Thajsko po tsunami: kam jet a kam radši ne

  • 16
Tropica Bungalow je v bujné zahradě sto padesát metrů od pláže Patong, nejznámějšího místa jihothajského ostrova Pchúket. Píše se v jednom průvodci z loňského roku. Vše sedí. Jenom těch stromů je na "bujnou" zahradu málo. I tudy se loni v prosinci přehnalo ničivé tsunami. Dnes to téměř nepoznáte.

"Ještě doděláme restauraci a vše bude jako předtím. Snad i o něco lepší. Kromě těch stromů samozřejmě. Některé vlna poničila tak, že jsme je museli zlikvidovat," říká usměvavá recepční v Tropica Bungalowu Ajathja Rančaputriová.

"My jsme blízko pláže, ale měli jsme štěstí. První vlna, která nás zasáhla, nebyla tak silná a zranila jen pár lidí. Všichni jsme pak utekli do pokojů v prvním patře a bezmocně sledovali silnější druhou vlnu. Naštěstí to u nás nikoho nezabilo," vysvětluje Ajathja

Muselo to být skutečně štěstí, protože jsem tato místa navštívil dva týdny po tsunami. A právě okolí Tropica Bungalowu, zejména pobřežní třída Thawiwong i známá ulice Bangla (proslavená hlavně bary s místními děvčaty) byly snad nejčastěji na televizních záběrech, kdy se svět seznamoval s obrovskou katastrofou. Přitom Pchúket nebyl nejpostiženějším místem Thajska, ale nejznámějším. Jenom za minulý rok sem přijely tři miliony turistů.

Rychlá rekonstrukce

Tsunami dnes na Pchúketu připomínají poslední rekonstrukce poškozených hotelů, penzionů či obchodů. Naprostá většina z nich bude do listopadu, kdy začne hlavní turistická sezona, opravena. Vzpomínky už vyvolávají jen nejrůznější časopisy s fotografiemi, CD a videa, které neštěstí připomínají. Ač to zní kacířsky, jsou pro mnohé zajímavým suvenýrem.

Pohromu však připomíná i jedna věc. Ta je pro místní podnikatele tragická, ale pro návštěvníky spíše příjemná. Je zde daleko méně turistů a na léta přeplněném Pchúketu se dá opět "dýchat".

V létě bylo cizinců méně až o polovinu ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. "A v hlavním sezoně, což je v Evropě zima, jich podle objednávek bude méně asi o třicet procent," přiznává Pattanapong Aikwanič, šéf Turistické asociace Pchúketu.

Neznamená to však, že by se zde kvůli tomu snižovaly ceny. O něco levnější jsou jenom nabídky na ubytování. Navíc byl tento největší thajský ostrov vždy dražší než například Bangkok či jiná přímořská místa.

Hlavní zprávou však je, že Pchúket se po tsunami vzpamatoval nesmírně rychle a všechny služby fungují bez problémů.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat a kolik to stojí

Do Thajska pořádají zájezdy desítky cestovních kanceláří. Do Bangkoku bude od prosince do dubna létat charterový let Travel Service z Prahy nebo si letenku můžete pořídit u velkých leteckých společností.

Hlavní turistická sezona je od listopadu do konce března.
Doprava, jídlo i pití nejsou ve srovnání s Českem drahé a také nabídka levného i dražšího ubytování je obrovská.



Národní parky Pchúketu lze také poznávat z pohodlného sedla na slonech. Je to jeden z turistických taháků.

Kam jet, a kam ještě ne

Na jihu Thajska pořád existují dvě místa, kam se ještě v této sezoně nedoporučuje jet. Tam řádila desetimetrová vlna s nebývalou silou, mnoho hotelů, bungalovů, restaurací a obchodů se stále nepodařilo opravit. A pro letošní sezonu se to až na výjimky nestihne. Je to pobřežní oblast Khao Lak rozložená severně od Pchúketu v provincii Phang-nga.

V posledních letech to bylo místo vyhledávané turisty s naditější peněženkou. Pravidelně sem jezdili i někteří Češi. Zatím se zde podařilo zrekonstruovat jenom několik hotelů, protože mnoho rozlehlých komplexů muselo být strženo a stavějí se znovu.

Větší ranou pro turisty je devastace ostrůvků Phi Phi Don a Phi Phi Leh. U toho druhého v zátoce Maja vznikl slavný film Pláž v hlavní roli s Leonardem DiCapriem.

Ostrovy Phi Phi byly přitom po Pchúketu nejvyhledávanějšími místy Andamanského moře a jedny z nejpopulárnějších přímořských oblastí celého Thajska. I s pomocí dobrovolníků z ciziny zde sice pokračuje rekonstrukce, ale letošní hlavní sezona bude spíše jenom improvizací. Ale celodenní výlety s potápěním u Phi Phi Don se již pořádají a stojí kolem tisícovky českých korun. Také k ostatním známým místům této oblasti můžete jet bez problémů, tsunami je moc neovlivnilo.

Například z Pchúketu lze vyrazit na půldenní výlet ke skále Jamese Bonda (natáčela se tady bondovka Muž se zlatou zbraní), dále pak k slavné a utěšené muslimské rybářské vesnici Ko Panyi a pak pokračovat v projížďce kolem zajímavých skalních útesů. To vše lze pořídit v přepočtu za 400 korun.

Na jihu Thajska najdete i mnoho báječných míst na potápění či šnorchlování, některé korálové útesy byly katastrofou také poškozeny. Mnoho míst však zůstalo netknutých.

Zcela mylná je představa, že rozsáhlé oblasti Thajska byly poničeny tsunami. Opak je pravdou. Zasažena byla jenom malá část této obrovské země. A i ta už opět netrpělivě vyhlíží turisty.

Co tady ochutnat a co pít?

Thajská kuchyně je výrazná a ostrá, speciálně v jižních částech země. Jíst můžete bez obav i v pouličních stáncích. Vynikající jsou nejrůznější omáčky, mořské produkty, polévky či nejoblíbenější jídlo "pad thai", což jsou nudle s klíčky a oříšky. Piva Čang či Singha jsou dobrá. Místní specialitou je whisky Mekong. Ale pozor! Tento nápoj má osmdesát procent alkoholu, pijte jej radši ve zředěné podobě, a ne ve velkém množství.

Bangkok je skvělým výchozím místem

Thajská metropole Bangkok známá stovkami budhistických chrámů je naprosto ideálním místem pro nákup levných letenek do celé Asie. Výborně se zde vyřizují víza do všech okolních a blízkých zemí. Najdete tady stovky cestovních kanceláří, které se specializují právě na tyto cesty. Výhodou je, že se na ně můžete plně spolehnout. Celá procedura navíc probíhá na naše poměry velmi rychle.

Co tady ještě nevynechat?

Kromě velmi oblíbených přímořských oblastí na jihu nevynechá téměř žádný turista metropoli Bangkok, kde je nejkrásnější Královský palác a chrám Arun. Zajímavá je návštěva starobylého města Ajúthája, dále Kančanaburi (slavný most přes řeku Kwai, na snímku) či měst Čiang Rai a Čiang Mai na severu země. Zde si můžete udělat i výlet za národnostními menšinami či do opiového Zlatého trojúhelníku.
 

 

WAT PHO. Největšímu a nejstaršímu chrámu v Bangkoku dominuje šestačtyřicet metrů dlouhý odpočívající Buddha. Nové síly zde mohou nabrat také unavení návštěvníci, chrám je vyhlášeným centrem tradiční thajské masáže, kterou tady lze absolvovat nebo se můžete nechat rovnou zapsat do několikadenního kurzu.

Bangkok, který bývá nazýván Benátkami Orientu, sice vstřebává západní vlivy, zůstává však svůj. A to turisty láká.

WAT ARUN. Osmdesátimetrový Wat Arun je nejznámějším chrámem na pravém břehu Chao Phrayi. Chrám rozbřesku získal pojmenování díky lokalitě, která byla vybrána jako místo, kam dopadaly první ranní paprsky.

VELKÁ HOUPAČKA. Až do výšky patnácti metrů se museli zhoupnout ti, kdo chtěli získat kus zlata zavěšený na vrcholku takzvané velké houpačky Sao Ching-Cha. Během svátků uctívajících hinduistického boha Šivu mnoho odvážlivců zahynulo, a proto byly ve třicátých letech tohoto století tyto "hry" zrušeny.

VIANMEK. Palác Vianmek se pyšní primátem největší budovy z teakového dřeva na světě. Kromě starožitného nábytku můžete nahlédnout i do soukromí krále Ramy V., který ho obýval. Nechybějí kuriozity, jakou je například první thajská koupelna. Dvakrát denně se zde předvádějí zkrácené verze thajských tanců.

ZLATÁ HORA. Uměle vytvořený osmdesát metrů vysoký pahorek završuje pozlacená věž, která uchovává Buddhovy relikvie. Hlavním důvodem, proč se vypravit právě sem, je však výhled na Bangkok. Kvůli němu se vyplatí vyjít 381 točitých schodů.

DÉMONI V KRÁLOVSKÉM PALÁCI. Obři střeží v jedné části královského paláce, chrámu smaragdového Buddhy, nevelkou sošku, která je jedním z nejvzácnějších a nejuctívanějších pokladů v zemi. Stejně bdělá je také policie, která důsledně dbá na decentní oblečení návštěvníků. Zapovězeny jsou kraťasy, trička bez ramínek nebo sandály. Vhodný oděv si lze zapůjčit přímo u vstupu.

Do chvíle, než byl natočen stejnojmenný film, nikdo neznal most přes řeku Kwai. Film se nenatáčel v Thajsku, ale na Srí Lance.

V Kančanaburi je možné také navštívit památník padlým v muzeu, které je replikou zajateckého tábora.

Válečný hřbitov v Kančanaburi

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

Opět ráj? Dva ostrůvky Phi Phi patřily k nejvyhledávanějším v celém Thajsku. Tady ještě pořád ale probíhá po tsunami rekonstrukce.

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně

Thajsko, slavný most přes řeku Kwai

Národní parky Pchúketu lze také poznávat z pohodlného sedla na slonech. Je to jeden z turistických taháků.

,