Thajský kulinární poklad Pad Thai. Kde v Česku ochutnat ty nejlepší?

  • 22
Přestože na první pohled vypadá nejslavnější thajské jídlo jednoduše, v jejich provedení panují velké rozdíly a bohužel, v mnoha českých restauracích jsou rýžové nudle Pad Thai značně ošizené. Našli jsme však pár míst, kde vás nezklamou.

Ta chuťová kombinace je téměř magická. Mísí se v ní všechna spektra chutí i textur. Měkké rýžové nudle, šťavnaté krevety či kuřecí maso, malé sušené krevety, křupavé arašídy. A to všechno propojuje slaná chuť rybí omáčky, kyselé tóny limetky, sladký třtinový cukr, pálivé chilli a další dochucovací omáčky, především tamarindová. Navíc příprava ve woku všechny přísady harmonicky propojí, takže výsledkem je malá chuťová nirvána.

Z Číny až do Siamu

Pokud má Thajec vybrat národní jídlo, většinou vybere právě nudle Pad Thai. Paradoxně bez ohledu na to, že nudle Pad Thai vlastně nepocházejí z Thajska, ale do země je dovezli až v 18. století čínští obchodníci. Ostatně ani tofu či sušené krevety do tradiční thajské kuchyně nepatří. Národním jídlem Thajska se nudle Pad Thai staly až v první polovině 20. století.

Thajští kuchaři však smažené nudle dovedli téměř k dokonalosti a rychle z nich udělali národní pochoutku. Hlavně díky kreativnímu využití pestré škály nejrůznějších ingrediencí, včetně několika příjemně pikantních a aromatických omáček. Navíc v Thajsku si Pad Thai každý host dochucuje po svém, neboť na stole je připraven cukr, chilli, rybí omáčka, pikantní ocet a arašídy.

Nudle za dvacet korun

V Bangkoku můžete ochutnat spoustu nejrůznějších variací s názvem Pad Thai. Od turistické, poměrně ošizené a tudíž trochu nudné verze za dvacet až třicet korun, která je k mání na ulicích batůžkářské kolonie Khao San Road, až po rafinované podoby Pad Thai připravované nejlepšími šéfkuchaři v restauracích pětihvězdičkových hotelů.

Jedno z nejlepších Pad Thai nabízí podle místních gurmánů restaurace bangkokského hotelu Mandarin Oriental, v tradiční kombinaci s dušenými krevetami, smaženým vejcem, tofu a rýžovými nudlemi. Mnohem důležitější je ovšem dokonalé dochucení, v němž nechybí sušené krevety, tamarindová pasta, rybí omáčka, chilli, čerstvý koriandr, limetka, arašídy a sójové klíčky.

Slavná batůžkářská kolonie v Bangkoku Khao San Road je většinou prvním místem, kde turisté ochutnají místní Pad Thai.

Pad Thai jsou v Thajsku velmi levné a na ulici stojí dvacet až třicet korun.

Velká porce bez karty

Zatímco v Thajsku je spousta stánků, které se specializují výhradně na přípravu Pad Thai a nemají nic jiného, v Česku za nimi musíme do thajských restaurací. Mezi Pražany jsou poměrně oblíbené Pad Thai v restauracích Modrý zub, které v Praze fungují již tři, a to v Jindřišské, Spálené a na Andělu.

V kuchyni pracují thajští šéfkuchaři a třeba v Jindřišské je můžete přímo sledovat při práci v otevřené kuchyni. Pad Thai tu nabízejí v jednodušší a chudší podobě, navíc nudle nejsou ani moc pikantní, ale tak to Češi mají rádi, neboť autentická pálivost thajských jídel jim většinou vadí. A také s povděkem kvitují bohatýrskou porci, která se na posezení téměř nedá sníst, minimálně ženy s tím mají obvykle problém. A ještě jeden praktický detail – nelze tu platit kartou.

Mandarin s Jiřím Štiftem

Jedny z nejchutnějších Pad Thai můžete v české metropoli ochutnat v restauraci Spices v luxusním hotelu Mandarin Oriental, kterou má na starosti špičkový šéfkuchař Jiří Štift, jenž strávil několik týdnů na zkušené v Bangkoku a rýžové nudle připravuje ve velmi elegantní podobě s tygřími krevetami, tofu a tamarindovou omáčkou. Spices se již tradičně zaměřuje na prezentaci asijské kuchyně a Pad Thai jsou jedním z hlavních klenotů.

Kulinářské zážitky

Velmi povedené jsou také Pad Thai v thajské restauraci Noi na pražském Újezdě. Nudle jsou ideálně dochucené tamarindovou omáčkou a chuťově vybalancované, vedle sójových klíčků v jídle nechybí ani mrkev, fazolové lusky či pórek. Jediná výhrada je téměř nulová pálivost.

Jedny z nejlepších Pad Thai v Česku připravuje uznávaný šéfkuchař Jiří Štift ve své restauraci Spices v hotelu Mandarin Oriental.

V thajské restauraci Noi na pražském Újezdě připravují velmi slušné Pad Thai, i když značně ubírají na pálivosti.

Šéfkuchařka z Laosu

Cesty za jídlem

V tomto seriálu o jídle se vydáváme za zajímavými specialitami po celém světě i po Česku.

Tatarák po francouzsku z pražské restaurace Na kopci.

Mimo Prahu se kvalitní nudle Pad Thai vyskytují jen zřídka, výjimku ovšem představuje Brno, kde na Králově Poli již několik let funguje restaurace, která má slovo Pad Thai přímo v názvu. Podnik vede Tingli Namma Vong, mladá šéfkuchařka z Laosu, která se učila vařit v Bangkoku a později také v Laosu. Před deseti lety se přestěhovala do Česka, kde nejprve vařila v laoské restauraci Sabaidy a poté si otevřela vlastní podnik. Vedle skvělých nudlí Pad Thai připravuje také řadu laoských specialit.

Thajská královna

Křišťálová Lupa 2015

A to nejlepší na konec. Skvostné nudle Pad Thai připravuje malá, téměř butiková thajská restaurace v Praze na Vinohradech, v níž vaří thajská kuchařka přezdívaná Lucky. V Café Buddha si připravují vlastní tamarindovou omáčku, kterou dochucují pomerančovou kůrou a sladkou paprikou.

„Na food festivalech prodáváme z 80 % právě naše Pad Thai, díky čemuž Lucky získala přezdívku královna thajských nudlí a mnoho hostů nám tvrdí, že lepší Pad Thai u nás ještě nikdy nejedli,“ dodává majitel malého podniku Štěpán Návrat, který sám patří k velkým milovníkům thajské kuchyně.

, pro iDNES.cz