Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na výlet: po stopách bájného Šemíka

  10:13aktualizováno  10:13
- Legendární skok Šemíka z vyšehradské skály s Horymírem v sedle? Je to jen pověra, tvrdí místní v Neumětelech, odkud měl údajně vladyka pocházet. Tahle pověra je nicméně ve zdejší vísce pořádně zakořeněná: fotbalový klub nese hrdé jméno SK Horymír, vývěsní štít jediného místního hostince hlásá "U Horymíra" a táhlá hlavní ulice je, jak jinak, Horymírova. Tak jak to vlastně všechno bylo?

Oba nesmrtelní aktéři Neumětely, ničím výjimečnou středočeskou vísku posazenou kousek od Zdic na potůčku Chumava, proslavili na věky věků.

Od mrňavého nádražíčka míří k vesnici vyspravovaná asfaltka, kterou po obou stranách lemuje alej vzrostlých hrušní. Drobně mží. Právě tudy, směrem k Neumětelům, se lze vydat po stopách věrného Šemíka a jeho legendárního pána Horymíra.

Kdo by neznal tuto pověst z "pohanského věku" Čech v podání Aloise Jiráska? O tom, jak bájný kůň Šemík provedl svůj veleskok z vyšehradské skály s odbojným vladykou Horymírem v sedle a uchránil ho tak před popravou jeho vlastním mečem. A o následném úprku radotínským údolím směrem k Neumětelům.

Proháněl se tedy Horymír na úsvitu české státnosti zdejší zvlněnou krajinou? Nebo je to všechno opravdu jenom krásný výmysl?

Jak to všechno bylo?
Nevěrohodné, krajně nevěrohodné, pokyvují hlavou historici i archeologové. Poukazují především na fakt, že nejstarší a jinak spolehlivý kronikář Kosmas žádného Horymíra neznal.

"Příběh Horymírův je až přídavkem doby Hájkovy," napsal uznávaný odborník na ranou českou historii, už zemřelý Rudolf Turek. "Zda je Hájek autorem příběhu sám, či zda jej z nějaké tradice převzal, neuhodneme."

Historka se Šemíkem se totiž poprvé objevuje teprve v polovině 16. století v Kronice české Václava Hájka z Libočan. A to byl pěkný filuta, proslulý bujnou fantazií, a tak ho vědci podezřívají, že si celou věc vymyslel.

Přesto není třeba házet flintu do žita. Ani ti, kteří neochvějně věří, že báchorka v sobě skrývá pravdivé jádro, jen k nepoznání zamlžené nánosy věků, neodejdou z Neumětel s prázdnou. Mohou pátrat po místě Horymírovy domnělé tvrze či se zastavit u místa, kde měl být jeho věrný oř pohřben.

Pokud jde o "sídlo" neumětelského vladyky, nabízí ves a její okolí několik míst, jež by mohla připadat v úvahu. K těm "nejpodezřelejším" patří vršek Košík asi kilometr severovýchodně od vesnice.

Barvy podzimního listí mu dodávají romantický nádech, byť z něho dnes zbylo pouhé torzo. V šedesátých letech minulého století totiž velký kus svahu odtěžili kvůli kvalitnímu diabasu. A právě v tomto místě bývaly dobře patrné zbytky tvrze, o níž zdejší lidé hovořili nejčastěji jako o Horymírově hradě.

Historie Horymírovy tvrze
Archeologové existenci tvrze nepopírají, soudí však, že byla podstatně mladší, než aby mohla mít něco společného s Horymírem. Jiní věří, že vladyka sídlil přímo ve vsi a na zbytcích jeho tvrze byl později založen starobylý neumětelský kostel sv. Petra a Pavla, připomínaný už ve 13. století. I to však není více než pouhý dohad.

Přesto obhájcům pověsti zůstal ještě jeden trumf v rukávu. Je jím místo u zdi zdejšího hřbitova, kde měl být Šemík, "grošovaný bělouš širokého krku, dlouhé hřívy a hustého ohonu," pohřben.

"Horymír pak zahrabal ho v dědině, a po dnešní den ukazují tam místo kamenem označené, kde věrný Šemík byl pochován," končí Jirásek.

Těžko říci, jaký je původ křemencového, asi metr dlouhého a přes půl metru širokého kamene. I když o něm i při nejlepší vůli lze jen těžko říci, že tvarem připomíná koňskou hlavu, jak ve svatém nadšení shledávali někteří obrozenci, úcta k němu byla odedávna obrovská.

Neumětelští dlouho nikomu nedovolili, aby se ho byť jen dotkl, neboť podle staré pověry by obec stihlo velké neštěstí, pokud by hrob byl porušen.

A v roce 1887 byl nad Šemíkovým kamenem z podnětu knížete Karla ze Schwarzenbergu vztyčen nevelký chrám v dórském slohu, který u hřbitovní zídky stojí dodnes. Na průčelí můžeme číst nápis: "V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží."

Řeč faktů však alespoň zatím hovoří proti. Ale kdo ví...

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Cesta vlakem z Prahy trvá hodinu je třeba dvakrát přesedat. Poprvé ve Zdicích za Berounem, podruhé v Lochovicích. Ti zdatnější se mohou vydat na jedenáctikilometrový pochod ze Zdic po červené turistické značce, která se vine zdejší zvlněnou krajinou a překračuje hřeben Housiny.

CO SI PŘEČÍST

Při pátrání po starých pověstech českých se dobře hodí kniha Rudolfa Turka "Čechy na úsvitě dějin" a především "Slepé uličky archeologie" Karla Sklenáře.

Mohyla bájného koníka Šemíka v Neumětelech

Nejčtenější

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Soutok Odry a Olzy (vpravo)
Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte divočící řeku, nespoutané meandry a...  celý článek

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.