Turistické stezky dávají lidem práci

Řadu pracovních příležitostí vytvářejí vznikající turistické stezky v české části Euroregionu Nisa. "Budovat nebo značit stezky mohou nezaměstnaní lidé. Navíc nové stezky přilákají i více zahraničních a domácích návštěvníků. Pro ně potom vznikají infocentra, různé penziony či ubytovny a ožívají venkovské hospůdky. I tady najde spousta lidí práci," poznamenal poradce pro turistiku Agentury regionálního rozvoje v Liberci Miroslav Těšina.

"Vždy jsme si mysleli, že nás uživí velké továrny nebo doly, ale po útlumu uranového průmyslu a krachu velkých podniků, seženou lidé práci právě v oblasti turistiky. Takový přesun lidí je normální v západní Evropě, ale například i ve Spojených státech."

Přehledné a značené stezky mohou do regionu přivést několikanásobně víc turistů, než doposud. "Stezky zavedou turisty k rozhlednám, církevním památkám, rybníkům a jiným zajímavým místům a i díky penězům od návštěvníků můžeme tato místa dál upravovat," dodal Těšina.

Na budování i značení stezek dává každoročně miliony korun Evropská unie z programu Phare. "Například loni na podzim dostala úplně novu podobu cesta údolím Pekla od České Lípy přes Zahrádky do Provodína, nebo soutěska u řeky Kamenice na Semilsku. Upravené jsou i soutěsky u Krásné Lípy či u Malé Skály," řekl Těšina. "Klub českých turistů se navíc stará v euroregionu skoro o čtyřicet tisíc kilometrů značených cest, turisté každé tři roky přemalovávají vybledlé tabulky, opravují můstky, vyhlídky nebo zábradlí."

V turistický ráj se ještě letos také promění obrovské území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Místo dříve využívala sovětská armáda a dnes tady návštěvník na nepřehledných a pustých cestách snadno zabloudí. Napříč celou rozsáhlou oblastí povedou značené cyklostezky. "Opuštěný vojenský prostor přímo vybízí k tomu, aby se sem lidé vypravili buď na kole nebo pěšky. Zatím jsou na okraji území vyznačené jen některé cesty, letos v létě tady ale chceme označit cyklistické trasy přes celou oblast," vysvětlil Těšina. "Teď se do Ralska mohou ještě vypravit lidé, kteří mají rádi dobrodružství, za několik měsíců už tady turisté bloudit nebudou."

Ještě letos se také propojí všechny turistické hraniční přechody v české, polské i německé části Euroregionu Nisa. "Vyznačíme cesty tak, aby se turista pohodlně dostal z jednoho turistického přechodu na druhý," doplnil Těšina.

Vzorovou turistickou oblastí pro celý Euroregion Nisa je dnes Šluknovský výběžek. "Tady je nyní vyznačeno přes dvě stě kilometrů cyklotras a řada cest vede i po pěkných lesních a polních cestách mimo asfaltové silnice. Je tu i dobré zázemí pro turisty - rozcestníky, posezení či přístřešky," podotkl Těšina. "Místní starostové nezaháleli a brzy požádali o peníze na své projekty a také jim pomohli němečtí ekologové a turisté."