U Blbejch (Praha-Malá Strana)„

U Blbejch (Praha-Malá Strana)„ | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

U Blbejch, U Mrtvolky, U Suchý Dásně. Hospody v Česku se zvláštním jménem

  • 284
Restaurace Na Rozcestí, Na Statku, U Věžičky - nuda. Ale Jedová chýše, Prdel, U Skrblíka... to už člověka láká vstoupit. Redaktor Víkendu zkoumal, zda platí nomen omen a jaký je za rozvernými názvy příběh. Zveme vás na cesty po hospodách.

Hostince, restaurace, nálevny a bary se jmenují všelijak a někdy je jejich název dokonce tak originální, že už ho nikdy nezapomenete. Kdo tohle vymyslel, napadne mě pokaždé, když na takový podnik narazím. A většinou se hned ptám obsluhy. Někdy je za jménem bizarní příhoda, jindy jen prostý marketingový tah, ale na příchozí většinou funguje.

Vždyť valná část hostinců a restaurací nese tradiční pojmenování celá desetiletí, a ta zpravidla invencí nehýří. Zřejmě je to dáno tím, že nejvíce hospod se jmenuje podle místa, kde se nacházejí. A nejtypičtější je nepochybně hospoda Na Růžku.

kolik máme hospůdek

Pohostinských podniků je v Česku mnoho, například katalog ceskehospudky.cz již čítá skoro 3 000 hospod a přes 6 000 restaurací. Jen hospod Na Růžku napočítáte 47, a to není jisté, že jsou zde všechny. Patrně jich je ještě víc.

Velice časté je i pojmenování podle bývalého či současného majitele, jako třeba hospoda U Červených, U Nováků. Podobně je jako máku i restauračních zařízení honosících se jmény velikánů našich dějin či slavných rodáků: hostinec U Karla IV. či Jana Žižky najdete v každém druhém městě.

Poslední dobou je stále častější také pojmenování podle čepovaného piva, jako například smíchovská Kozlovna či žižkovská Stará Promiň. A o módních cizojazyčných názvech ani nemluvě.

U chlupatýho ducha (Praha - Staré Město)

U Chlupatýho ducha (Praha - Staré Město). Své jméno nese restaurace podle místní pověsti. "Ta praví, že z Vltavy vylézal za úplňku Chlupatý duch neboli Chlupáč, který měl v této oblasti políčeno na lehké ženy. Ale pokud nejste zrovna ,noční pěnkavička‘, tak se v našem sklepení nemáte čeho bát," říká spolumajitelka Eva Čechurová.

Hostinec U Suchý Dásně (Praha - Nové Město)

Hostinec U Suchý Dásně (Praha - Nové Město). "Takhle to tu pojmenovali už předchozí majitelé v roce 1994. Byl to trochu hardrockovej název se záměrem, aby se tu víc pilo. Aby člověk nebyl suchej. Každý se nad takovým názvem zamyslí, a tak přiláká klasické české hosty. Je to tu jako za starých časů, pivo vám dáme bez ptaní," říká provozovatel Ivan Michnáč.

Na Žižkově je veselo

Rájem vtipných názvů hospod je pražský Žižkov. Jen se tu někteří hostinští zdráhají vyprávět příběhy, které za nimi stojí. "Radši vám nic neřeknu, to by nám staří Žižkováci dali, kdybychom to nějak spletli," brání se i paní hostinská v legendární žižkovské minihospodě Briketa, která je dnes barem. Ale pak se rozpovídá: "Takhle se tomuto rannímu podniku s otvíračkou už někdy od půl páté ráno říká celá desetiletí. Chodili sem hlavně uhlíři z nedalekých uhelných skladů a lidé z nákladového nádraží. Říká se, že když některý uhlíř zemřel, dali sem briketu," vypravuje.

V žižkovské hospodě U Pižďucha se hostinský sice snaží, ale bohužel netuší, z čeho název pochází. Zato mi přinese ukázat knihu Václava Havla Pižďuchové. Možná prý právě jeho jediná pohádka ze sedmdesátých let mohla být inspirací.

"Je to určitě podle skřítka Pižďucha, o něm asi bývalý majitel kdysi četl," potvrzuje i štamgast Denis.

Restaurace U Kulaté báby (Praha - Žižkov)

Restaurace U Kulaté báby (Praha - Žižkov). Hospoda tohoto jména existovala už za první republiky kousek odsud na Kostnickém náměstí. Tu bolševik zrušil, tak jsme její název převzali, protože se nám líbil. Byla to tradiční žižkovská hospoda. Já si myslím, že tam tehdy obsluhovala nějaká fešná tlustá hospodská," směje se provozovatel Jan Ružbacký.

Bar Žumpa (Praha - Žižkov)

Bar Žumpa (Praha - Žižkov). "Původně se to tu jmenovalo jinak, ale bylo tu tolik špíny, že byste si tady ani nesed. Fakt jak v žumpě. Pomalu jsme sem přestali chodit. Teď už je tu novej majitel, má tu čisto, tak se sem zase stahujem. Ale název zůstal," vysvětluje místní štamgast Jura. Hostinská Lucie dodává, že je vtipné, když se jí někdo zeptá, kde dělá, a ona odpoví, že v Žumpě.

Proslulými názvy hospůdek se pyšní i Karlín, za mnohé jmenujme například U Chcípáka na křižovatce Švábky.

Také v Brně se najdou podniky, které prozrazují majitelův smysl pro humor. Bohužel hospodu V Rakvi se mi nepodařilo nalézt, a když se snažím zjistit pozadí vzniku názvu hostince U Nudle, dozvídám se, že majitel zemřel a tohle tajemství si zřejmě vzal do hrobu.

Zato tu narazím na několik zajímavých dvojic - naleznete zde třeba hospodu U Poutníka i U Proutníka, hostinec Tenkrát na Západě i Tenkrát na Východě, Veselou vačici i Žíznivého papouška, občerstvovací zařízení s fantasy názvy U Gluma či Hobit a nálevny baseballové: hospodu Za Homerunem i U Páté mety.

Hostinec U zlodějky (Havlíčkův Brod)

Hostinec U Zlodějky (Havlíčkův Brod). "Ještě za komunismu tu byla ženská, která šidila. Místní proto skoro nikdy neřekli jinak, než že jdou ke Zlodějce. Když jsme v devadesátých letech hospodu znovu otevřeli, napadlo nás, že použijeme právě tenhle název, protože tak ji zná devětadevadesát procent místních lidí. Je fakt, že když přijedou lidi odjinud, tak se ptají, proč se tak jmenujeme. A jestli k nám mají, či nemají jít. Ale doopravdy nám název myslím neuškodí," tvrdí provozovatel Zdeněk Strašil.

Restaurace Vysmátý zajíc (Praha - Staré Město)

Restaurace Vysmátý zajíc (Praha - Staré Město).
"Restaurace se honosí názvem Zajíc podle rodu Zajíců - významných středověkých restauratérů a zakladatelů cechu kuchařů a číšníků v Čechách. Přívlastek Vysmátý mu přisoudili Pražané po Bílé hoře, kdy všechen lid chřadl, jen Zajíc se smál, díky habsburskému obžerství. Schválně přijďte ochutnat i prohlédnout si dobové fotografie rodu Zajíců," říká majitel restaurace Jan Kadoun.

V Kladně vám zase od žízně pomůže Pivní pomoc.

Zajímavé je, že se můžete setkat s některými názvy na místech, kde působí bizarně a zjevně byste je tu nečekali. Třeba hospoda U Města Prahy je jak v Náchodě, tak ve Strakonicích, restaurace Na Krétě v Kutné Hoře a hospoda Na Šumavě v městečku Žleby.

Hospoda U vystřelenýho oka (Praha - Žižkov)

Hospoda U Vystřelenýho oka (Praha - Žižkov). "Ještě nebylo kopnuto do základů, ale název už jsme dávno měli. Scházeli jsme se a vymýšleli ho hrozně dlouho. Téma bylo jasné od začátku: boj kališníků proti křižákům. Napadaly nás další a další bláboly, až jsme nakonec dospěli k tomuhle. Každopádně se váže k nedalekému památníku na Vítkově, a tedy asi i k Žižkovu vystřelenému oku," říká Pavla Caháková, majitelka fenomenálně vyzdobené hospody, která se prý stala legendou už v ten den, kdy byla otevřena.

Prosíme dělníky, neplivejte!

Na originální názvy natrefíte i na venkově. Kdysi na trempu jsem se ocitl v hospodě U Mručícího jezevce. Nebo U Jedovatý báby. Tahle hospoda v obci Člunek v České Kanadě bohužel zanikla před několika lety. Na zdejším obecním úřadě mi však prozradili, že své jméno získala snad opravdu proto, že tam obsluhovala hostinská nepříjemného ražení.

A samozřejmě na řadě míst po celé republice můžete zavítat do desítek Potrefených hus - vždyť patří k jednomu řetězci.

V Praze navíc třeba i do Tlusté koaly nebo do restaurace Na Blbým místě.

U mrtvolky (Valašské Meziříčí)

U Mrtvolky (Valašské Meziříčí). "Dřív se to tu jmenovalo U Nemocnice. Jenže kousek odtud je patologie, tak lidé začali říkat, že jdou k mrtvolce na pivo. Oficiálně jsme takhle restauraci přejmenovali před rokem a půl a myslím, že to lidi táhne, máme plno. Spousta se jich vyptává a směje se, ale je to prostě zvyk," vysvětluje provozovatel Petr Zahradníček.

Hrom do police (Praha - Vinohrady)

Hrom do police (Praha - Vinohrady). Nad tímhle pojmenováním jsem si jako Vinohraďák lámal hlavu celé měsíce. Přitom je to tak prosté. "Jednoduše, majitelé pivovaru vlastní tenhle dům. A jde o Měšťanský pivovar Polička, proto se to jmenuje Hrom do police," pomohl mi rozlousknout záhadu provozní Jiří Beneš.

Se slovy si hrají hospody U Pivoje nebo Kalírna, bar Koneckonců či klub Kloub.

A na pražské Letné mají bar s hodně netypickým jménem Práce. "Prosíme soudruhy dělníky, aby nám tu neplivali na zem, nemakali na kantýnskou a nezpívali závadné písně, jakož i zdrželi se veškerých politických komentářů!!! Nebo si vás kádrově podáme," zavane přísnost dávných dob i z webových stránek recesistického podniku.

Pivnice U Hluché zmije (Brno)

Pivnice Hluchá zmije (Brno). "Název vznikl v inspiraci jednou australskou řekou, kterou tak pojmenovali Aboriginové. Líbil se mi už od devadesátých let, kdy jsem o ní četl v časopise Lidé a země. V roce 2001 jsme tak proto pojmenovali naši hospodu," říká provozovatel Jan Chytka.

Club Třetí poločas (Praha - Libeň)

Club Třetí poločas (Praha - Libeň). "Je to vlastně třetí poločas každodenního boje. Jde o sportovní termín a já jsem původně ragbista. Na celém světě to znamená, že dva poločasy si sportovci dávají strašně přes držku a o tom třetím spolu pokecají a popijí," říká majitel Jiří Skall.

Originálními či malebnými názvy se v hlavním městě honosí třeba i hospody U Naftaře, Hospůdka Škopeček, Krmelec, Žlutá pumpa, Pivní záležitost, Reset, U Čámrse, U Koule, malostranský Bar Barbar nebo barrandovská Hladomorna.

A co vy, raději se tu uchýlíte do bezpečí Balbínovy poetické hospůdky, zaskočíte k Houmrovi, nebo odvážně risknete i Krčmu U Sedmi Švábů?

Jazzový bar U kouřícího králíka (Brno)

Jazzový bar U Kouřícího králíka (Brno). "Nic zvláštního není potřeba za názvem našeho jazzového baru hledat, prostě si jen představte tlustého bílého králíka, který sedí na židli, pije whisky, kouří kubánský doutník a poslouchá jazz," říká majitelka Marie Macháčová.

vy je znáte, my je nemáme v článku

Znáte další hospody v Česku s výjimečnými, zajímavými a vtipnými názvy? Sem s nimi - podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskuzi.