Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


To NEJ ze slovenských hor, a bez turistů!

  12:40aktualizováno  12:40
Ve Povážském Inovci najdete všechno, co je typické pro slovenské hory – souvislou hřebenovku, zdravé lesy, daleké výhledy, rozeklané skály, hluboké doliny, temné jeskyně, romantické zříceniny. Výrazně chybí, a to jistě většina z nás ocení, akorát vyšší frekvence turistů. Povážský Inovec přitom leží hned za naší východní hranicí.

Troška zeměpisu
Protáhlá a nad okolní terén výrazně vyzdvižená horská kra Povážského Inovce tvoří přirozený přírodní předěl mezi úrodnými nížinami kolem dolních toků řek Váhu a Nitry. Přestože se to na první pohled nezdá, Povážský Inovec patří mezi tzv. jaderná pohoří Západních Karpat a jeho utváření se velmi podobá Vysokým či Nízkým Tatrám nebo Velké a Malé Fatře.

Výrazným fenoménem Povážského Inovce jsou lesy. Vytvářejí souvislý koberec a pokrývají v podstatě celé pohoří. Převládají bučiny, které na jihu a v nižších polohách přecházejí do světlých teplomilných doubrav.

Povážský Inovec nebyl na rozdíl od většiny ostatních slovenských pohoří postižen valašskou kolonizací, která by v minulosti odlesnila, osídlila a hospodářsky využila horský terén. Přítomnost člověka na okrajích pohoří však patří k nejstarším na Slovensku, o čemž svědčí četná paleontologická naleziště a archeologické lokality.

*** ZDARMA DO ALP - soutěž o prodloužený víkend v Alpách ve dvou.  Soutěžte ZDE.

V Povážském Inovci se intenzivně těží dřevo a celé pohoří je protkáno hustou sítí lesních cest. Dosud zde nebyla vyhlášena žádná chráněná krajinná oblast a ochrana přírody se realizuje pouze prostřednictvím maloplošných chráněných území.

DOPORUČENÉ JEDNODENNÍ TÚRY
1) Lúka – Tematínský hrad – Bezovec – Topoľčiansky hrad – Podhradie (15 km)
2) Moravany nad Váhom – dolina Výtoky – Krahulčie vrchy – Marhát – Jurko - Nitranská Blatnica (17 km)
3) Mníchova Lehota žel. st. – Inovec – Selec - Beckov (18 km)

UBYTOVÁNÍ PŘI PŘECHODU HŘEBENOVKY
Chata Sport Bezovec
, tel. 00421/903159009 nebo 00421/337789339

Turistika
Přes Povážský Inovec vede hustá síť turistických značek, návštěvnost však není vysoká. Pohoří slouží především jako rekreační zázemí nejbližších měst, přespolní sem zavítají jen zřídka. Většina slovenských i českých turistů zná Povážský Inovec jen z oken auta, vlaku nebo autobusu, když projíždějí Povážím dál do nitra Slovenska.

Poznávání Povážského Inovce je možno pojmout dvojím způsobem – buď jako vícedenní hřebenový pochod anebo několik jednodenních výletů s návratem do "civilizace".

Hřebenovka stojí za to – je dlouhá, nemá velké výškové ztráty, nabízí hezké výhledy a její zajímavá část (úsek Mníchova Lehota – Piešťany) se dá v pohodě stihnout za víkend.

Jednodenní túry s návratem do "civilizace" jsou vhodné k návštěvě zajímavých míst, která leží mimo hlavní hřeben. Existuje jich více než dost – například hrad Beckov a Tematín, Topoľčiansky hrad, krasová dolina Výtoky, archeologická lokalita Moravany nad Váhom, jeskyně Čertova pec aj. Jednodenní túry lze naplánovat jako okruh anebo přechod z "povážské" na "nitranskou" stranu pohoří.Hrad BECKOV

Výstup na Inovec
Jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů je nejvyšší vrchol pohoří Inovec vysoký 1042 m. Nejčastěji se na něj vychází od železniční stanice Mnichova Lehota, která leží v nízkém sedle (360 m) při silnici z Trenčína na Prievidzu. K motorestu, kde je možno zaparkovat, trvá cesta autem od česko-slovenského hraničního přechodu ve Starém Hrozenkově zhruba půl hodiny.

K výstupu na Inovec si můžete vybrat buď zelenou nebo červenou značku, které se spojují po pěti kilometrech nepříliš náročného výstupu u Chaty pod Inovcom ve výšce 840 m. Odtud pokračuje na 1,5 km vzdálený vrchol pouze červená značka.

Z nejvyššího bodu sice žádný rozhled není, pokud však půjdete dál ještě asi 500 m mírně z kopce, dojdete na jižní předvrchol Palúch, který veškerou námahu za strmé metry závěrečného stoupání vynahradí. Jako z letadla je odtud vidět celé dolní Pováží, Malé Karpaty a slovensko-moravské pohraniční hory z méně obvyklé opačné strany.

Může se hodit

PŘÍSTUP
Přestože Povážský Inovec je vzdálen "na dohled" od naší východní hranice, dopravit se do něj jinak než autem je pro většinu obyvatel Česka mnohem obtížnější než třeba do Tater. Přístup veřejnými dopravními prostředky je velmi komplikovaný, jelikož pohoří leží na levé straně Váhu, zatímco hlavní silnice i železnice ve směru Bratislava – Žilina vedou po břehu pravém. Nevadilo by to v případě, když by přes řeku vedlo více mostů!

Proniknout blíže k horám tedy znamená dostat se přes Váh, což je možné jenom u Trenčína, Nového Mesta nad Váhom a Piešťan. Pojedete-li autem z Česka, pak nejlépe přes hraniční přechody ve Starém Hrozenkově nebo ve Strání.

 

Nejzajímavější historické lokality

Beckov: jeden z nejznámějších a nejhezčích slovenských hradů, postavený na 60 m vysoké vápencové skále. Národní kulturní památka.

Čertova pec: 27 m dlouhá, průchozí jeskyně, dokládající několikanásobné osídlení od starší doby kamenné po dobu železnou. Poblíž autokempink.

Jurko: kostelík sv. Juraja v lese pod vrchem Marhát. Původ jeho zdiva je kladen až do období Velké Moravy. Jedna z nejstarších staveb na Slovensku.

Moravany nad Váhom: obec proslavená v roce 1938 nálezem Moravanské venuše – sošky ženy vyřazávané z mamutího klu: nejstarší doklad výtvarného projevu na Slovensku.

Tematín: zřícenina nevelkého, zato však velmi působivého a hezky umístěného hradu vysoko v horách.

Topoľčiansky hrad: rozsáhlá hradní zřícenina nad obcí Podhradie. Dominantním prvkem je vysoká věž, která byla koncem 19. století v romantickém duchu dostavěna a upravena na rozhlednu.


 

Hrad Beckov

Turistická chata pod Inovcom

Povážský Inovec : Výhled do Pováží

Povážský Inovec : Výhled do Pováží

Nejvyšší vrchol pohoří Inovec (1042 m)

Na návrší Palúch

Autoři:
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.