Transsibiřskou magistrálou do Mongolska: po stopách Čingischána

"V pozdním odpoledni dalšího dne opouštíme s osobním řidičem Ulánbátar. Směr čtyři sta kilometrů vzdálené Karakorum, někdejší hlavní město téměř celého známého světa. Kolem nás se rozprostírá jen suchá step", píše ze svých cest po Mongolsku Michal Vičar v třetím díle seriálu.
Moderní mrakodrap ve tvaru plachetnice

Moderní mrakodrap ve tvaru plachetnice | foto: Michal Vičarpro iDNES.cz

Výhodný nocleh

Ulánbátar. Vystoupíme z vlaku a hned odmítáme první tři nabídky ubytování. Čekáme na skupinku Italů, se kterými jsem se včera ve vlaku domluvil na společném postupu. Většinu západních turistů si rozeberou naháněči z hotelů, pokud na ně už přímo nečekají s tabulkou se jménem.

Když se záplavě nabídek neubrání ani Italové a my odmítneme nocleh za tři dolary na osobu za noc, nezbývá než se vydat do centra. Hodláme najít hostel se speciální levnou nabídkou pro Čechy. Po dvou hodinách bezvýsledného pátrání naše zavazadla značně těžknou, slunce solidně opaluje, nohy odvyklé pohybu bolí a návštěvy ubytovacích zařízení odhalují ceny vyšší než deset dolarů na osobu.

Chodníky v Ulánbátaru většinou nejsou vydlážděné

Zjišťujeme si ještě jednou přibližný kurz mongolské měny, abychom se ujistili, že půl milionu tugriků opravdu není výhodná cena pokoje. Po krátké rozpravě na téma "Proč jsme se neubytovali hned za skvělé tři dolary na osobu" se rozhodujeme vrátit k nádraží, kde jsme už několik hostelů spatřili dřív.

Ubytujeme se v jednom za pět dolarů, shodou okolností je to ten první, který nám nabízeli na nádraží za stejnou cenu i s odvozem. Máme zdarma snídani a protože jsme hladoví, náležitě to využijeme. Pak se konečně vydáváme na průzkum Ulánbátaru.

Bláznivá doprava v centru Ulánbátaru

Bláznivá doprava v centru Ulánbátaru

Manikúra a pedikúra v Mongolsku

Manikúra a pedikúra v Mongolsku

UB

V hlavním městě Mongolska, kterému cestovatelé familiárně přezdívají UB, se snoubí komunistický buddhismus s americkým snem. Zaprášené ulice nabízejí mnoho paradoxů. Monumenty oslavující světlejší zítřky v rukou pracujících se prolínají s buddhistickými chrámy, paneláky kopírují ty, co známe z našich sídlišť.

Skleněné mrakodrapy a komplexy jako vyseknuté z Wall Street shlížejí na plstěné jurty. Pastevec ve vyšívané tunice se vede za ruku se zmalovanou dívkou vyfintěnou dle diktátu francouzských módních butiků. Vedle rezavých lad se po silnicích prohánějí nejmodernější modely korejských a japonských automobilek.

Jurta v centru Ulánbátaru

Jurta v centru Ulánbátaru

Řidič neustále troubí, přejíždí z pruhu do pruhu a i když jsou některé křižovatky vybavené světelnými přechody, překonat pěšky hlavní ulici se zdá stejným rizikem jako kulka v ruské ruletě. Mongolští řidiči jsou však přes zběsilý způsob jízdy pozorní.

V klášteře Gandan, největší atrakci v UB, si obdivně prohlížíme pozlacenou 26metrovou sochu jednoho z převtělení Buddhy. Komunisté ji pod záminkou kulturní revoluce odstranili, jen aby po 60 letech v roce 1996 mohl dalajláma vysvětit novou skulpturu.

Obcházíme ji ve směru hodinových ručiček, abychom nezneuctili buddhistický kodex. Pravou stranou jsme tedy stále otočení k svatému. Pak vstoupíme do modlitebny. Proplétáme se mezi ostříhanými mnichy, místními i turisty a vzduch je naplněn omamnou vůní tyčinek.

Znenadání se vedle nás spustí povyk. Dva mniši pevně chytnou za ramena neoholeného Mongola v dlouhém kabátě, který se neúspěšně pokouší vytrhnout. V útrobách jeho svršku se objeví fotoaparát jedné z turistek. Zloděje však mniši nepředají policii, pouze jej vyvedou před klášter. Asi pro jeho způsob obživy mají v chudé zemi pochopení.

Gandan. Hlavní ulánbátarský klášter

Gandan. Hlavní ulánbátarský klášter

Ulanbátar 9 020 km- Karakorum (Charchorin) 9 430 km

V pozdním odpoledni dalšího dne opouštíme s osobním řidičem Ulánbátar. Směr čtyři sta kilometrů vzdálené Karakorum, někdejší hlavní město téměř celého známého světa. Okolní krajina je okouzlující.

Kolem nás se rozprostírá suchá step hlazená žlutým sluncem a poušť, kde duny nejsou z písku, ale z trávy a hlíny. Vidíme líně se pasoucí kozy, krávy a malé koně, za nimi se na obzoru rýsuje skupina zvětralých skal. Stačí se jen na chvíli zasnít, přesunout se o osm století zpět a v jejich stínu se objeví Čingischánův tábor.

Velký vůdce

Čingischán se narodil v roce 1162 v rodině jednoho z mongolských kmenových vůdců. Od dětství se vyznačoval krutostí, ale také neobyčejnou inteligencí a vůdcovskými schopnostmi. Ve věku 27 let byl prohlášen Čingishánem (Pánem světa) a stal se chánem všech mongolských kmenů. Za své sídelní město si zvolil Karakorum.

Postupně si podrobil nejen okolní kmeny a Tatary, ale dobyl většinu Číny, Kazachstán a velkou část Byzancie. Zavedl v zemi písmo a efektivní státní správu. Přes krutost, kterou projevoval vůči svým nepřátelům, se konflikty snažil řešit diplomatickou cestou.

Poté co oblehl město, nabídl jeho obyvatelům, ať se vzdají. Když odmítli, město nechal nemilosrdně vyplenit. Doboví kronikáři tak zaznamenali strašlivé masakry - 1,6 milionu lidí v Herátu, 1,7 milionu v Nišápůru a 800 tisíc v Bagdádu. Jeho potomkům se podařilo podrobit zbytek Ruska, Střední východ a Indočínu a vytvořili tak největší říši všech dob.

Našemu řidiči zjevně nevadí, že asfaltové úseky střídají prašné úseky a opakovaně v plné rychlosti nabere některou z jam a výmolů. Jednou dokonce trefím hlavou strop auta a na hlavě mi naskočí boule. Konečně řidič zahne na vedlejší silnici vedoucí k chrámovému komplexu.

Budovy kláštera Erdenedzú

Budovy kláštera Erdenedzú

Masakr

Klášter Erdenedzú tvoří asi deset budov obehnaných mohutnou zdí se 108 stúpami. Jako stavební materiál mu posloužili ruiny Karakorumu. Barevné trámové střechy vyřezávají do modravé oblohy prohnuté kontury. Pozlacené homole se matně lesknou v chladnoucím svitu.

Turisté, kteří během dne ruší klid svatého místa, se už vytratili. Skupinka mnichů vyrovnaně roztáčí modlitební zvony, zavírá brány a problémy vnějšího světa jako by se jich ani nedotýkaly. Přitom v Mongolsku kdysi vládli diktátoři, kteří pálili a zavírali kláštery a mnichy posílali na nucené práce, mučili nebo rovnou popravovali. Vyhasly desetitisíce životů. Ani Erdenedzú nezůstal ušetřen. Z 1 500 mnichů žijících v komplexu na začátku 20. století jich zůstaly sotva dva tucty.

Utáboříme se u vnější zdi kláštera. Ve večerní stepi smutně sleduji, jak Honza s Evkou staví stan. Svou polyethylenovou ochranu před divočinou jsem zapomněl v hostelu v Ulánbátaru, naší výpravu na koních budu muset zvládnout bez přístřešku.

Jurta sloužící jako obchod se suvenýry v Erdenedzú

Jurta sloužící jako obchod se suvenýry v Erdenedzú

Na prostranství za klášterní zdí dříve byly budovy

Na prostranství za klášterní zdí dříve byly budovy

Proradný Jack

Na úskalí bivakování mě upozorní smečka divokých psů, co krouží jen pár metrů od tábořiště. Jde z nich strach. Měří si mě s chtivostí šelem větřících kořist. V duchu si sumíruji své dřívější poznatky o vzteklině. Dodám si odvahy a výhrůžně na psy zahulákám. Kupodivu utečou.

Pak se staženými kalhotami obejdu velký kruh, rozprostřu si karimatku a nervózně se přikryji neforemným péřovým spacákem, který jako svatební dar kdysi před třiceti lety dostali mí rodiče. Pod hvězdnou oblohu prostou světelného smogu usínám. Malinko mě uklidňuje vědomí, že jsem si po vzoru knih Jacka Londona označkoval své teritorium. Doufám, že to budou respektovat i místní psi.

Erdenedzú

Klášter leží asi 2 km od městečka Karakorum (Charchorin). Někdejší město bylo založeno na podnět Čingischána v roce 1220 a stalo se politickým, kulturním, obchodním a hospodářským centrem jeho říše. Slavnou Čingischánovu epochu připomínají v Karakorumu už jen ruiny a dvě žulové želvy.

Ráno u klášterní zdi ErdenedzúTa první se nachází přímo u klášterních zdí, druhá pak na jednom kopečku nedaleko kláštera. V krunýři želv je vytesán čtvercový otvor, který údajně sloužil jako základna pro zasazení nosné podpěry palácové jurty. Dnes se do něj vkládají obětní kamínky.

Želvy měly i kultovní význam. V jejich krunýři byly vytesány posvátné texty a výjevy ze života slavných a uznávaných bojovníků.
(zdroj: www.poutnik.cz)

Probudí mě déšť. Schovám hlavu do spacáku, snažím se usnout, ale zaslechnu capání tlapek a zaštěkání. Kvapně se rozhlížím. Blíží se obrovský černý pes umíchaný ulicí. Jeho rozměry a ostré bílé zuby mě nenechají na pochybách, že z jakékoliv konfrontace sil odejdu poražen.

Zacílí mě očima, vyrazí, a pak mé lože těsně mine. Zastaví se u rohu stanu, zvedne zadní tlapku a nažloutlou tekutinou si jasně vymezí své teritorium. Pak zaštěká a zmizí někde ve stepi za klášterem.
Na východě svítá.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...