Dřevěné mosty v údolí Svratky

Dřevěné mosty v údolí Svratky - Švařecká lávka v novém hávu | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Údolím Svratky do kraje krytých dřevěných mostů

  • 7
Tohle údolí je výjimečné nejen svou malebností, ale i neobvyklým počtem krytých dřevěných mostů. Zveme vás na putování za mosty na Vysočinu, do kouzelného kaňonu řeky Svratky.


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Úsek řeky Svratky mezi obcemi Borač a Švařec je návštěvníkům známý hlavně jako přístupový tah k proslulému hradu Pernštejnu. A zrovna jeho blízké okolí ukrývá unikátní seskupení dřevěných krytých mostů. Zejména pro motoristy a cyklisty se jedná o netradiční tip k zajímavému výletu.

Zanedbaná památka

Je třeba se rozhodnout mezi dvěma způsoby cesty: buď splynout s proudem, nechat se jím unášet a očekávat, jaké překvapení nám nachystá, nebo - po vzoru objevitelů - postupovat proti němu. Začněme tedy zespoda.

První zastávkou bude osada Prudká - součást obce Doubravník. Tady se řeka, sevřená skalisky kaňonu, prudce rozbouřila a dala průchod nastřádaným emocím. Z přívětivého a klidného toku se rázem stala rozohněná žena, která nečeká vysvětlení a nemilosrdně ve svých peřejích, balvanech a hlubokých tůních semele každého, kdo by se odvážil pochybovat o jejím mínění.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Právě na horním okraji těchto krásných míst, u přístupové stezky k železniční zastávce, se nachází první dřevěný krytý most. Respektive lávka pro pěší. Současně je ze všech nejnovější, poněvadž pochází z posledního roku 19. století. A bohužel též nejzanedbanější. Různé stáří a barva prken svědčí o skutečnosti, že doposud na ní byla prováděna pouze nejnutnější údržba. Snad jí budoucnost opět přinese důstojnější podobu.

Dřevěný král Svratecka

Pravý opak představuje most v Černvíru: bývá považován za nejstarší tohoto druhu na Moravě - datován je do 1. poloviny 18. století, je nejvelkolepější a nejopečovávanější. Krytý šindelovou střechou, podepřen masivním pilířem odráží se v líné hladině. Jeho snímky nemohou chybět v žádné z publikací věnovaných tomuto regionu, dokonce se mu podařilo proniknout i na poštovní známku.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Zaniklé mosty

Překrásný tzv. Černý most se nacházel ve Štěpánově nad Svratkou. Svým způsobem vybočoval z typického pojetí ostatních zdejších mostů, neboť na krytou dřevěnou konstrukci navazovala kamenná část s obloukem. Zničen byl roku 1943.

Dalším z krytých mostů se v minulosti pyšnila také Nedvědice - dle některých pramenů jich údajně na území městečka existovalo dokonce několik.

Utajený můstek

Ihned za Černvírem se rozprostírá městečko Nedvědice, známé východisko k hradu Pernštejn. Zde na krátký okamžik opustíme Svratku a proti proudu jejího přítoku zvaného Nedvědička se vypravíme do osady pojmenované shodně jako hrad, tyčící se nad chalupami utopenými ve stísněném údolíčku.

Lesní příšeří tu ukrývá roztomilý můstek, který pochází z r. 1830. Dnes pečlivě opravený, avšak poněkud vykořeněný: dávno umlknul provoz na komunikaci, kvůli které byl postaven. Každopádně díky svému začlenění do okolní krajiny se určitě řadí k nejkrásnějším.

Dřevěné mosty v údolí Svratky

Švařecké zajímavosti

Poslední zastavení se opět ponese ve znamení lávky. Za ní je nutné z Nedvědice pokračovat přes Štěpánov nad Svratkou do vísky Švařec. Nenápadná proluka mezi staveními na západním okraji obce ústí k lávce, položené vysoko nad řečištěm a ochrannou protipovodňovou zídkou. Řeka tu pravděpodobně během jarního tání nebo letních lijáků ráda pozlobila zdejší usedlíky.

Umístění nad okolním terénem umožňuje detailní prohlídku konstrukce mostovky. Na první pohled nezapře podobu s černvírským mostem, nicméně švařecká roubená lávka je o dobrých sto padesát let mladší.

Neméně zajímavou památku - bývalou hornickou kapli s prvky lidové architektury - tají východní okraj Švařce. Dostaneme se k ní po silničce do vesničky Brťoví.

Dřevěné mosty v údolí Svratky
Detail švařecké lávky


Hornická kaple ve vísce Švařec

Může se hodit

Jak se tam dostat
Obejít všechny popisované mosty v průběhu jediného dne zvládnou nejspíše pouze cyklisté a motoristé, protože pro pěší by návštěva Švařce představovala komplikovanější zacházku.
Cyklistům, kteří užívají veřejnou dopravu, doporučuji postupovat proti proudu – za východisko zvolit  železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a následně přes Vír pokračovat do Švařce, s ukončením kdekoli v blízkosti trati. Během jízdy prakticky nebudou muset šlapat do pedálů.

Tip iDNES.cz
Coby vhodnou literaturu je dobré si obstarat a přibalit do batohu publikaci "Jak plynul čas podél řeky Svratky" (autor Slavomír Brodesser, vydalo Moravské zemské muzeum, Brno 2003), která turistu podrobně seznámí s řadou dalších zajímavostí. Současně informací z této publikace bylo užito při zpracování příspěvku.