Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tatry a Roháče: tři NEJ podzimní trasy!

  18:24aktualizováno  27. října 16:30
Podzim v Tatrách patří k nejhezčím obdobím roku. Horské svahy zdobí červeň jeřábů a žluť bříz, vzduch je sice mrazivý a ve vyšších polohách může spadnout první sníh, ale zato je tady liduprázdno. O víkendu máte poslední šanci vyrazit sem na výlet - od 1.listopadu se část parku uzavírá. Tipy na tři krásné trasy - v článku.
Kamzíky můžeme spatřit v nejvyšších polohách Tater

Kamzíky můžeme spatřit v nejvyšších polohách Tater | foto: Jan HocekiDNES.cz

Na každý ze tří dnů volna, které nás čekají, nabízíme tip na zajímavý jednodenní výlet – dva z Tater vysokých a jeden z neméně úchvatných Západních Tater, neboli Roháčů.

Na Kopské sedlo
KOLEM ZELENÉHO PLESA
Celodenní túra 6-7 hodin

První výšlap nás zavede do sedla, jež odděluje Vysoké Tatry od hřebene Belianských Tater.

Výstup nejlépe zahájíme na parkovišti nedaleko osady Kežmarské Žľaby, odkud vede žlutá turistická značka Dolinou Kežmarskej Bidlem vody. Po hodině stoupání dojdeme k rozcestí u studánky označované jako Šalviový prameň, odkud pokračujeme po modré a po další hodince se vyhoupneme nad hranici lesa. Před námi se teď objeví nádherné panoráma, jemuž dominuje nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater, 2229 m vysoký Jahňačí štít.

U Velkého Bieleho Plesa, kam záhy dorazíme, začíná Tatranská magistrála – 65 km dlouhá stezka traverzující svahy Vysokých Tater. Tuto trasu vybudovali členové Klubu Československých turistů propojením stávajících chodníků v letech 1931-1937.

K našemu cíli, Kopskému sedlu, to odtud máme už jen půl hodiny stoupání. Kopské sedlo odděluje vápencové Belianské Tatry od žulového masivu Vysokých Tater a tudy také kdysi vedl pašerácký chodník, kterým se převáželo zboží z Polska do Uherska.


Podzimní scenérie, v pozadí hřeben Belianských Tater

Ze sedla, odkud můžeme obdivovat panoramatické výhledy, sejdeme stejnou cestou na rozcestí u Velkého Bieleho Plesa a vydáme se po magistrále k Chatě pri Zelenom plese (pamětníci tuto chatu spíše budou znát pod starším názvem Brnčálova chata).

Podle řady lidových pověstí, jimiž je opředeno Zelené pleso, způsobují jeho zelenou barvu ztracené drahokamy. Ve skutečnosti však pleso získalo svůj název podle zelených skvrn na dně, souvisejících s vyvěrajícími prameny.

Nad jezerem se zvedá Jastrabia veža, monumentální a bájemi opředený skalní hrot, který patří k nejtěžším skalním výstupům ve Vysokých Tatrách. Návrat zpět vede po žluté turistické značce.

VÍCE FOTEK Z TATER A ROHÁČŮ SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Mengusovskou dolinou na Koprovský štít
KOLEM NEJHLUBŠÍHO TATRANSKÉHO JEZERA
celodenní túra 6 - 7 hodin

Další výšlap nás zavede k největšímu plesu na Slovenské straně Tater a na jeden ze snadnějších tatranských vrcholů – 2363 m vysoký Koprovský štít.

Východištěm jsou lázně Štrbské Pleso, odkud se vydáme po červeně značené magistrále směrem na Popradské Pleso. Na rozcestí nedaleko Chaty při Popradskom plese odbočíme na modrou značku, která vede po dně Mengusovské doliny.


Na Koprovském štítě

Osm kilometrů dlouhá Mengusovská dolina patří k nejnavštěvovanějším v Tatrách a za svůj půvab vděčí především působení ledovce, kdysi nejdelšímu na jižní straně Tater. Díky členitému terénu tu najdeme mnohá boční údolí s řadou zákoutí nabízejících vzájemně zcela odlišné scenérie.

V údolí leží množství jezer a hluboké lesy přecházejí ve vyšších polohách do rozsáhlých klečovišť, nad nimiž se tyčí strmé skalní věže. Najdeme tu také největší a nejhlubší tatranské jezero na území Slovenské republiky, kterým je Veľké Hincovo pleso.

U tohoto jezera také začíná poslední úsek výstupu na Koprovský štít – nejprve výšvih do vyšného Koprovského sedla a potom kamenitý a exponovaný úsek až na Koprovský štít. Kruhový rozhled potěší i velké znalce Tater: ostrá pyramida Vysoké nebo letecký pohled na Temnosmrečinské plesa bude jistě patřit k nezapomenutelným zážitkům.

Nazpět se můžeme vydat stejnou cestou, kdo chce, může také ze sedla sestoupit do Hlinské doliny a Koprové doliny (pokud však zvolíme tuto variantu sestupu, mějme na paměti, že po loňské kalamitě jsou stále uzavřeny obě trasy spojující Štrbské Pleso a Tri Studničky). 

Za klenotem Roháčů
Celodenní túra 4 - 5 hodin

Poslední výlet nás zavede do Západních Tater, neboli Roháčů, ke klenotu těchto hor, ledovcovým jezerům zvaným Roháčske plesá. Šest nádherných vysokohorských ples ležících pod  majestátným trojčelím Volovce, Ostrého Roháče a Plačlivého patří právem k nejnavštěvovanějším místům Západních Tater.

Okruh zahájíme na hlídaném parkovišti nad chatou Zverovka, odkud pokračujeme asi 40 minut po silnici se zákazem vjezdu k rozcestí Adamcuľa. Zde odbočíme na modrou značku, záhy opustíme únavný asfalt a pokračujeme po lesní stezce k Roháčskemu vodopádu.


Dolné roháčske pleso a vrchol Volovce

Kaskáda ukrytá v zalesněné strži má výšku 23 metrů a je tak nejvyšším vodopádem Roháčů. Stezka strmě stoupá lesem a asi 20 minut za vodopády přijdeme na rozcestí, kde odbočuje žlutá značka směrem na balíkovské sedlo. My však pokračujeme po modré a kosodřevinou stoupáme k prvnímu plesu.

Horné Roháčske pleso drží primát co do nadmořské výšky (nachází se ve výšce 1719 m), o něco níže v malé kotlince leží Tretie Roháčske pleso (1653 m), jež úzká přírodní hráz odděluje Druhého Roháčskeho plesa (1650m).

Nejnižší Dolné Roháčske pleso (1562m) leží v divoké kotlině a svou rozlohou 2,22 ha je největším plesem Západních Tater.

Všechna jezera leží v národní přírodní rezervaci a až na dvě malá jezírka ukrytá v kosodřevině je propojuje naučná stezka. Pokud máme na výlet celý den, není třeba odtud pospíchat, neboť jen málokde jinde nám příroda nabídne tak úchvatnou krajinářskou scenérii.

Sestup vede po zelené značce do smutné doliny, mineme poslední pleso zvané Tatliakovo jezero, u něhož najdeme stejnojmennou chatu se sezónním občerstvením. Teď nám už zbývá jenom sestoupit po silnici k parkovišti a vydat se na cestu domů. 

MŮŽE SE HODIT

Doprava: Vysoké Tatry jsou dobře přístupné železnicí i po silnici a najdeme zde i několik visutých lanovek. Hlavním dopravním uzlem je město Poprad – sem jezdí mezinárodní rychlíky a autobusy.

Z Popradu lze pokračovat autobusem do Starého Smokovce a Ždiaru, vlaky jezdí do Tatranské Lomnice. Elektrická dráha spojuje Poprad a Starý  Smokovec, odkud vede na Štrbské Pleso a do Tatranské Lomnice. Ze Starého Smokovce na Hrebienok jezdí pozemní lanová dráha. Visuté lanovky jezdí z Tatranské Lomnice na Skalnaté Pleso a Lomnický štít a ze Štrbského Plesa na Chatu pod Soliskom.

Parkování: na všech parkovištích ve Vysokých Tatrách počítejte s poplatkem 180 SK za celodenní parkování.

Ubytování: V horské části Tater leží celkem 13 horských chat, většinou celoročně otevřených. V nižších polohách najdeme množství hotelů a jiných ubytovacích zařízení.

Více informací o ubytování i jednotlivých trasách najdete na www.vysoketatry.com nebo www.tatry.cz

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

 

Autoři:
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.