Varani se lidí nebojí a díky čistému prostředí v parku Lumpini v Bangkoku se tu...

Varani se lidí nebojí a díky čistému prostředí v parku Lumpini v Bangkoku se tu rádi procházeli. Úřady je ale považují za nebezpečná zvířata. | foto: Profimedia.cz

Z parku Lumpini mizí stovky velkých varanů. Procházeli se tam volně

  • 3
Park Lumpini v Bangkoku za deset let oslaví sté výročí své existence. Ale thajští oficiální činitelé se už nyní rozhodli začít park čistit od nezvaných návštěvníků - stovek velkých, volně pobíhajících varanů, napsal server Christian Science Monitor.

Do parku už vyrazily speciální týmy s lany, vaky - a také se sumcem, na kterého chtějí varany přilákat. Tito plazi, kteří se krmí převážně ptáky, želvami či uhynulými rybami, už mají na kontě několik zraněných cyklistů, kteří se s nimi v parku srazili. Kromě toho podle úřadů ničí stromy i další rostliny a děsí ty, kdo netuší, že varani v parku uprostřed města volně žijí.

„Varani se lidí nebojí a díky čistému prostředí v parku se tu rádi procházejí,“ řekla zástupkyně městského odboru životního prostředí. „Někteří lidé se varanů bojí a mohou kvůli tomu ohrozit svou bezpečnost,“ dodala.

Podle odhadů odboru životního prostředí v parku žije zhruba 400 varanů roztroušených v různých částech Lumpini a jejich populace se už úplně vymkla kontrole. Běžně jsou k vidění jedinci dlouzí jeden až dva a půl metru, ovšem rekordmani dosahují až třímetrové délky.

Rod varanů, do kterého patří celá řada druhů, je původním obyvatelem rozlehlých oblastí v Africe, Asii a ostrovů v Tichém oceánu. Jakkoli tito plazi vypadají nebezpečně, pro člověka jsou neškodní a mnozí Thajci je pokládají jen za mírnou nepříjemnost. Thajské označení varana se používá také jako běžná nadávka.

Park Lumpini leží v samotném srdci bangkocké finanční čtvrti a varani tak...

Park Lumpini leží v samotném srdci bangkocké finanční čtvrti a varani tak obývají zelenou oázu obklopenou betonovou džunglí. Někteří místní obyvatelé je proto v parku vidí rádi, protože podle nich pomáhají držet pod kontrolou populaci hadů a krys.

Odchycené varany chtějí úřady přemístit do vládou vedeného střediska pro chov volně žijících zvířat asi 120 kilometrů jižně od hlavního města. Ne všichni jsou ale přesvědčeni o tom, že toto středisko je dostatečně vybavené, aby se o odchycené varany mohlo postarat.

Michael Cota, v Bangkoku žijící člen Mezinárodního svazu ochrany zvířat a odborník na varany, pokládá toto středisko za „odkladiště“ zvířat, která úřady potřebují přemístit.

„Nemají tam dostatečné zdroje, aby se o ně starali, a většina zvířat, která tam skončí, brzy uhyne. Také většina těchto varanů bude za tři nebo čtyři měsíce mrtvá,“ řekl Cota.