Na dotaz, co je třeba udělat, když záření bude vyšší, než je přípustná norma, specialista z Černobylu tvrdí, že nic. To se podle něj nemůže stát. Zájemce o "rentgenovou turistiku" případné riziko neodrazuje.

Ukrajina už mnoho let vyzývá svět k finanční pomoci na likvidaci následků černobylské tragédie. Zřejmě i s ohledem na to letos komise OSN dokonce navrhla vytvoření tzv. turistické zóny kolem Černobylu.

,