Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Turecká riviéra, každoroční magnet 10 milionů lidí

aktualizováno 
Není to náhoda, že z miliardy lidí, kteří se na celém světě každoročně vydají na dovolenou, jich 10 milionů skončí na Turecké riviéře. Tahle oblast ve Středomoří na jihozápadě Turecka vábí turisty už přes dvě desetiletí na pláže, památky a dobré jídlo, v poslední době navíc i na kvalitní golf.

Turecko, Belek. Komplex hotelu Kempinski | foto: Libuše Tomanová, iDNES.cz

Vkusný luxus s vůní Orientu vedle Kremlu

Jak se tady všechny ty hotely vůbec mohou uživit, říkáte si. Je to jeden palác vedle druhého. Ještě tak před 20 lety tu bylo jen romantické pobřeží, opuštěné pláže a téměř žádné hotely. Teď je jich jen v oblasti Antalye na jihozápadním pobřeží v provozu přes 2 000. Letos v zimě prý některé z nich poprvé kvůli krizi zavíraly, sezona by se ale měla podle množství rezervací vydařit.

Turecko, AntalyaJe jasné, že v této konkurenci se každý hotel snaží zaujmout originalitou, i proto se občas zarazíte nad architektonickou hodnotou některé z megastaveb, zvlášť když tady vidíte komplex, který vypadá jako dokonalá kopie Kremlu.

Nebo o kus dál stojí na obrovském pozemku jiný "monstrhotel", prý sedmihvězdičkový, který tu postavil za 600 milionů dolarů ázerbájdžánský zbohatlík s akciemi v Gazpromu, a kolem něhož se táhne v délce víc než kilometru tepaný ornamentální plot zdobený zlatem.

Bohužel, klasická daň za překotný rozvoj turismu v oblastech, jejichž krása se dlouho neutají...

Co se týče služeb, mají ale návštěvníci Turecké riviéry vše, na co si vzpomenou. Všechny hotely mají přístupy na vlastní pláže s lehátky a slunečníky, některé vícehvězdičkové nabízejí i vlastní mola s vířivkami a barem. Kolorit relaxace a orientálního luxusu, pro Turecko typický, pak dotvářejí azurové bazény a akvaparky kolem dokola ubytovacích komplexů.

Turecko, Antalya

Antalya, hotel Topkapi Palace

Jídlo, pláž, jídlo

Turecko, AntalyaUpřímně, pokud mají hosté zajištěné stravování all-inclusive a stačí jim strávit dovolenou jen koupáním a pasivním odpočinkem, nemusí v podstatě - i když by to byla velká škoda - vůbec hotel opustit. Turecká kuchyně a pohostinnost je natolik vyhlášená, že ve 4hvězdičkovém hotelu vám může trvat i několik hodin, než ochutnáte všechny lahůdky třeba ve večerním bufetu.

Kebab

Kebab je v Antalayi trochu jiný, než ho znáte z našich tureckých fast-foodů, které tu většinou provozují Kurdové. Pravý turecký kebab znamená všechno, co je z grilu, hlavně maso, jako třeba jehněčí, hovězí, mleté, ale klidně to může být i zeleninový kebab z lilků, culet, paprik... Hlavní suroviny jsou většinou jen lehce kořeněné, aby se nepřehlušila jejich chuť. Maso se často podává bez různých omáček a příloh.

Nadchnou už samotné studené předkrmy, tzv. mezelery, mezi něž patří různá zelenina většinou naložená v olivovém oleji, humus (cizrnové pyré), mořské plody a rozličné pochutiny v listovém těstě.

K typickým jídlům patří kromě různých druhů kebabu masové kuličky z mletého masa köfte, rýžový pilav na různé způsoby, plněné vinné listy (yaprak sarma), baklažány plněné mletým masem a cibulí (karni yarik), místní varianta gyrosu - pide, plněné paprikové lusky biber dolmasi, kuskus, ryby v rozmanitých podobách. Laskominou jsou i pečené kousky jater s cibulí zvané arnavut cigeri.

Ke každému chodu se servíruje spousta čerstvé zeleniny včetně různých druhů oliv a pálivých papriček. Jako dezerty slouží kromě ovoce rýžovo-mléčné pudinky (muhallebi), sladké paštičky a listové pečivo s pistáciemi a jinými ořechy, chalva...

Tradičním nápojem, který se pije hlavně ke snídani, ale často i k jiným hlavním jídlům, je jogurtové slané mléko ayran. Pokud mu přijdete na chuť, v parném létě vás osvěží.

Specialitou, kterou ochutnáte jen v Antalyi a která se často servíruje ke kebabu, je piyaz, lahodný salát z vařených sušených fazolí, sezamové pasty tahini, česneku, petržele, koření a vařeného vajíčka.

Malebný přístav v Antalyi

Pokud nepatříte k plážovým turistům, pak jste v Turecku na pravém místě. Tohle je totiž země, kde ať se vydáte kterýmkoli směrem, narazíte na nespočet vzácných památek a zajímavostí.

Turecko, AntalyaZačít můžete návštěvou starobylé Antalye, města, které dalo název celé provincii a jehož kořeny sahají do roku 150 př. n. l., kdy ho založil pergamonský král Attalos II. jako svoji námořní základnu.

Zatímco v hotelových resortech můžete mít pocit "sterilního" odloučení od místní reality, starověká Antalya si vás rychle podmaní svou autentičností. Bohatou historii města, které bývalo součástí římské republiky, hlavním městem Byzantské říše a později Seldžuckých Turků, cítíte ve starých uličkách historického centra Kaleiçi na každém kroku.

Turecko, Antalya

Starý přístav v Antalyi

Na procházku si vyčleňte aspoň půlden. Nejprve zamiřte do malebného přístavu obklopeného starými hradbami, v dálce si můžete všimnout pocukrovaných vrcholků pohoří Taurus.

Turecko, město AntalyaMezi nejznámější památky Antalye patří tzv. flétnový minaret Yivli Minare, tyčící se jako symbol města nad přístavem, Hadriánova brána z 2. století př. n. l., nebo Kesik Minare (Useknutý Minaret). Mohutný odliv turistů do hotelových komplexů je však znát i v uličkách Starého města, místy je vidět, že chybí investoři a některé, kdysi evidentně krásné, historické arkýřové budovy čekají na rekonstrukci jako na smilování.

Na závěr si nechte nákupy v orientálních bazarech kolem hlavního náměstí kousek od radnice, kde stojí i socha zakladatele města Attalose II. Přímo na náměstí lze doporučit čerstvě lisovanou šťávu z granátových jablek, kelímek za necelého půl eura.

V hlavní uličce Kazim Özalp číslo 21, rovněž kousek od náměstí, si pak můžete dát v restauraci Topcu skvělý kebab, tamní piyaz nemá chybu.

Město AntalyaTurecko, město AntalyaTurecko, město Antalya

Perge, vodopády a fitness v parku

Zhruba 15 kilometrů na východ od Antalyi leží Perge, ruiny kdysi mocného města, jehož počátky se datují do doby bronzové kolem roku 1000 př. n. l.

Při procházce mezi působivými rozvalinami chrámů si můžete představovat, jak se tu asi žilo jednomu z nejslavnějších obyvatel - Archimédově žákovi Apolloniovi, řeckému geometrovi a astronomovi, od něhož dodnes známe matematické pojmy jako parabola či elipsa. Duchovní rozměr místa umocňují i dvě návštěvy apoštola sv. Pavla během jeho misijních cest.

Turecko, Perge

Perge

Cestou zpět do Antalye se můžete zastavit u několik desítek metrů vysokých, působivých vodopádů Düdense. Nebo si v jednom z mnoha parků přímo na útesové promenádě zdarma protáhnout tělo na některém z fitness strojů pod širým nebem s výhledem na moře. Urbanistický detail, který udělá život příjemnějším a s kterým se v českých městech nesetkáte.

Turecko, město AntalyaTurecko, město AntalyaTurecko, město Antalya

Belek, nový golfový ráj Turecka

Mezi českými golfisty se čím dál častěji skloňuje Belek. To je oblast se zbrusu novými luxusními golfovými a hotelovými resorty zhruba 35 km východně od Antalye, jakási vlajková loď' tureckého turismu, kam nasypala miliony i turecká vláda. Podle informací českých cestovních kanceláří, např. CK Snail Travel, se letos zájem o golfové pobyty v Beleku oproti loňsku zdvojnásobil.

Turecko, Belek. Hotel KempinskiNa rozdíl od Antalye, kde se občas vyskytují i nepříliš vzhledná ubytovací zařízení jako důsledek nekontrolovaného turistického boomu v uplynulých dvou desetiletích, luxusní hotely v Beleku navrhovali přední evropští architekti a designéři. Orientace na klienty žádající nejvyšší kvalitu je tu patrná v každém detailu.

Zcela novým trendem nejen v místním, ale celém tureckém cestovním ruchu, je přitom velký důraz na wellnes. Hotel, který by neměl rozsáhlou nabídku lázeňských služeb, termálních bazénů a špičkových relaxačních procedur, jako by ani nebyl. Například v hotelech Kempinski, Cornelia i Gloria je wellnes věnováno vždy celé patro.

Belek leží na hranici přírodní rezervace, golfová hřiště, rozprostírající se kousek od písčitých pláží, obklopují piniové a eukalyptové háje. Celkem jich tu je 15, mezi nejznámější patří např. 18jamkový National Golf Club, Gloria Golf Resort (2x18 jamek a 9 jamek), Antalya Golf Club (2x18 jamek), Cornelia Golf Club (27 jamek) a Sueno (2x18 jamek).

Turecko, Belek. Hotel CorneliaTurecko, Belek. Hotel KempinskiTurecko, Belek

Jen loni navštívilo Turecko 125 tisíc Čechů. Letos se dá očekávat, že toto číslo bude, hlavně vzhledem k rapidně rostoucímu počtu našich golfistů v Beleku, ještě vyšší.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Pravidelné letecké spojení do Turecka nabízejí Turkish Airlines a ČSA. Zpáteční letenku z Prahy do Antalye s přestupem v Istanbulu seženete s Turkish Airlines už od cca 8 000 Kč včetně poplatků.
Co si přivézt
Pokud se nechystáte kupovat zrovna kožené zboží nebo ručně tkané koberce, které jsou zde vyhlášené, můžete si přivézt třeba drobnost k zakousnutí - vynikající jsou loupané lískové oříšky nebo naopak neloupané mandle, či sekané cukrovinkové špalíčky s ořechy (lokum). Každého potěší tradiční skleněné modré oko pro štěstí. Smlouvejte. Oficiální měnou je Nová turecká lira, v přepočtu zhruba 15 Kč. Na většině turistických míst se dá platit i eury a dolary.
Levné volání
Volejte do Turecka už od 1,90 kč za minutu - více ZDE


Mapy © Google





Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.