Šumavská Medvědí stezka vede členitým a náročným terénem kolem řady skalních...

Šumavská Medvědí stezka vede členitým a náročným terénem kolem řady skalních útvarů. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Třináct výletů za medvědy – malými, velkými, živými i plyšovými

Portál Kudy z nudy vás zve na výlet za huňatými šelmami, které se dřív běžně proháněly v českých i moravských horách. Připomínají je speciální stezky, vidět je můžete na hradech a zámcích a vydat se můžete také do muzea medvídků.

Začneme tam, kde jste se dřív s medvědy skutečně mohli potkat, tedy na Šumavě a v Krkonoších. Starší a pro milovníky historie je zajímavější Medvědí stezka nad Lipnem, nejstarší naučná stezka na Šumavě.

Medvědí stezky si projdete na Šumavě a v Krkonoších

Šumavská Medvědí stezka vznikla v roce 1967 a je spojená s příběhem o zastřelení posledního šumavského medvěda. Vede členitým a náročným terénem kolem řady skalních útvarů z nádraží v Ovesné přes Jelení Vrchy k železniční zastávce Černý Kříž. Cestou se zastavte u Schwarzenberského plavebního kanálu a zkuste v terénu vyhledat Medvědí kámen – to je totiž místo, kde 14. listopadu 1856 poslední šumavský huňáč zahynul.

V berounském medvědáriu žijí slavní medvědi z Večerníčku Medvíďata.

Medvědí stezka v Krkonoších je proti tomu krotká a nenáročná zábava pro rodiny s dětmi. Stačí dojet do Špindlerova Mlýna, na dolní stanici lanovky Medvědín si koupit medvědí jízdenku a vydat se dobrodružství naproti. Cestou z kopce od horní stanice lanovky přes Šmídovu vyhlídku a Horní Mísečky objevíte sedm veselých medvědů – některý se jen tak vyhřívá na sluníčku, jiný míří do hor na túru a další zase zkouší lyžovat. Prý není třeba mít strach, posledního medvěda žijícího na české straně Krkonoš tu naposled viděli v roce 1726. Ale kdo ví?

Medvědi na hradech a zámcích

Na zámku v Českém Krumlově se medvědi chovají od roku 1707.

Proč vlastně medvědy mají na některých hradech a zámcích? Odpověď najdeme v Českém Krumlově, kde chovali huňáče už v 16. století, v době panování posledních Rožmberků. Legenda totiž rodu Vítkovců přiřkla původ v antickém Římě, kde prý měli být spřízněni s rodem Orsini či Ursini. A protože ursus znamená medvěd, od roku 1707 medvědi tvoří živý inventář zámeckého příkopu a zůstali na českokrumlovském hradě a zámku dodnes.

Co místo, to jiná pověst, jisté však je, že na zámku v Náchodě se potkáte s medvědy Dášou a Ludvíkem, na hradě Točník uvidíte medvědy Agátu a Martina a na nádvoří zámku v Zákupech má pěkný výběh postavený medvěd Medoušek. Od ostatních zámeckých a hradních medvědů se výrazně liší medvěd Jirka na zámku Konopiště, vzácný druh medvěda ušatého, který pochází ze střední a východní Asie.

Medvědi ve městech

Zámek v Kladně střeží dvě medvědice.

Dvě města zřídila vlastní medvědária, a to Beroun a Kladno. V Berouně, který má symbol medvěda na svém znaku i praporu, objevíte medvědy ve speciálním výběhu o rozloze 25 arů v lesoparku na Městské hoře. Jde o slavné hrdiny Večerníčku Medvíďata, ale už zbyli jen Kuba s Matějem, medvěd Vojta letos na jaře uhynul.

Medvědice Marta a Míša, které hlídají kladenský zámek, měly mnohem složitější osudy. Byly objeveny v bednách u Moravských Budějovic, kde je opustil ukrajinský cirkus. Kladno medvědy adoptovalo, v roce 2001 nechalo v zámeckém parku postavit prostorné medvědárium a dnes medvědice patří k miláčkům města. Oblíbené je zejména jejich pravidelné krmení, můžete také přispět do kasičky na med a další pamlsky. Ideální čas k návštěvě je prý dopoledne a navečer, kdy jsou medvědice nejaktivnější.

Medvídci v muzeích

V Česku postupně vyrůstají muzea plná plyšových medvídků.

Milujete plyšové medvídky? Pak se můžete vypravit třeba do Vánočního domu na zámečku v Doubí u Karlových Varů, kde je k vidění několik tisíc medvědů všech druhů, barev a velikostí. Podobně bohatou sbírku má i Medvědárium v Praze, další chlupáčci se zabydleli v Muzeu panenek a medvídků v Troskovicích v Českém ráji.

Jedním z nejnovějších přírůstků do měkkého a laskavého světa plyšových medvídků je dětský prohlídkový okruh na hradě v Ledči nad Sázavou. Ve sklepeních nahlédnete do nefalšovaného pekla, na kluky čeká rytířská zbrojnice a návštěvu s holčičkami můžete pojmout jako součást hry Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy, která propojuje výstavní expozice ve Vlašimi, Zruči nad Sázavou, Trhovém Štěpánově, Ledči nad Sázavou a Světlé nad Sázavou.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz