Cyklistický ráj u hranic. Tipy na tři krásné říční stezky v Rakousku

  • 15
Cyklistický ráj se nalézá blíž, než si myslíte. Sousední Rakousko nabízí 10 tisíc kilometrů značených a udržovaných tras. I amatér tu snadno ujede desítky kilometrů, zvlášť vydá-li se na kole podél některé z místních řek. Vybrali jsme tři nejkrásnější říční trasy. Právě v babím létě nastává správný čas vyrazit.

1. Tauernská cyklostezka: od vodopádů do Salcburku

Z nebe se valí proudy vody. Slunce se schovává za vysokými horami. Ač je srpen, začíná být chladno. Jenže do penzionu nám stále chybí nějakých 25 kilometrů, naštěstí převážně z kopce. Manželka zatíná zuby a krátce po osmé večer klepeme promočení na dveře v Mühlbachu. Když se ráno probudíme, vítá nás údolí řeky Salice zalité sluncem. Nálada v týmu se rázem mění a po snídani vyrážíme na Tauernskou cyklostezku.

Start z kilometru 0 jedné z nejhezčích rakouských cyklostezek samozřejmě nemusí být vždy tak dramatický. My jsme ten den brzy ráno vyráželi vlakem z Česka, abychom odpoledne byli u Krimmelských vodopádů, kus z nich viděli a pak ještě trochu popojeli na kolech, než se poprvé ubytujeme.

Tauernská cyklostezka začíná pod pátými nejvyššími vodopády na světě ve výšce 1 069 metrů nad mořem. Její trasa se vine podél řeky Salice až do německého Pasova. Celková délka je 310 kilometrů, ale nejhezčí úsek na vás čeká v první polovině až do Salcburku. Při jízdě budete kličkovat úzkým údolím řeky sevřeným špičatými vrcholky, čeká na vás několik ostrých stoupání a hlavně nádherná příroda.

Tady se nevyplatí chvátat. Naopak, zastávky jsou žádoucí. Třeba v Kaprunu, kde se můžete nechat vyvézt lanovkou na ledovec nebo autobusem k přehradám ve výšce 2 000 metrů nad mořem. Pak se vydejte do Lichtenštejnské soutěsky, 300 metrů hlubokého kaňonu zakončeného vodopádem.

Cyklostezky v Rakousku potěší celé rodiny, snímek je z Tauernské cyklostezky.

Do Salcburku přijedete po Tauernské cyklostezce

Odpočinek si můžete dopřát i ve Werfenu na hradě z 11. století (vidět je z dálnice cestou do Itálie) a u téhož města objevíte i Eisreisenwelt, nejdelší ledovou jeskyni na světě.

Před Salcburkem se trasa změní. Údolí se roztáhne do šířky, cesta se narovná a vy pojedete svižně po levém břehu už poměrně široké Salice. Řeka v těchto místech láká ke koupání, ale nenechte se zmást – je ledová a dost prudká, proto v ní nikoho neuvidíte plavat. Místní využívají k osvěžení až přítok Königseeache. Jak uvádějí některé webové stránky, ani při velmi horkých dnech nepřesahuje teplota vody 18 stupňů Celsia.

Na tachometru vám naskočí 200 kilometrů a budete se blížit k Salcburku. Zdá se vám to dlouhé? Strach stranou, tohle zvládne za pár dní i amatér, který si myslí, že ujede maximálně 30 kilometrů denně.

Říční cyklostezky v sousedním Rakousku

2. Drávská cyklostezka: klid a pohodlí na kole

Pokud byste si na Tauernskou cyklostezku nevěřili, zkuste popojet ještě trochu dál z Česka – na Drávskou cyklostezku. Je lehčí, zvlášť když si vyberete jen její část. Úplný začátek je v italském Toblachu, ale prvních 50 kilometrů vede poměrně prudce z kopce, a tak je snadnější nasednout například v rakouském městě Lienz.

Při několikadenním výletu zde můžete odstavit auto a vydat se na cestu podél Drávy. Zpátky se dostanete speciálním autobusem, který vás i s kolem přiveze třeba až z víc než 200 kilometrů vzdáleného Neuhausu u slovinských hranic.

Na Drávské cyklostezce naleznete důkladný servis. Kromě půjčoven třeba i certifikované ubytování určené pro cyklisty. To musí být přímo u cyklostezky, nabízet WC zdarma, mít prostory pro úschovu i servis kol včetně nářadí a také musí umožnit cyklistům prát a sušit oblečení.

Čeká vás tady jízda po asfaltových nebo šotolinových cestách, svižně tekoucí řeka Dráva a mnoho zajímavostí po cestě či poblíž – jezera Millstätter See, Ossiacher See a Wörthersee nebo historická města Spittal a Villach, kde stojí za zastávku hrad Landskron s orlí arénou a čtyřhektarový výběh se 150 makaky. A také obvykle slunečné počasí, neboť pojedete nejjižnější rakouskou spolkovou zemí Korutany. Drávská cyklostezka je vhodná i pro milovníky geocachingu, zastávek s keší kolem ní najdete desítky.

Romantické říční cyklostezky jsou oblíbené mezi páry.

3. Podunajská cyklostezka: ideální jízda pro děti

Provoz na dunajské trase z Pasova do Vídně je stejně mohutný jako řeka sama. Zhruba 400 kilometrů dlouhá stezka patří k nejvyhledávanějším v Evropě. Vede z drtivé části mimo silnice a má asfaltový povrch. A kromě cyklistů ji hojně využívají in-line bruslaři a běžci. „Hlavně kolem větších měst je opravdu hustý provoz a člověk musí dávat pozor, aby do někoho nevrazil,“ říká cykloturistka Mirka Nezvalová, která Podunajskou cyklostezku dobře zná.

Cyklostezka podél Dunaje

Široká cesta podél Dunaje

Cestu popisuje jako pohodovou, širokou a neustále vedoucí po rovině. I proto u ní Rakušané mají poznámku, že je vhodná pro rodiny s dětmi. „Pro náročnějšího cyklistu to je nuda, ale třeba parta lidí, kteří si při jízdě na kole chtějí i popovídat, si cestu užije,“ doplňuje Nezvalová.

Na trase je mnoho míst s občerstvením. Před Vídní stezka vede krajinou Wachau, jež je na seznamu světového dědictví UNESCO a proslavila ji též kvalitní vína. Branou do této oblasti je město Melk. Po ochutnávce z místních sklípků nakonec ještě oceníte, jak je tahle stezka „nudně“ široká.

Může se hodit

DOPRAVA

Ideálně vlakem, abyste se nemuseli trápit s nuceným návratem pro auto na začátek cesty. Ušetřit se dá při rezervaci jízdenek dopředu přes internet: www.cd.cz nebo www.oebb.at. UBYTOVÁNÍ

Cena pro dvě osoby začíná na 50 eurech za noc. Vyplatí se zajistit si penzion či hotel, kde dostanete oblastní slevové karty. Například s Wildkogel Card se svezete zdarma lokálkou na trase Zell am See – Krimml.

STRAVOVÁNÍ

Vyhlášené jsou rakouské vydatné polévky (4-5 eur). U hlavního jídla počítejte s cenou od 10 eur. Všude vám také nabídnou točený radler, mix piva a limonády pro cyklisty.

Užitečné weby