Jedním ze zázraků Pálavy je hvozdík Lumnitzerův pálavský, endemit, který nikde...

Jedním ze zázraků Pálavy je hvozdík Lumnitzerův pálavský, endemit, který nikde jinde na světě nenajdete. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tři národní parky a CHKO, kde letos slaví kulatá výročí

Národní park Šumava a Národní park Podyjí letos slaví dvacet pět let od založení, s rovnou čtyřicítkou se pak k oslavám připojuje Chráněná krajinná oblast Pálava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaké akce chystají a kam se můžete vypravit.

Začněme s nejstarší oslavenkyní, CHKO Pálava. Ta byla vyhlášena v roce 1976 a podobně jako jiné krajinné oblasti chrání harmonicky utvářenou krajinu, dochované památky historického osídlení i tradiční způsoby hospodaření předchozích generací.

Pálava slaví v Klentnici

Pálava je jedinečná svou pestrostí, jsou tu lesy i stepi, skály, jeskyně, pískovny, mokřady i slaniska.

Pálava není jen chráněná krajinná oblast; deset let po svém založení byla zařazena mezi biosférické rezervace a po vstupu Česka do Evropské unie se také stala součástí sítě chráněných území Natura 2000. Hlavní oslavy čtyřicátého výročí od vzniku CHKO Pálava proběhnou v sobotu 7. května v Klentnici pod Sirotčím hradem.

Součástí akce budou například odborné exkurze na Stolovou horu a do okolí Klentnice, zaměřené na flóru, faunu a také na tradiční ovocnářství a vinařství. V okolí se nabízí celá řada zajímavých výletních míst, od Mikulova a jeskyně Na Turoldu přes Kočičí skálu až po Dívčí hrady nad Pavlovem. Pro sběratele a nadšené cestovatele se navíc připravuje limitovaná série dřevěných turistických známek se speciálním logem k výročí, celý rok také můžete posílat své snímky do fotografické soutěže o nejlepší záběry z pálavské přírody. Nejlepší oceněné snímky budou na podzim k vidění v mikulovské galerii Konvent.

Výstavy, vyhlídky a výlety v Podyjí

V Podyjí objevíte desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek a spousty skvostných vyhlídek.

Nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě je Podyjí. Jednou z řady akcí, které připomínají pětadvacet let jeho existence, je putovní výstava Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu. Dozvíte se, jak a proč se Podyjí mění, jak zdejší přírodu před lety ovlivnila výstavba Vranovské přehrady nebo jak vypadají místa, ponechaná samovolnému vývoji.

K nejzajímavějším a také nejznámějším místům v Národním parku Podyjí patří vinice Šobes.

Výstavu můžete až do 10. června vidět v minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě, poté ji čeká přesun do rakouského Hardeggu. Zjistíte také, jak se změnila nabídka pro turisty. Zatímco kdysi mířily do Podyjí jen dva krátké vycházkové okruhy, dnes tu čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek. K nejzajímavějším místům patří vinice Šobes, zřícenina Nový Hrádek, Ledové sluje a samozřejmě atraktivní vyhlídky, například Králův stolec, Sealsfieldův kámen, Hardeggská vyhlídka u Čížova či vyhlídka Devět mlýnů u Hnanic. Těšit se můžete i na tradiční exkurze do Podyjí, nové publikace nebo výstavu fotografií Michaela Schneidera Krajiny mého okolí, která bude od neděle 22. května k vidění na zámku ve Vranově nad Dyjí.

Na Šumavě nechystají k čtvrtstoletí od vzniku národního parku žádné velkolepé oslavy, výročí má být především oslavou nádherné přírody.

Vychutnejte si Šumavu

Ve stejný den jako Podyjí byl v roce 1991 vyhlášen i Národní park Šumava. Výročí pětadvaceti let trvání se bude slavit v rámci Dne Národního parku Šumava, a to v sobotu 16. července v informačním středisku NP Šumava na Rokytě. Užijete si tu tradiční šumavská řemesla, rýžování zlata, hry a soutěže s environmentální tematikou nejen pro děti, lukostřelbu, uvidíte lety dravců a sov i ukázky práce s koňmi, program zakončí pozdně odpolední koncert.Celý den si také budete moci projít řemeslný jarmark s klasickými šumavskými výrobky a krajovými specialitami.

Letošní výročí kromě toho provází fotografická soutěž nebo výlety s průvodci do divočiny, a to včetně míst, která se v nabídce ještě nikdy neobjevila. Správa Národního parku záměrně nepřipravuje žádné velkolepé a okázalé akce; podle ní je čtvrtstoletí Národního parku Šumava především oslavou nádherné přírody. Prostě a jednoduše, přijeďte na Šumavu a plně si ji vychutnejte!

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz