Tip na výlet: Nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách

V y s o k é T a t r y - Další tip na výlet nás zavede do nejvyššího pohoří bývalého Československa Vysokých Tater, kde navštívíme nejvýše položenou tatranskou chatu nacházející se ve výšce 2250 m pod vrcholem Rysy. Motivací k tomuto výletu může být fakt, že na Chatu pod Rysy spadla začátkem února sněhová lavina, jež se uvolnila z masívu Českého štítu a z větší části ji zničila. Je tady dobře patrná síla přírody a nevhodnost jejího podceňování zvláště v zimním období. Výlet patří mezi náročnější a k nutnému vybavení patří lyžařské hole, návleky na boty a dostatečné zásoby pití a jídla.

Cestou z Vysokých Tater je možné doporučit návštěvu termálního koupaliště v Bešeňové, kde za vstupné 35 slovenských korun můžete dosytosti vychutnat místní horkou železitou vodu. "V Bešeňové si můžete vyzkoušet tzv. extravýzvu, která spočívá v tom, že z horké vody skočíte do prostředního chladného bazénu, ten přeplavete a dále z něj skočíte do třetího bazénu, v němž je voda téměř na hranici zamrznutí. Vaše pocity budou stát za to," popisuje oblíbenou činnost v Bešeňové jeden z častých návštěvníků ze Vsetína.

K cestě do Vysokých Tater můžeme využít vlastního automobilu nebo také celkem výhodně vlaku.

Při cestě autem ve Štrbě odbočíme doleva k Štrbskému plesu, abychom těsně před jeho dosažením odbočili vpravo a dojeli k malému parkovišti u zastávky Popradské pleso.

Pokud cestujeme po železnici, stačí jet kterýmkoliv rychlíkem směrem Košice a vystoupit v zastávce Štrba. Odtud zubačkou nastoupáme do hlavního turistického střediska Štrbské pleso. Z nádraží jdeme ke kilometr vzdálené zastávce Popradské pleso. Od zastávky náš čeká přibližně padesát minut nenáročné chůze po upravované cestě s menším prudkým stoupáním uprostřed trasy.

Kousek nad nimi se otevírá výhled napravo na skalnaté srázy Ostrvé, zatímco vlevo je to Patria a Predná bašta. Míjíme ještě uzavřený okruh po žluté turistické značce vedoucí k symbolickému cintorínu, abychom po deseti minutách došli k chatě Popradské pleso (1494 m).

Tady se můžeme občerstvit i v časných hodinách, neboť restaurace funguje už od půl osmé ráno. Menší nevýhodou jsou poněkud vyšší ceny a dost pomalá obsluha, kterou je nutné občas uhánět. Ještě nedávno bylo možné v chatě přespat na podvale za sedmdesát slovenských korun na osobu, ale to už bohužel v těchto dnech neplatí. Po změně majitele jsou k dispozici jen pokoje hotelového typu, kde vás jedna noc vyjde minimálně na 280 Sk.

Z chaty Popradské pleso stoupáme po modré turistické značce vedoucí k Hincovým plesům. Chodník hustým lesem je obvykle dobře vyšlapán, neboť se v těchto místech pohybuje mnoho horolezců, skialpinistů, ale i běžných turistů mířících dále do Mengušovské doliny.

S rostoucí nadmořskou výškou se zmenšuje vzrůst stromů, které přecházejí postupně do kleče. Držíme se neustále vyšlapané stopy, nevěnujeme pozornost původní letní cestě k Velkému Hincovému plesu, ale odbočujeme vpravo vzhůru na zimní cestu přes Žabí plesa k Chatě pod Rysy. Trasa je vyznačena tyčemi.

Nad hranicí lesa a kleče začíná prošlapaná stopa strmě stoupat až k hraně, za níž se v létě rozkládají Žabie plesa, zatímco v zimním období je pokrývá souvislý led a vysoká sněhová pokrývka. Jdeme pravou stranou největšího plesa, na němž jsou mnohdy patrné stopy lavin padajících z jižních srázů Žabiej veže (2340 m).

Od plesa už je také patrná nejnáročnější část výstupu k Chatě pod Rysy - vlevo od vodopádů. Obtížný úsek vylepšují v letních měsících řetězy, k nimž se v zimě přidává lano.

Zpočátku prudce stoupáme vpravo pod skalním blokem, abychom výše nabrali další výškové metry v serpentinách. Sklon svahu se zmenšuje a mezi velkými kameny je před námi závěrečná část výstupu.

Přibližně čtyři sta metrů pod chatou jsou už patrné první následky laviny když míjíme velký tank na pitnou vodu, jenž byl původně umístěn na střeše chaty. Výše procházíme kolem pokroucených zbytků střechy a vnitřního dřevěného vybavení horního patra Chaty pod  Rysy. U samotné chaty ve výšce 2250 metrů nad mořem zůstaneme překvapeně stát prohlížejíc si následky laviny.

Celé horní patro, kde byla ložnice s téměř dvaceti postelemi, přestalo existovat a z kamenného přízemí byla zničena část od sedla Váhy a od jižního hřebene Rysů. Lavina se odtrhla z masívu Českého štítu, sjela do údolí a částečně přejela na protější stranu, takže chata byla zasažena nejenom od sedla Váhy, ale také ze strany, kde je chráněna svahem.

"Za dvadsaťštyri rokov,  co som na chate, je tato lavina druhá a pre chatu mala
 katastrofálne následky," říká chatař z Chaty pod Rysy Viktor Beránek.

K nejvyššímu místu dnešního výletu do sedla Váhy (2337 m) rychle vystoupáme po logické linii vedoucí mezi vrcholem Rysů (2499 m) a Českého štítu (2500 m). Ze sedla se otevírá panoramatický pohled na velkou část Vysokých Tater, přímo pod námi na sever je potom Česká dolina, na jihu Mengušovská dolina s výraznými vrcholy Patria (2203 m), Predná Bašta (2366 m) a Satan (2446 m).

Sestupová trasa ze sedla Váhy je shodná s cestou nahoru. Velkou opatrnost je nutné opět věnovat pouze nejnáročnějšímu úseku kolem vodopádu. Pokud jsme si s sebou vzali sjezdové lyže, je možné na nich sjet kolem Žabích ples níže do Mengušovské doliny a dále až k chatě na Popradském plese.

Odtud by mohl následovat další několikakilometrový sjezd po cestě až k zastávce Popradské pleso, kde jsme ráno zanechali auto, nebo odtud odjedeme tatranskou železnicí na Štrbské pleso a z něj zubačkou dolů do Štrby.

Vysoké Tatry - oblíbený cíl českých turistů.

Rozcestník na Chabenci ve vánici

Kopce nad Donovaly

Masív Prašivé od Donoval

Zelené pleso ve Vysokých Tatrách, 1551 metrů nad mořem

Veličské pleso pod Gerlachovským štítem ve Vesokých Tatrách

Nejvýše položená Chata pod Rysmi ve Vysokých Tatrách (2250 metrů nad mořem), slouží zejména horolezcům velkou spací místností. Po nedávném zničení lavinou je opět v provozu.