Okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima je stále radioaktivní. Úřady chtějí...

Okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima je stále radioaktivní. Úřady chtějí 30 milionů tun zamořeného materiálu shromáždit na skládce u vesnice Omuna. (24. února 2015) | foto: Reuters

Chcete jinou dovolenou? Zkuste leprovou kolonii nebo Fukušimu

  • 4
Máte už dost tradičních dovolených plných slunce, moře, vybraných jídel a historických památek? Pak se inspirujte k trochu jinému cestování. V Japonsku právě vyšlo první číslo časopisu Dark Tourism, který se věnuje fenoménu takzvané temné turistiky.

Časopis na 96 stránkách nabízí destinace pro ty turisty, kteří se chtějí ponořit do mizérie, zkázy a smrti, napsal zpravodajský server The Times.

Takto zaměřeným turistům Dark Tourism doporučuje, aby se vydali do leprových kolonií, strávili dovolenou ve válkou poničeném Čečensku, nebo vyrazili na jednodenní zájezdy do měst zamořených radiací po katastrofě japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Místo dívek v bikinách hroby

V časopise jsou namísto dívek v bikinkách na zlatých plážích k vidění spíše fotografie zachovalých mrtvých těl či průvodce po místech hrobů japonských vůdců, kteří byli coby váleční zločinci oběšeni po druhé světové válce.

I Japonsko tak naskočilo na celosvětovou vlnu zájmu o tzv. „thanato-turistiku“ (Thanatos je v řecké mytologii bůh smrti).

Jeden z přispěvatelů časopisu, profesor turistických studií Akira Ide, řekl: „Chceme, aby lidé zažili i temné stránky a nevyhnutelné vedlejší následky moderního průmyslu prostřednictvím cestování. A chceme pomoci tomu, aby temná turistika zapustila kořeny i v Japonsku.“

Z historického hlediska není temná turistika ničím novým, jak dokazuje řada popisů sváteční atmosféry, jež často doprovázela veřejné popravy, stejně jako existence muzeí zasvěcených potopení Titaniku, holocaustu či jaderným útokům na Hirošimu a Nagasaki.

Zájezd kolem Fukušimy

Úvodní číslo časopisu popisuje mimo jiné hřbitov Fontanelle v italské Neapoli s tisícovkami lidských lebek a přináší také článek ředitele muzea v indonéské provincii Aceh zasvěceného tsunami v Indickém oceánu v roce 2004.

Nabízí také zájezd po vylidněných městech v evakuační oblasti kolem jaderné elektrárny Fukušima. A končí fotoseriálem zasvěceným práci německého lékaře Günthera von Hagense, který uchovává a rozřezává lidská i zvířecí těla tak, aby byly vidět jejich vnitřní orgány.

Šest stránek je také věnováno bývalé leprové kolonii na jednom z japonských ostrůvků, kde ještě v roce 1996 byli v karanténě nuceně zadržováni lidé, kteří se touto chorobou nakazili. V té době přitom už byla tato nemoc dávno léčitelná.

Lákala by vás cesta do nějaké oblasti postižené katastrofou ve stylu tzv. temné turistiky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 20. září 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 234
NE
NE 213