Nejimpozantnější ruinou starověkého města Termessos jsou pozůstatky velkolepého amfiteátru. Při vystoupeních tvořily kulisy majestátní hory.

Nejimpozantnější ruinou starověkého města Termessos jsou pozůstatky velkolepého amfiteátru. Při vystoupeních tvořily kulisy majestátní hory. | foto: Michaela "Mysha" KošťálováiDNES.cz

Turecká riviéra, „továrna na sny“

  • 15
Je tam vedro a na plážích hlava na hlavě – to je ale asi tak všechno, co se dá Turecké riviéře vytknout. Tradičních přímořských radovánek si tu užijete dosyta, ba co víc: uvidíte světélkující moře, nejzachovalejší amfiteátry světa i tajemnou hořící skálu.

Středomořské pobřeží Turecka lemují hotelové komplexy těch nejvyšších cenových kategorií i prosté kempy. Letní slunce rozpaluje vlhký vzduch do závratných teplot, osvěžení skýtá mořská voda teplá jako kafe, pulzující bary nabízejí zábavu dlouho do noci a krámky v přelidněných letoviscích jsou k prasknutí napěchovány suvenýry a pohlednicemi.

Vítejte na Turecké riviéře, která je přichystána splnit vaše nejtajnější sny!

Centrem toho všeho je Antalya. Toto takřka dvoumilionové město, absolutně přizpůsobené moderně, kterou si žádá turistický ruch, má historii dlouhou víc než dvě tisíciletí.

Roku 159 před Kristem jej založil král Attalos II., podle něhož hned získalo své jméno. Antalya vzkvétala za Římanů, Byzantinců, Seldžuků i v době Osmanské říše, nicméně dnes tu po starověké atmosféře musí člověk pátrat dlouho (jakýsi závan snad pocítíte před Hadriánovou branou z roku 130).

Krom hotelů, sportovních a kulturních středisek a "hippie restaurací" je Antalya proslulá pikantní omáčkou bibeş ze sezamového oleje. Určitě ji tu ochutnejte; nikde jinde na světě nebudete mít příležitost!

Na rozdíl od většiny přímořských letovisek má Antalya "v rukávu" eso: úchvatné okolí se zalesněnými horami, rozvalinami antických památek, zapomenutými plážemi a romantickými háji s exotickými květinami.

Turecká riviéra

Národní park Olympos u Levantského moře je opravdovým pozemským rájem.

Hořící skály a "doupě" hippíků

Představte si ráj – přesně takový, v jakém bychom žili, nebýt toho, že neposlušná Eva ochutnala zakázané jablko. Tak takhle vypadá národní park Olympos, sahající k pobřeží neuvěřitelně průzračného a teplého Levantského moře. Ve zdejších vodách se daří planktonu, který v noci světélkuje. Když se tu člověk koupe v noci, těžko rozezná, kde obzor rozděluje moře a oblohu plnou hvězd.

Krajina Olympu se od moře zdvíhá do dvoutisícových výšek. Pobřeží lemují růžové keře oleandrů, na jaře se zde rozprostřou koberce sasanek, v rákosí hnízdí kachny a nad říčkami poletují tyrkysoví ledňáčci.

Atmosféru místa dotvářejí ruiny římského a byzantského města, které bylo ve středověku zničeno silným zemětřesením. Mezi troskami lázní, hrobek a chrámů se zabydlela komunita hippie. Nabízejí zde ubytování v korunách stromů, posezení ve venkovních restauracích a na polední siestu si můžete pronajmout i houpací síť.

Největší raritou, kterou se Olympos pyšní, je však tajemná Chiméra. Na zdejších svazích sopečných výchozů plane už po staletí záhadný oheň. V antice byly hořící skály využívány jako signalizace pro připlouvající lodě, dnes se vědci snaží přijít na přesné složení plápolajícího zemního plynu.

Není s podivem, že se kdysi věřilo, že právě ve zdejších skalách má svou dílnu Hefaistos, řecký bůh ohně a kovářství. Jiná pověst vypráví, že tato hora dostala jméno podle tříhlavé obludy chiméry, kterou zde zabil hrdina Bellerofon na okřídleném koni Pegasu. Měl jí do chřtánu nalít roztavené olovo.

Turecká riviéra

Turecké Machu Picchu

Tuto přezdívku si ne nadarmo vysloužil národní park Termessos, další z míst při tureckém pobřeží Středozemního moře, které v harmonii spojuje přírodní krásu se starověkou architekturou. Legendární město Termessos, jež nepokořil ani Alexandr Veliký, zdobilo majestátní vrchol Güllüg (1650 m n. m.) v pohoří Taurus. Když v rozkodrcaném autobuse zdoláváte ostré serpentiny a pak po svých pokračujete do zalesněných skal, těžko se Alexandrovi divíte, že se sem s vojskem ani nevydal. Není jednoduché si představit, že tu kdy lidé dokázali žít. Natož aby plýtvali silami v boji.

Překrásné pohoří Taurus nabízí úchvatné rozhledy. Ve vysokých, zalesněných horách, posetých ruinami někdejšího Termessu, můžete narazit na divoké kozy nebo rysa ostrovida. Zdejší národní park je proslulý velkým množstvím motýlů.

A co zde vlastně zbylo ze slavného starověkého města? Při pohledu na ruiny zarůstající křovím se to nezdá, ale Termessos je jedním z nejzachovalejších antických měst vůbec. Úchvatný je polorozbořený amfiteátr pro pět tisíc diváků, ze kterého je rozhled stejně impozantní jako z nedaleké rozhledny na vrcholu hory.

Turecká riviéra

Vedle gymnasionu, lázní a Artemidina chrámu vyniká pochmurná nekropole, město mrtvých. Kamenné sarkofágy a vykradené hrobky s otevřenými víky, jakoby nedbale rozházené uprostřed lesů, dýchají tajemnou atmosférou. Honosné tesané hroby se ukrývají také v nedalekých skalách.

Je libo řecko-římský zápas?

O něco málo přírody, zato snad ještě více historie – to je Aspendos, původně perské město při březích antické řeky Eurymedon.

Aspendu se Alexandr Veliký nevyhnul, roku 334 před Kristem jej dobyl. Za Římanů město zažilo dobu největší slávy. Právě tehdy zde vzniklo slavné divadlo, jehož obrovský, i když trochu pobořený amfiteátr slouží i dnes svému účelu. Starověké divadlo o průměru takřka sto metrů pojme přes dvacet tisíc diváků. Kromě starořeckých a moderních dramat, koncertů a lidových tanců zde můžete shlédnout také tradiční řecko-římské zápasy. Nicméně cena vstupenky není nic pro obyčejné smrtelníky, takže se možná stačí spokojit s denní prohlídkou (ani ta však rozhodně není zadarmo).

Turecká riviéra

Aspendos se kromě amfiteátru pyšní ruinami akvaduktu, který do města přiváděl vodu ze vzdálenosti tří desítek kilometrů. Obě stavby spojuje pověst o římském králi, který se rozhodl provdat svou jedinou dceru za umělce, jenž ve městě vystaví nejkrásnější a nejužitečnější budovu. Nedokázal však rozhodnout, zda jeho podmínky splňuje více vodovod, nebo divadlo, tak prohlásil, že princeznu přetne v půli, aby oba muži dostali, co jim právem náleží. Tvůrce amfiteátru se výhry vzdal a získal tak uznání nejen jako umělec, ale i dobrý muž. Lze předpokládat, že nakonec dostal i princeznu.

Turecká riviéra

Zlato aneb není nad originální suvenýr

Okolí Antalye má co nabídnout každému: mořemilovným rekreantům, zarputilým vymetačům zábavních podniků, sportovcům, milovníkům památek i přírody. A abyste na krásnou dovolenou na Turecké riviéře jen tak nezapomněli, pořiďte si originální suvenýr. Co takhle zlatý šperk vyrobený na zakázku? Zlatnické manufaktura, jež tuto možnost nabízí, leží jen kousek od aspendoského amfiteátru. Krom nakupování vás tu čeká i příjemná prohlídka.

Může se hodit

Turecká riviéra se nachází na jihu Turecka, při březích Středozemního moře. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších částí země. Zájezdy do Antalye a okolí (jak pobytové, tak poznávací) organizuje poměrně dost českých cestovních kanceláří. Pojedete-li samostatně, doporučujeme letět pře Istanbul a neodpustit si prohlídku tohoto slavného města s orientální atmosférou.

Podnebí

Léto na Turecké riviéře je neúprosně parné. Nezapomeňte krémy s vysokými faktory a pokrývku hlavy. Vyplatí se lehké oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy – ženy ho ocení také při výpravách mimo turistická místa (Turecko je přece jen islámská země).

Jídlo a pití

V turistických oblastech běžně dostanete potraviny, na které jsme zvyklí z Evropy. Doporučuje se pít pouze balená nebo převařená voda. Z tradičních tureckých jídel byste si neměli nechat ujít "palačinky" gözleme a sladký dezert chalvu. Výtečná (avšak velmi silná) je slavná turecká káva. Národním nápojem je však čaj, který se pije horký i ve velkém vedru – silný, buď černý, nebo ovocný, někde vám ho přizdobí i mátou. Setkáte se také s výtečným jablečným čajem. Mimo turistické oblasti počítejte s tím, že těžko seženete alkohol (zase ten islám).
Jaké je Turecko?
Celkově vzato je Turecko civilizovaná a příjemná země plná milých lidí (výjimky se najdou všude). Nemusíte se bát nepohodlí – luxusnější hotely odpovídají evropským standardům. Chcete-li si vychutnat tradiční atmosféru a kouknout pod pokličku islámu, je třeba vydat se mimo turistické oblasti. Zde je zase třeba počítat s odlišnými zvyky, respektovat požadavky na ženské zahalení, obejít se bez alkoholu apod.