Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levně do země Hvězdných válek. Tunisko vábí na historii i filmové kulisy

aktualizováno 
Filmový archeolog Indiana Jones tam pátral po Arše úmluvy, popletený Brian prožíval život, krásná Angelika dobrodružství a Anglický pacient milostné drama. Poušť se proměnila i ve fiktivní planetu Tatooine z Hvězdných válek. Tunisko lze projet po stopách starých kultur stejně jako kultovních filmů, většinou jsou vedle sebe.

Filmové kulisy Hvězdných válek. George Lucas je postavil prakticky uprostřed ničeho v oblasti solného jezera Chott el-Gharsa a skalního útvaru zvaného Onk Ejmel (Velbloudí hřbet). Když natáčení skončilo, filmaři tam kulisy nechali. Dnes jsou oblíbeným místem turistických výprav. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Tip na dovolenou

Vyberte si z pesté nabídky zájezdů do Tuniska na dovolena.iDNES.cz.

A není ani příliš složité či zvlášť nákladné se tam dostat. Do severoafrické země vklíněné mezi Alžírsko a Libyi jezdí spousta cestovních kanceláří, pobytové zájezdy se dají pořídit i do deseti tisíc. Z většiny letovisek pak lze vyrazit na Saharu na výlety. U nich se cena pohybuje tak do tří tisíc.

Ale zpět k filmům. Režiséři si Tunisko nevybírali jen tak. Mnozí si ho zvolili i přesto, že se děj jejich filmů odehrává v Egyptě, Alžírsku či Izraeli. Některým více vyhovovalo to, jak vypadá tamní Sahara, dalším zase charakter starých center měst, takzvaných medin.

Bezpečnost

V zemi je bezpečno. Tunisané rok po svržení režimu autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího prožívají určitou deziluzi, hlavně kvůli vysoké nezaměstnanosti, ale Tunisko má regulérně zvolenou novou vládu i prezidenta a je tam klid.

Tunisané si rádi pochutnají na malé sklenici čaje s čerstvou mátou a vodní...

A i když Tunisko nabízí spoustu historicky zajímavých lokalit, některá místa se dostala do povědomí světa až díky kultovním filmům. Příkladem je třeba berberská vesnice Matmata na kraji Sahary. Proslavily ji Hvězdné války – točily se tam třeba scény domova Lukea Skywalkera v epizodě zvané Skrytá hrozba. Kulisy zůstaly a dnes slouží jako hotel.

V létě je na Sahaře lépe v podzemí

Vesnice je unikátní svými netradičními obydlími. Říká se jim troglodyty a jsou to vlastně jakési krátery, které mají dvorek, z něhož se vstupuje do jednotlivých pokojů, či spíše jeskyní. V létě, kdy teploty v poušti stoupají nad padesát stupňů, je v nich mnohem příjemněji než v obyčejných domech.

"Obydlených troglodytů je tady tři sta, na čtyři sta je už prázdných. V 75 žijí lidé na stálo. Ti ostatní bydlí v nových domech v okolí a sem se stěhují na léto," přiblížil třicetiletý berber Mustafa, který se podobně jako další obyvatelé Matmaty živí mimo jiné průvodcovstvím po vesnici.

Do některých troglodytů se totiž turisté mohou podívat, většinou je přivítá nějaká berberská babička s upatlanou skleničkou čaje, za který pak očekává nějaký ten dinár. Stejně jako průvodci, s nimi je ale dobré cenu dohodnout předem.

Fotogalerie

Místní se kromě turismu živí hlavně zemědělstvím. Pěstují olivy, datle, obilí a chovají dobytek. Berbeři jsou přitom prastarý pastevecký národ, který na sever Afriky přišel před více než pěti tisíci lety z Evropy. Po příchodu Arabů ale přijal postupně islám.

Tatooine u vyschlého jezera

Další místo, které proslavily Hvězdné války, je mimo jiné Onk Ejmel (nebo Ong Jmel) u vyschlého jezera Chott el-Gharsa poblíž města Tozeur. Nedaleko skály, jíž se v překladu říká Velbloudí hřbet, nechal postavit George Lucas kulisy představující pouštní planetu Tatooine. I ty stojí dodnes.

Dojet se k nim dá pouze džípy a místní řidiči (turisté v poušti řídit nesmí) přitom nesmírně rádi zdolávají okolní obří duny. V samotné hvězdné vesnici pak toho moc není. Krámek se suvenýry a toalety. Návštěvníci si zato mohou volně prohlížet a prolézat bizarní stavby i všudypřítomné roboty.

Filmové kulisy Hvězdných válek v Tunisku. V samotné hvězdné vesnici toho kromě

Filmové kulisy Hvězdných válek v Tunisku

Onk Ejmel a Chott el-Gharsa byly ale svědkem i jiných slavných filmových scén. Pod velbloudí skálou se poprvé setkal hrabě Almásy s Katharine Cliftonovou ve filmu Anglický pacient. Děj filmu se sice odehrává v Egyptě, ale filmaři dali přednost pro natáčení tuniské poušti i městům.

Může se hodit

Do Tuniska se dá z Česka nejpohodlněji a zřejmě i nejlevněji dostat s některou z cestovních kanceláří. Tunisko totiž není uvyklé na individuální turistiku. Pokud se chcete vypravit na Saharu, musíte se obrátit na některou cestovní kancelář tak jako tak, ať už českou či místní. Nejde totiž pronajmout si vůz a vyrazit s ním do pouště, na Sahaře smějí řídit pouze místní řidiči. Ceny za dvoudenní výpravy do pouště z většiny přímořských středisek jako je Sousse či Monastir se pohybují kolem 2,5 až 3 tisíc korun. Agentury nabízí i kratší (a levnější) varianty. Do samotných letovisek se pak dá z Česka dostat i za méně než deset tisíc korun, a to včetně letenky. Nabídku zájezdů najdete třeba na serveru dovolena.idnes.cz.

Onk Ejmel (Velbloudí hřbet). Onk Ejmel a Chott el-Gharsa byly ale svědkem i...

Na Saharu je nejlepší jet na jaře nebo na podzim, protože v létě tam panují extrémní teploty.

Po městech se přesouvejte v taxících, nejsou příliš drahé a dají se pronajmout i na celý den. Mezi jednotlivými městy pak jezdí smluvní taxíky, tzv. louage. Ani ty nejsou drahé. Je ale dobré si zjistit, jaké jsou v daných městech sazby.

Točili mimo jiné u největšího vyschlého solného jezera v severní Africe Chott el-Djerid, kudy vede cesta z Douze do Tozeuru. Vyschlá prosolená proláklina je pozůstatkem dávných dob, kdy byla tato část Afriky pod mořem. A pokud zrovna není po dešti, vytváří pouštní pokrývku složenou z drobounkých krystalů soli, které hraji různými odstíny barev. Běžně tam je k vidění i fata morgána.

Anglický pacient se točil i v horské oáze Mides. Její dvě nedaleké sestry Chébika a Tamerza mají přitom za sebou pohnutý osud. Na konci 60. let minulého století pršelo v kuse dvacet dní, až voda podmočila místní hliněné domy a obyvatelé se ze starých vesnic museli přestěhovat o kus dál. Ruiny někdejších příbytků připomínají dramatické okamžiky dodnes.

Indiana Jones a Kairouan

Tím ale filmová sláva pouště v okolí někdejší klíčové křižovatky pro karavany nekončí. Nedaleko Tozeuru totiž našel dobrodružný archeolog Indiana Jones Archu úmluvy. A v kaňonu v Sidi Bouhlel nacistům vyhrožoval, že ji vyhodí do vzduchu. I v tomto případě se děj filmu odehrává v Egyptě, ale točilo se v Tunisku.

Filmovou Káhiru, která už nevyhovovala představám režiséra, pak sehrála medína v někdejším hlavním městě Tuniska v Kairouanu. Je přitom celkem s podivem, že v ní Tunisané natáčení dovolili, poněvadž Kairouan muslimové považují za čtvrté nejposvátnější město islámu – po Mekce, Medíně a Jeruzalému.

Kairouanská Velká mešita přitahuje následovníky proroka Mohammeda už po staletí. Město proslulo také svými ručně tkanými koberci či studnou Bir Barouta, z níž se voda čerpá pomocí soustavy kol, která uvádí do pohybu velbloud neustále chodící dokola.

Život Briana v Monastiru

Při cestě podél pobřeží pak nelze vynechat místo, kde se točila další perla světové kinematografie – Život Briana. Satira z dílny Monty Pythona se sice odehrává ve Svaté zemi, nicméně vznikala mimo jiné v přímořském letovisku Monastir.

Byly to právě zdi místního ribátu (obranné pevnosti a kláštera), na nichž ve filmu Brian píše na příkaz římského setníka za trest stokrát, aby Římané odešli domů. Brian zanechal stopu i v nedalekém Sousse či Matmatě, kde se točila závěrečná scéna ukřižování.

Oáza Mides, kde se točily některé scény z Anglického pacienta. Děj filmu se...

Oáza Mides, kde se točily některé scény z Anglického pacienta.

Útěk Geoffreye de Peyrac v Sidi Bou Said

V Monastiru se pak točily také některé exteriéry z kdysi populárního filmu Angelika, v jejím případě město představuje Mykény. Arénu, kde Colin Paturel zvítězil nad tygrem, pak ztělesnil amfiteátr ve městě El Djem. Angelika se natáčela částečně také na předměstí hlavního města Tunisu v Sidi Bou Said.

Tunisko a turisté

Loni po revoluci zažilo Tunisko odliv zahraničních návštěvníků, uvádělo se, že jich počet poklesl o 35 procent. Zatímco v roce 2010 navštívilo Tunisko 6,9 milionu cizinců, loni to bylo jen 5 milionů. Čechů v roce 2010 vyrazilo do Tuniska 76 678, zatímco o rok později to bylo 67 188. Otázkou je, jakou roli v tom sehrála také světová krize. Letos během prvních dvou měsíců přijelo do země o 72 procent víc turistů, než tomu bylo ve stejném období loňského roku (kdy se zrovna v zemi odehrávala revoluce).

Dromedáři v Tozeuru čekají na turisty, aby je povozili po dunách Sahary.

Kromě slavné scény z trhu s otroky v Candii tam francouzští filmaři také točili scénu útěku Geoffreye de Peyrac ze zajetí. Fotogenické romantické město si v minulosti oblíbili i mnozí umělci, kteří v něm pobývali. Třeba Paul Klee, Simone de Beavouirová, André Gide či Jean-Paul Sartre.

Ve výčtu filmových hitů točených v Tunisku by se dalo pokračovat. Zemi si vyhlédl třeba Roman Polanski pro natáčení Pirátů, Franco Zeffirelli pro scény z Ježíše Nazaretského a nedávno i čeští filmaři pro film Tobruk. Kromě toho, i dříve zmíněné filmy se točily na mnoha dalších tuniských místech, vyjmenovat jen všechny lokality Hvězdných válek by bylo na dlouho.

"Když jsem hledal v roce 1977 místo k natočení prvního dílu Hvězdných válek, zjistil jsem, že Tunisko je ideální zemí pro filmování: krásná krajina, unikátní architektura a vysoká úroveň technických znalosti," vysvětloval před lety George Lucas, proč si pro svou kultovní sérii vybral právě Tunisko.

Taieb Džalúlí, který kromě Hvězdných válek pracoval i na Anglickém pacientovi, pak označil oblast Onk Ejmel za fantastickou. Bylo to přitom fantastické i pro tuniský turismus. "Úspěch Anglického pacienta byl dar z nebes (...)," pochvaloval si někdejší ministr turismu Slahedine Maouí s tím, že filmování v tuniské poušti přilákalo na Saharu množství turistů.

MAPA: Tunisko
Nejčtenější

Antropolog Martin Soukup
My máme hodinky, oni mají čas. Jak vědec zkoumá Papuánce s mobilem

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Zbytky čumu (stanu) Evenků
Sibiří na koloběžce. Tělo fňuká, ale přizpůsobí se, říká dobrodruh

Přešel pěšky Bajkal, jako první na světě přejel Pamír na tříkolce a teď podniká na koloběžce cestu přes Sibiř dlouhou přes 2500 kilometrů. Třiašedesátiletý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.