Zelená hora

Zelená hora - ZELENÁ HORA. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou od architekta Santiniho byl na seznam světového dědictví UNESCO zapsán v roce 1994. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Tři perly Vysočiny

  • 1
Asi největším lákadlem na turisty a místy, na které vás pozve každý průvodce po Vysočině, jsou tři města, která se mohou pyšnit zápisem do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Telč, Žďár nad Sázavou a Třebíč. Taková koncentrace památek na tak malém území je unikátní nejen v rámci České republiky, ale i v Evropě.

TELČ
Jako první na Vysočině byla do seznamu UNESCO zapsána Telč, konkrétně její historické jádro, a to v roce 1992.

Telč patří k nejkrásnějším evropským městům. První zmínky o ní pocházejí ze 14. století, kdy celá oblast patřila českému králi Janu Lucemburskému. Již v 15. století měla Telč vlastní radnici. Město bývalo vlastně vodní pevností s gotickým hradem, který byl v době renesance přestavěn.

Pro turisty je nejatraktivnější náměstí, které mimo jiné znají například z pohádek Zdeňka Trošky. Kromě městských bran a desítek historických domů je zdobí i mariánský sloup ze začátku 18. století.

Velkým lákadlem je také místní zámek. Původem gotický hrad, jemuž konečnou podobu vtiskl italský architekt Baldassare Maggi, nabízí dvě prohlídkové trasy. V prostorách zámku se také pravidelně konají různé koncerty a divadelní představení.

Telč je vůbec centrem kulturního dění v okolí. V létě se zde pravidelně koná festival Prázdniny v Telči, k vidění jsou desítky horkovzdušných balónů při akci Balóny nad Telčí. Je zde také spoustu galerií, k procházce láká zámecká zahrada.



Krypta Baziliky sv.Prokopa v Třebíči

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
Druhou památku, která byla v roce 1994 zapsána na seznam UNESCO, je na Vysočině poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Kostel byl postaven v letech 1719 až 1722 podle projektu slavného architekta Jana Santiniho - Aichla. V roce 1722 byl chrám na Zelené hoře vysvěcen, a stal se jedním z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších poutních míst barokních Čech a Moravy.

Stavitel Santini za sebou nechal na Žďársku mnoho staveb. Jen přímo ve městě je to ještě Dolní hřbitov a kaple sv. Barbory na náměstí. Po stopách architekta Santiniho vede Žďárskem dokonce značená cyklotrasa.

Hned pod Zelenou horou najdete zámek Radslava Kinského, bývalý cisterciácký klášter. V něm je například stálá expozice Muzea knihy.

TŘEBÍČ
Poslední přírustkem do světového dědictví UNESCO se stala v roce 2003 třebíčská bazilika sv. Prokopa spolu s židovským městem a židovským hřbitovem.

Bazilika byla postavena v polovině 13. století a je úzce spjata s historií benediktinského opatství.

Zachovalý půdorys židovské čtvrti s více než stovkou domů a úzkými uličkami představuje původní rozsah ghetta vzniklého na území mezi řekou Jihlavou a návrším Hrádek. K židovské čtvrti patří i rozsáhlý židovský hřbitov s 11 tisíci hroby a třemi tisícovkami kamenných náhrobků.

Za prohlídku stojí i třebíčské Karlovo náměstí, jež svou rozlohou 22 000 metrů čtverečních dokumentuje význam města v době jeho založení.

Ozdobou náměstí jsou například renesanční domy zdobené sgrafity: Malovaný dům a Černý dům. Výborný výhled nabízí vyhlídková věž kostela sv. Martina.

Pár dalších tipů z Vysočiny

Městská věž v Třebíči
Celkem 162 schodů musí vyšlapat ti návštěvníci Třebíče, kteří si chtějí město prohlédnout z ptačí perspektivy - z ochozu městské věže. K podrobné prohlídce zajímavostí města si mohou lidé na věži zapůjčit dalekohled a milovníkům historie podají průvodkyně na požádání výklad o historii věže. Otevírací doba je denně od 10 do 17 hodin. Na teplé srpnové večery provozovatelé počítají se speciálními nočními prohlídkami.

Na kole za Santiniho odkazem
Zájemcům o výjimečnou architekturu Jana Blažeje Santiniho-Aichela může přijít vhod regionální cyklotrasa Po stopách Santiniho. Trať vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou, Ostrov nad Oslavou až do Bystřice nad Pernštejnem a vede přes nejvýznamnější stavby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho.

Parním vlakem za romantikou do Telče 
Chcete se vypravit do Telče? Můžete to zkusit o víkendech 31. 7.- 1. 8., 7.-8. 8., 14.-15. 8., kdy železniční trať Kostelec - Telč - Slavonice ovládnou historické parní lokomotivy. Tradiční program Parního léta v Telči obohatí ve stanicích ještě doprovodný kulturní program, hudba i výstavy železničních modelů.

Jihlavské podzemí: tajemství svítící stěny
Jestliže při návštěvě Vysočiny zatoužíte prožít něco s nádechem tajemna, potom nesmíte chybět v jihlavském podzemí. Návštěvníky čeká prohlídka labyrintu starých chodeb. Přístupný je pouze Starý okruh, jehož délka je kolem 268 metrů.

Největším lákadlem je tajemná svítící chodba, jejíž stěny vydávají nazelenalé světlo. Údajně je zde i brána do jiných dimenzí. Někteří vnímaví lidé zde mohou slyšet nevysvětlitelné zvuky, vidět postavy.

Rozsáhlá síť podzemních chodeb v Jihlavě má celkem 25 kilometrů, které však nejsou návštěvníkům přístupné. Do katakomb je vstup z Hluboké ulice. Otevřeno je denně od 9 do 16 hodin. Doba trvání prohlídky je 30 minut. Vstupné pro dospělé je 40 Kč, děti 20 Kč a studenti, důchodci a osoby ZTP 30 Kč.

Westernové městečko u Zvole
Divoký západ. Koně, indiáni, šerif či lumpové, co kradou dobytek. Všechno, o čem sní malí i velcí kluci, najdete ve Westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole na Bystřicku.

Otevřeno je každý den kromě pondělí od deseti hodin. Už v 11.00 můžete vidět divadelní příběh Indián, o půl druhéWesternovou show - ukázky výcviku koní a dalších zvířat, kovbojské dovednosti - a od čtyř hodin pak akční divadlo Soudný den aneb je-je-jedeme dál, bando.

Kromě toho si můžete vyzkoušet jízdu na elektrickém býkovi, projet se Union Pacifikem či se svézt na koni. To, jestli máte štěstí, zjistíte při rýžování zlata v místním potoce. Více na www.sikluvmlyn.cz.


 

,