Slovensko, výlet na hrad Tematín

Slovensko, výlet na hrad Tematín - Hradní nádvoří | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Tematín, perla ukrytá ve slovenských horách

  • 6
Tento zimní výlet do slovenských hor potěší hlavně tuláky, kteří rádi objevují neznámá místa. Výstup na romantický hrad Tematín vysoko v kopcích Povážského Inovce je neopakovatelným krajinářským zážitkem. S autem zvládnete výlet z českého území za den.

Tematín se ukrývá v zalesněných kopcích pohoří Povážský Inovec, které lemuje levý břeh Váhu od Trenčína po Piešťany.

Ve středověku se horstvo stalo důležitým prostorem pro ochranu obchodních cest Povážím nebo Ponitřím. Vznikly tady tři významné pevnosti - Beckovský, Topoľčianský a Tematínský hrad, jejichž úkolem bylo střežit severozápadní hranici uherského království. Jejich zdaleka viditelné, romantické siluety jsou dnes nejen neodmyslitelnou ozdobou Povážského Inovce, ale i předními turistickými magnety v jinak poměrně málo navštěvovaném pohoří.

Tematínský hrad je ze všech tří pevností nejvzdálenější od civilizace, tím pádem velmi působivý a krásný.

Slovensko, výlet na hrad Tematín

Zimní večer na samotách Povážského Inovce

Po lyžování v Bezovci na hrad

Většina návštěvníků chodí na Tematín z turistického střediska Bezovec (748 m n.m.) na hřebeni Povážského Inovce. Stojí tu několik chat a v zimě sem míří houfy lyžařů. Bezovec totiž patří mezi největší skicentra západního Slovenska, je tu šest sjezdovek, z nichž některé uspokojí i náročnější lyžaře.

Při nepříznivých sněhových podmínkách nebo jako vítaná změna stereotypního lyžařského programu se pak z Bezovce vyráží na Tematín, což trvá ani ne hodinu po hřebenovém chodníku.

Výstup na Tematín z Lúky

My se však vydáme na hrad z opačné strany, z vesnice Lúka. Zaparkujeme před hospodou a vyrážíme po modré značce na celodenní okružní výlet.

Výstup na Tematín z Lúky je krásným zážitkem nejen pro odlehlost a výškový rozdíl, ale také kvůli zajímavé přírodě kolem turistické stezky. Chodník vede přírodní rezervací Tematínské vrchy, která se vyznačuje vzácnou teplomilnou vegetací a neméně hodnotnou symbiotickou faunou. Na členitém vápencovém a dolomitovém reliéfu se střídají bukové i dubové lesy, lesostep i drobné stepní loučky, terén zpestřují rokle a strže s nánosy suťových osypů.

Slovensko, výlet na hrad Tematín

Sodoma Gomora v tematínském žaláři

Tematínského vězení se báli lidé v širokém okolí a není divu, že se o něm vyprávěly různé historky. Jedna z pověstí praví, že rozhněvaný hradní pán nechal do vězeňské kobky vsadit čeledína Ďura. Odsouzený totiž kontroloval kvalitu vína v hradních sudech tak "nekontrolovaně", až všechno panské víno vypil.

Jedné noci však Ďuro za velkého křiku a příšerného řevu z vězeňské kobky zmizel. Utéci určitě nemohl! Aby se objasnilo záhadné zmizení vína chtivého vězně, dal hradní pán nastražit do prázdné vězeňské kobky železa. Na druhý den pak hradní posádka s hrůzou hleděla na chycenou a v příšerném řevu se zmítající dračí obludu. Všichni litovali nebohého vězně Ďura, jak hrůznou smrtí musel skončit. Pouze hradní pán to viděl poněkud jinak: "Už ani drak nemá pořádné vychování. Nažere se čeledínské pakáže a urozenou hradní paní pohrdne! Hotová Sodoma Gomora!"

Z mnoha míst 6 km dlouhé trasy se otevírají daleké výhledy do roviny Pováží, za dobré viditelnosti také na hřbety a kopce protilehlých Bílých či Malých Karpat. Nejpřitažlivější jsou však pohledy na přibližující se bělošedou zříceninu Tematína.

Areál hradu je v současné době zbaven náletových dřevin, takže bělostné zdi hradeb paláců a věží tím víc vyniknou a kontrastují s okolními lesy, kopci, popřípadě azurovým nebem. Každého zřejmě zaujme značná velikost zříceniny, ukryté kdesi vysoko v horách.

Výhledy na Malé Karpaty i Čachtice

Cílem všech návštěvníků je terasa pod nejvyšší věží, z níž se otevírá úžasný výhled do půlkruhu směrem na Pováží. Dole v zamlžené nížině rozeznáte Nové Město nad Váhom, Piešťany, v dálce chladicí věže atomové elektrárny Jaslovské Bohunice.

Obzor uzavírají rovné hřbety Bílých Karpat s nejvyšší Velkou Javorinou a Lopeníkem. V popředí a na západě vystupují homole Malých Karpat, kde lze ostřížím zrakem rozeznat siluetu Čachtického hradu.

Mimochodem, strohý hrad Tematín nikdy neoplýval přepychem a měl ráz neútulné, studené pevnosti. Svědčí o tom zpráva z r. 1688, podle níž veškerý cenný hradní inventář představuje jediný zlatem vyšívaný ubrus.

Oč méně byl Tematín útulný, o to krutější bylo vězení za jeho zdmi. Kdo se do něj dostal, už zpravidla světlo světa nespatřil.

Hradu vévodila čtyřboká hranolová věž sevřená spolu s obytným palácem mohutnými hradbami. Vzhledem ke své pozici na vysokém horském hřebeni byl jen obtížně dobyvatelný. Nedostupnost a značná vzdálenost od hlavní cesty v údolí Váhu se však v dalších staletích stala nevýhodou,Tematín pak postupně ztrácel na významu.

Slovensko, výlet na hrad Tematín

Výhled z terasy pod věží na Pováží

Okruh Tematínskými vrchy

Když už budete na Tematíně, byla by škoda vrátit se stejnou cestou. Procházka svéráznou krajinou Tematínských vrchů, pro kterou je typický členitý reliéf s ostrými kopci, hlubokými dolinami a skalami, je totiž opravdovou lahůdkou.

Z Tematína se proto vydejme po modré značce k už zmiňovanému lyžařskému středisku Bezovec. Cestou se otevře několik dalších překrásných výhledů zpět na hrad a u Bezovce na lyžařský areál a nejvyšší partie pohoří. Občerstvení nabízí chata Šport, při turistickém rozcestí s červenou hřebenovou magistrálou. Stará rekreační chata Bezovec je dnes mimo provoz a chátrá.

Další kilometry vedou po širokém a z velké části odlesněném rozvodním hřbetu Povážského Inovce. Překonáme sedlo se silnicí a kolem samoty s několika zuřivými psy zamíříme po červené směrem na jih. Otevřou se krásná panoramata, tentokráte na opačnou stranu do údolí Nitry a na protilehlé horstvo Tríbeč. Vpředu se majestátně tyčí vrch Marhát a vlevo ve svazích malebně roztroušené samoty. Idylku dotvářejí asi po dvou kilometrech chůze stáda koní v dřevěných ohradách.

Slovensko, výlet na hrad Tematín

Za další dva kilometry pohodlné chůze se u bývalé hájovny pod Kostolným vrchem zleva připojí modrá značka, po níž následně odbočíme vpravo na Gonovie lazy. V zaniklé osadě je opět rozcestí, kde odbočíme znovu doprava. Naposledy se zjeví na obzoru silueta Tematína a začíná strmý sestup do doliny. Pokud právě nenatrefíme na autobus, čeká nás ještě asi 5 km po silnici do Lúky, kde tento překrásný výlet začal.

Rady do batohu

Itinerář trasy
Lúka – Tematín, modrá, 8 km, 2 h – Bezovec, modrá, 13 km, 3 h – Bezovec, bus (sedlo), červená, 15 km, 3,5 h – koňská farma, červená, 17 km, 4 h – hájovna pod Kostolným vrchem, červená, 19 km, 4,5 h – Gonovie lazy, modrá, 21 km, 5 h – Modrová, zelená, 25 km, 6 h – Lúka, po silnici, 29 km, 7 h.

Jak se tam dostat
Do Nového Mesta nad Váhom, odtud směr Beckov, po přejezdu Váhu a dálnice však neodbočit vlevo do Beckova, ale vpravo po vedlejší silnici na Piešťany. Po průjezdu několika vesnicemi zaparkovat auto v obci Lúka napravo od silnice.
Z Nového Mesta nad Váhom sem jezdí také autobusové linky. Další variantu veřejné dopravy nabízejí Piešťany, odkud jezdí autobusy nahoru na Bezovec přes Modrovku a Modrovou.

Mapa
1 : 50 000 č. 130 – Povážský Inovec, Piešťany – VKÚ Harmanec


Mapy © Google