Thajsko: aktuální cenový průvodce

  8:00
Kdo se letos v zimě vydá za teplem, může blahořečit světové krizi nebo jen klesajícím cenám ropy. Zájezdy i letenky do exotických destinací výrazně zlevňují. Například 14 dní na thajském Phuketu pořídíte za 20 000 korun. Thajsko je navíc ideálním cílem pro ty, kteří rádi cestují na vlastní pěst.
Thajsko, Phuket

Thajsko, Phuket | foto: Profimedia.cz

Do Thajska už za 10 000 Kč

Letenka z Německa či Anglie stojí již od 10 000 Kč včetně všech poplatků. Pokud cestujete z České republiky, není problém se vejít do 15 tisíc.

Většina nejlevnějších letenek nabízí spojení s Bangkokem, ale hledat můžete i spojení do Kuala Lumpuru, odkud je to na Phuket hodina a deset minut letu. Letenku (zpáteční) z těchto měst na Phuket seženete bez problémů za 1 500 až 2 000 korun, pokud ji budete kupovat alespoň s třítýdenním předstihem.

Víza

Češi potřebují do Thajska vízum. Pokud pobyt nepřekročí 14 dnů, je možné vízum získat při příletu na vybraných letištích (a hraničních přechodech), což platí i pro Phuket. Potřebujete jednu fotografii a poplatek 1 000 bahtů, tedy asi 530 korun. Pro delší pobyt je nutné vyřídit vízum předem na zastupitelském úřadu Thajska v ČR nebo jinde v zahraničí.

Phuket a především jeho destinace na západním pobřeží, jako jsou pláže Patong, Kamala nebo Karon, patří mezi vyhledávané turistické destinace a tomu odpovídá i čilý turistický ruch, který zde panuje. Kdo nechce po celou dovolenou zakopávat o turisty, nechť pátrá po menších střediscích anebo po okolních ostrovech. Milovníci nočního života ale zamíří právě do jedné z uvedených destinací.

Ubytování

Pokud nejedete s cestovní kanceláří, počítejte s následujícími cenami za ubytování. Za čtyřhvězdičkový hotel v sezoně je nutné počítat zhruba 1 600 korun za pokoj a noc nebo spíš více. Solidní ubytování v menším resortu s plnou nabídkou služeb se bez problémů vejde do 1 000 korun, ale není problém sehnat podobné ubytování již za 600 Kč.

Nejlevnější jsou apartmány bez bazénu, a to buď ve městě, nebo naopak co nejdále od centra dění. Ceny pak začínají již na 300 Kč za pokoj a noc. Stále se ale jedná o pokoje s vlastním sociálním zařízením, teplou vodou, někdy i s klimatizací a i televizí. Při výběru doporučujeme najít hotel na satelitních snímcích Google Maps nebo Google Earth a prohlédnout si, co je v okolí. Užitečné informace podají i hodnocení a diskuse na portálech, jako je například Tripadvisor.

Doprava a půjčovny aut

Laciný hotel dál od pláže nebo od centra některého z měst se může prodražit kvůli dopravě. Většina větších hotelů sice zajišťuje několikrát denně dopravu, ale ani ta nebývá zadarmo a navíc jezdí jen v omezených časech. Phuket je poměrně hornatý ostrov, a tak třeba i část největšího plážového centra Patong leží v kopcích. Noční cesta z centra tak nemusí být nejpříjemnější. Taxikáři jsou bohužel všude stejní, a tak jestli je něco na Phuketu předražené, tak jsou to právě jejich služby. Běžná "startovní cena" za přesun dvou lidí v rámci centra je 110 korun. Smlouváním ji lze někdy stlačit na polovinu, jindy se nepodaří usmlouvat ani korunu.

Klasické taxíky v prázdninových destinacích nenajdeme, místo nich buď jezdí neoznačená osobní auta, jejichž řidiči vás osloví přímo na ulici, ale především miniaturní dodávky se zastřešenou korbou a lavicemi podélně či napříč, to podle toho, kudy se nastupuje. Barva dodávko-taxíků je většinou buď červená, nebo žlutá a především v centru měst jich jsou stovky. To však platí především pro večerní špičku, během dne jich je na ulicích výrazně méně. Naštěstí většina středisek není příliš rozsáhlá a lze je snadno přejít pěšky.

Levnější alternativou jsou moto-taxi. Ceny jsou oproti dodávkám minimálně poloviční a v ceně je i slušná dávka dobrodružství, to pokud se chce řidič před zákazníky předvést.

Plno turistů řeší dopravu po svém. Na každém rohu jsou půjčovny malých motorek – skútrů. Cena půjčovného je směšná, většinou okolo 100 korun na den, se slevami při dlouhodobém zapůjčení již od 75 korun. Ani půjčení auta není vyloženě drahé. Ceny startují od 650 korun při jednodenní výpůjčce. Za týden zaplatíte přibližně 3 500 korun za malé auto typu Toyota Yaris nebo Honda Jazz (často s automatickou převodovkou). V nabídce jsou i velké pick-upy, velkoprostorové vozy a off-roady.

Benzin není drahý, litr vyjde na 14 až 16 korun. Ale pozor, pro vypůjčení auta je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Pro zapůjčení skútru průkaz půjčovny nechtějí. Jezdí se vlevo a provoz je především ve špičkách poměrně hustý. Policisté kontrolují použití helem na motorkách a hlídají parkování.

Měna a směnárny

Než se ale pustíte do utrácení, musíte si zajistit místní měnu – baht. V turistických střediscích a velkých městech jsou směnárny doslova na každém rohu. Přijímají všechny hlavní světové měny: dolary, libry, eura a další. Kurzy se drobně liší, je dobré se před výměnou zorientovat. Směnárny si neúčtují poplatek, dostanete přesně tolik, kolik udává kurz. A otevřeno mají od rána dlouho do noci.

Další možností je výběr z bankomatů, které najdete úplně všude jako jinde v Asii. Výběr z tuzemské platební karty je bezproblémový. Ve velkých obchodech a obchodních domech jsou přijímány platební karty, striktně ale doporučujeme vyhnout se platbě tam, kde místo terminálu mají jen inprinter. I když takových míst již bude jen minimum.

U menších obchodníků vám může být naúčtován při platbě kartou transakční poplatek, obvykle do tří procent z ceny.

Výlety

Kdo chce objevovat krásy ostrova a "provětrat" peněženku, jistě neodolá nabídce všudypřítomných turistických kanceláří (fakticky spíše stánků), které nabízejí výlety na okolní ostrovy nebo nepřeberné množství výletů po ostrově. Půldenní výlet stojí obvykle 400 až 1 000 korun, celodenní výlety začínají na 700 korunách a končí na trojnásobku. V ceně je doprava od hotelu, většinou jídlo nebo alespoň občerstvení a nabízený program. V rámci ostrova to bývá návštěva nějakého parku, jízda na slonech apod.

Asi zajímavější jsou výlety na (korálové) ostrovy v okolí včetně těch nejznámějších, jako je Phi-Phi. V rámci některých zájezdů lze zvládnout i tři ostrovy za den. Cestovky jsou poměrně kreativní a nabídnou i individuální program nebo zajistí letenky či lístky na autobus či loď.

Jídlo

Thajsko je považováno za kulinářský ráj a místní kuchyně je celosvětově oblíbená. A pravda je, že v tomto směru zde nikdo strádat nebude. Asi jediné, co na Phuketu neseženete, bude klasická česká strava, ale pokud se spokojíte třeba s německou kuchyní, mnoho místních podniků vám vyjde vstříc. Nechybí ani indické, čínské, japonské, italské a další restaurace.

Slevy na pobyt

Nabídky zahraničních zájezdů ve slevě můžete snadno sledovat ve srovnávači hromadných slev RAKETA.cz.

V rámci většiny ubytování jsou nabízeny jen snídaně, případně je ubytování bez jídla. Naopak all-inclusive žádné hotely nenabízejí. Pokud začneme u snídaně, tak za tu si v hotelech účtují od 50 korun výše. Na podobné ceně začínají i snídaně v restauracích a víc než 150 korun za snídani nedáte. Její složení záleží jen na vás, výběr je standardně bohatý, od kontinentální snídaně přes americkou až po libovolné kombinace. Posnídat lze i ve většině fast foodů, opět ve stejných cenových relacích.

Hlavní jídlo k obědu či večeři pořídíte v restauraci v plážových střediscích od 35 korun do zhruba 400 Kč. Nejlevnější je thajská kuchyně. Běžné jídlo stojí přibližně 35 až 50 korun za variaci smažené rýže nebo nudlí po maximálně 100 korun za pokrmy z masa. Dražší jsou steaky, za které si místní podniky účtují od 100 korun výše. Za oněch 400 korun dostanete solidní porci importovaného steaku z pravé svíčkové. U dražších jídel je většinou příloha v ceně, případně je třeba připočítat 10 korun za porci rýže. Ceny se mezi restauracemi příliš neliší. Nejdražší podniky jsou na hlavní třídě, často velmi elegantního vzhledu, dál od centra ceny mírně klesají, ale rozdíly nejsou nijak dramatické.

Nejdražšími pokrmy jsou ty z mořských produktů. Za 100 gramů ryby zaplatíte od 20 do 40 korun, za kraba 30 korun, obří krevety stojí za 100 gramů přibližně 50 až 70 korun a nejdražší humr stojí až 140 korun. Způsob úpravy na cenu většinou nemá vliv.

Oproti jídlu si restaurace nepoměrně  více účtují za pití. Půllitr vody stojí okolo 15 korun, nealko plechovka pak 20 až 35 korun a pivo od 30 do 80 korun podle značky. Velmi drahé je víno, nejlevnější lahev stojí 250 korun a rozhodně to nebude žádný zázrak. Nealkoholické ovocné koktejly pořídíte za 30 až 50 korun, alkoholické za 50 až 100 korun. V nočních barech a na diskotékách jsou pak nápoje většinou ještě o 20 procent dražší.

Bohatou nabídku doplňují pouliční stánky, které primárně slouží místním, ale kdo se nebojí, může si u nich dát nejrůznější pochutiny za opravdu lidové ceny. Například smažená rýže či nudle stojí u stánku (většinou motorka s bočním vozíkem) již 20 korun. Některé pochutiny ani běžné restaurace nenabízejí, a tak je podobná ochutnávka dobrodružstvím.

Na druhé straně stojí fastfoodové řetězce, počínaje nám známými občerstvovnami McDonald´s, KFC nebo Pizza Hut přes pizzerie, kavárny, cukrárny až po japonské čí steakové restaurace. Doporučit můžeme zmrzlinárnu Swensens, jejíž poháry nemají chybu a ceny se pohybují okolo 75 korun za opravdu velký pohár.

Ještě nižší ceny, a to v restauracích všech úrovní včetně fast foodů, najdete mimo turistická střediska a především v hlavním městě Phuket Town. To pak platí i pro ceny potravin v supermarketech. V těch mimo jiné najdete poměrně bohatý sortiment, ale plnohodnotný jen v těch největších, jako je Carrefour, Tesco nebo Big C. V menších prodejnách chybí širší nabídka ovoce a dalších čerstvých produktů. Supermarkety zavírají obvykle v deset až jedenáct hodin večer, ale téměř na každém rohu narazíte na malé samoobsluhy Family Mart nebo 7-Eleven, které mají otevřeno nonstop a dostanete v nich nápoje, nejdůležitějších potraviny, ale i kosmetiku a další drobnosti.

 POTRAVINY  CENA v Kč
 Ananas – upravený   10,00
 Meloun – porcovaný   10,00
 Banány - kilogram   12,00
 Voda - 1,5 litru     7,00
 Plechovka nápoje     8,00
 Coca-Cola 1,5 litru   14,00 
 Pivo - plechovka   15,00
 Toastový chléb   12,00
 Sýr tavený - 6 plátků   40,00
 Šunka - 100 gramů   17,00
 Jogurt     9,00
 Brambůrky   15,00
 Sladké pečivo - kus   12,00
 FAST FOOD  
 Big Mac    45,00
 Pizza italská  120,00
 Pizza americká velká

 230,00

 Káva espresso    25,00
 Nealko    25,00
 Zmrzlinový pohár    75,00
 Sendvič    60,00
 RESTAURACE
 Nealko plechovka    25,00
 Voda - 0,5 litru    15,00
 Pivo plechovka    30,00
 Smažené nudle či rýže s masem    35,00
 Thajské jídlo s rýží    60,00
 Steak - lokální maso  120,00
 Ryba - velká grilovaná  150,00
 Salát    60,00

Uváděné ceny jsou průměrné a platí pro turistická letoviska. Mimo ně bývají ceny přibližně o deset až dvacet procent nižší. Což platí pro potraviny i pro jídla v restauracích nebo fast foodech.

Masáže, dárky, nákupy

Po jídle si můžete dopřát tradiční thajskou specialitu, kterou jsou masáže. V turistických střediscích najdete masážní salony na každém rohu, někdy spojené s kadeřnictvím, jindy v rámci komplexnější lázeňské péče. Tradiční nabídka zahrnuje masáž nohou, thajskou a olejovou masáž. Nabízena je i pedikúra a manikúra, masáže obličeje a další speciality. Ceny se pohybují od 100 korun do 250 korun za jednu ze tří výše uvedených masáží trvajících hodinu. V lázních s luxusním prostředí jsou ceny vyšší a zahrnují většinou několik procedur najednou. Kvalita masáže se různí, někdy je to jen příjemná relaxace, jindy poměrně bolestivé cvičení.

Thajsko je i slušné lákadlo pro turistovu peněženku. V turistických střediscích můžete podlehnout lákavé koupi nejrůznějších tretek a plného sortimentu falešného oblečení a dalšího zboží pochybné kvality. A rozhodně smlouvejte, první cena je vždy značně nadsazená.

V obchodních domech  pak najdete solidní sortiment značkového zboží, především oděvů a sportovního vybavení, které je mnohdy o desítky procent levnější než u nás. U zahraničních značek nebývají problémy ani s velikostmi, u lokálních to je už často horší. Opět platí, že nejnižší ceny je třeba hledat mimo plážová střediska, v případě Phuketu v hlavním městě a nákupních centrech na jeho periferii.

I z tohoto důvodu není třeba s sebou na dovolenou vozit zbytečné věci, alespoň zbude v kufru místo na suvenýry. V případě potřeby není problém nechat si oblečení vyprat. Stačí odevzdat špinavé prádlo na recepci v hotelu a druhý den je připravené čisté k vyzvednutí. Za vyprání a vyžehlení trička zaplatíte asi 12 korun, další kusy oblečení stojí podobné sumy. Velké prádelny si pak za vyprání a vyžehlení účtují 65 korun za kilogram prádla.

Kde hledat zájezdy a letenky do Thajska

www.cedok.cz
www.eximtours.cz
www.firotour.cz
www.nacesty.cz
www.ltur.com/de
www.5vorflug.de
www.pelikan.cz
www.kralovna.cz
http://www.expedia.co.uk
http://www.expedia.de
a další, především internetové stránky leteckých společností (Emirates, Air France, KLM, Lufthansa, Swiss, Thai Airways, Air Asia)


Kde hledat ubytování

www.airasia.com
www.asiarooms.com
www.asiatravel.com
www.hello-phuket-hotels.com
www.hotel-solution.com
www.asda.co.uk
www.agoda.com

Případně stačí do vyhledávače zadat klíčová slova a zkoušet jednotlivé lokální rezervační systémy. Ceny se mezi jednotlivými systémy výrazně neliší, spíš ne každý systém umožňuje on-line okamžité potvrzení rezervace.

Může se hodit

Levné volání

Do Thajska můžete volat již za 1,26 Kč za minutu.

www.klikniavolej.cz

Na závěr ještě ceny komunikačních služeb. Začněme tradiční pohlednicí, kterou pořídíte okolo osmi korun, a známka do Evropy stojí 13 Kč. Internet je v Thajsku rychlý a provozoven, kde na vás čekají počítače, je v turistických střediscích plno. Běžná cena za minutu připojení je 60 haléřů, někde si ale účtují dvojnásobek. Počítače pro běžnou práci stačí, někde mají špičkové vybavení, jinde jsou to již přístroje za zenitem. Trochu nepříjemná je thajská klávesnice, která vychází z anglické, ale jsou na ní ještě místní znaky.

Některé provozovny nabízí i připojení vlastního počítače, většinou přes wi-fi, cena je pak stejná. Wi-fi nabízí i některé fastfoodové řetězce, cena za hodinu připojení je okolo 30 korun. Pro telefonování je jasně nejvýhodnější zvýhodněný roamingový tarif od O2, který v Thajsku nabízí minutu odchozího hovoru za přibližně 10 korun a příchozího za pět korun. První půlhodina příchozích hovorů v měsíci je zdarma.

Může se hodit

Bezpečnost:

V neděli 28. prosince desítky tisíc přívrženců svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry a jeho následovníků demonstrovaly v centru Bangkoku před Velkým palácem a požadovaly vypsání předčasných voleb. Ve svých protestech hodlají vytrvat tři dny, během nichž má nový premiér Apchisit Vedžadžíva vystoupit v parlamentu a převzít výkonnou moc.

Demonstrace nemají v současné době vliv na provoz bangkockého mezinárodního letiště Suvarnabhumi a letiště Don Muang.

Webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR o současných demonstracích neinformují, nicméně upozorňují české občany na přetrvávající vnitropolitické napětí a varují je před cestami do jižních provincií Thajska (Yala, Narathiwat, Pattani a Songkhla), kde dochází k ozbrojeným útokům proti civilistům, a na thajsko-kambodžské pomezí do oblasti chrámů Prasat Preah, Vihear, Prasat Tha Muean Thom a Tha Krabei.

Prosím, sledujte informace o vývoji bezpečnostní situace na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Bangkoku. Informace o aktuální situaci lze rovněž získat na konzulárním úseku Velvyslanectví ČR v Bangkoku na tel. 0066/2255 5060 nebo 0066/2253 7637, mimo pracovní dobu na telefonu konzulární pohotovosti 0066/899 228 692.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...