Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na výlet: Hřebenovka v Beskydech

  12:43aktualizováno  12:43
B e s k y d y - K nejatraktivnějším místům v Beskydech patří z různých důvodů bezesporu Radhošť. V tomto Tipu na výlet se proto projedeme na běžkách hřebenovkou od Kněhyně přes Pustevny na Radhošť. Musíme počítat s tím, že první možnost občerstvení je až na Pustevnách a podle toho se vybavit.

Naše putování zahájíme v oblíbeném nástupním místě, jímž je rekrea

Proč Čertův mlýn?

Podle pověsti chtěl pekelník postavit za jedinou noc mlýn, za odměnu měl dostat selskou dcerku.

Čert, patrně sečtělý, věděl, jak mnoho jeho předchůdců doplatilo na kohoutí zakokrhání před kuropěním. V přestrojení obešel dědinu a skoupil všechny kohouty.

Netušil, že sedlák jednoho kohouta dobře schoval. Čertovi šla práce dobře od ruky, chyběl už jen mlýnský kámen.

Vtom kohout zakokrhal, ďábel odhodil kámen někde v Čeladné a řádně "načertěný" z kraje zmizel.

ční obec Kunčice pod Ondřejníkem. Sem se dostaneme ranním vlakem v 7.32 z Valašského Meziříčí na Ostravu. Kvůli nedávné oblevě budeme nuceni šlapat dlouho pěšky, než se dostaneme do vyšších partií a plně využijeme běžecké lyže. Z Kunčic vyrazíme asfaltovou cestou po modré turistické značce vedoucí do Ostravice na jihovýchod. Po přibližně čtyřech kilometrech modrá značka odbočuje prudce doprava a vzápětí do původního směru. Značku opustíme a podél Horského hotelu Hamry zamíříme údolím potoka vzhůru. Přejdeme na levobřežní hřebínek a stezkou prudce vystoupáme přímo nahoru severním úbočím Malé Stolové (1009 m).

Po necelých dvou kilometrech přijdeme k červené turistické značce, na níž odbočíme vpravo a v mírném stoupání obejdeme její vrchol. Pokud jsme už nenasadili běžky při příchodu k červené značce, můžeme tak učinit nyní. Před námi je krátký sjezd, jímž klesneme o osmdesát výškových metrů do sedla mezi Velkou, Malou Stolovou a Kněhyní (1257m). Vzápětí budeme traverzovat západní svahy Kněhyně.

Hustým lesním porostem dojdeme po stezce vedoucí neustále vzhůru do rozcestí pod Kněhyní, které je částečně odlesněné, takže za příznivého počasí se z něj otevírají daleké rozhledy na sousední pohoří. Na rozcestí jsme překonali hlavní výstup dne, čeká nás už jen lehčí hřebenová část a závěrečný sjezd. Po krátkém úseku  po rovině nás čeká ještě prudké stoupání na Čertův mlýn (1206 m), který je nejvyšším místem dnešního výletu.

Mineme rozcestník, z čehož odbočuje modrá značka doleva k chatě na Martiňáku a mírným sjezdem po červené značce zamíříme k Pustevnám. Zvlněným terénem přímo po hřebeni jedeme k dalšímu vrcholu, k Tanečnici (1084 m). Zmíněný úsek je nejzajímavější, když zde před naší návštěvou hustě sněžilo a větrné počasí tady po celé délce vytvořilo zajímavé závěje a návěje. Jízda na běžkách je pak kouzelná, když závějemi z prašanu projíždíme až po pás ve sněhu. Poměrně  častý vítr navíc způsobuje, že na hřebenovce  narazíme mnohem méně na turisty než na červeně značené vrstevnicové cestě, která vede o kus níže na jížních svazích.

Před Tanečnicí protneme rozcestí se zelenou značkou, která  klesá  doprava mezi Stolovou a Nořičí horou do Kunčic pod Ondřejníkem a doleva míří obloukem k Pustevnám. Po půlkilometrovém stoupání jsme na vrcholu Tanečnice, z níž zbývá závěrečný kilometrový úsek do nejznámějšího beskydského turistického střediska Pusteven. "Kvůli davům lidí, kteří se  pohybují v těchto místech, je lepší  střediskem rychle projet a obloukem kolem kaple Cyrilky pokračovat k Radhošti.

Fyzicky zdatnější lyžaři mohou vyběhnout přímo podél kaple mezi kameny, ale nelze to moc doporučit," říká o Pustevnách častý návštěvník těchto míst Radek Pleva.
Část hřebenovky Pustevny - Radhošť má jednu malou výhodu v tom, že cesta je většinou projetá rolbou, takže přes mírné nerovnosti způsobené pěšími turisty se dá po celé délce na běžkách krásně bruslit. V mírném sjezdu projedeme kolem dalšího turisty okupovaného místa - sochy Radegasta. Podél "velké" sjezdovky dojedeme zvlněným terénem k hotelu Radhošť, který je velmi vhodný k občerstvovací zastávce. Nabízí široký sortiment jídel a nápojů, a pokud máme štěstí, není přeplněn pěšími turisty.

Po důkladném občerstvení dojedeme ke kapli na Radhošti (1129 m). Za příznivého slunečného počasí bez oparu se z vrcholu otevírají panoramatické pohledy, při nichž jsou nejblíže Beskydy a Vsetínské vrchy, dále Javorníky a Jeseníky, za opravdu výborných podmínek potom ještě na východě slovenská pohoří Malá Fatra a Západní Tatry.

Když se dost vynadíváme na okolní krajinu, vyrazíme na cestu zpět do Rožnova. Nejprve se vydáme  po sjezdovce provozované Lyžařským klubem Radhošť Dolní Bečva, na níž své lyžařské počátky absolvovala naše současná nejlepší lyžařka Lucie Hrstková z nedaleké Dolní Bečvy, stejně jako další současní juniorští reprezentanti - Zdeněk a Radka Chrástečtí.

Pěkný úsek po sjezdovce vystřídá les a posléze louka Velká polana a sedlo Černé hory. Sjezd je určen zkušeným běžkařům, kteří zvládají jízdu po úzké lesní pěšině, na níž se často vyskytne koryto prošlapané pěšími turisty. V sedle se pak oddělí dosud souběžně vedená modrá značka a zamíří doprava dolů do sedla Pindula.

My se budeme dál držet červené a při klesání si zatraverzujeme hustým lesem po západních svazích Černé hory (885 m). Nakonec sjedeme až k cestě, která vede k výše položené chatě. Před cestou ale budeme muset zřejmě sundat běžky a na zbývající úsek do Rožnova se vydáme pěšky. Do města vstoupíme u hotelu Eroplán, odbočíme doprava a po jednom z břehů Bečvy zamíříme do centra města nebo na autobusové či vlakové nádraží.

Orientaci v terénu nám může v tomto případě usnadnit mapa číslo 96 Moravskoslezské Beskydy, vydaná Klubem českých turistů, nebo zimní lyžařská a turistická mapa Beskydy-Javorníky ze zlínského nakladatelství Shocart.

Autor:
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Další z rubriky

Vodáci mají šanci zajistit si splutí nejkrásnější části Vltavy.
O splutí Teplé Vltavy za 500 korun je zájem, zdražení vodáky neodradilo

Zájem o splouvání Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, neklesl ani poté, co letos musí zájemci za plavbu zaplatit více než loni. Úsek mezi...  celý článek

Na kole si  kolem Litoměřic užijete parádní výhledy do kraje i na řeku, přívozy...
Na kole kolem Litoměřic. Brána Čech, židovské ghetto i vinařská stezka

Jedno z nejkrásnějších historických sídel České republiky je nespravedlivě ve stínu Prahy či Českého Krumlova. Litoměřice jsou nejen úžasnou víkendovou...  celý článek

Podle odhadů to vypadá, že plavat ve skutečnosti neumí polovina populace, tedy...
Proč Češi neumějí plavat aneb Jak neutopit doktora Mráčka

V Česku se každý rok utopí asi 200 lidí. A právě teď, během tropických letních týdnů, jich utone v rybnících, řekách a lomech nejvíc. Příliš často podceňujeme...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.