Také Thajské království má své uprchlé Kajínky

Thajská vězeňská služba i policie nyní prožívají hlubokou krizi důvěry. Nejen v Česku totiž prchají vězni z nejpřísněji střežených objektů, i Thajsko má své "Kajínky". V poslední době thajská média široce propírají dva útěky, které navíc ukazují na korupci na nejvyšších místech. Nejprve z provinčního vězení ve městě Samut Prakan prchlo devět těžkých barmských zločinců, odsouzených za vraždy a pašování drog. V průběhu dobrodružného útěku zajali několik dozorců včetně velitele věznice, čímž si chtěli vynutit volný průjezd na 300 kilometrů vzdálenou barmskou hranici. "Spanilou jízdu" sledovaly navíc desítky policistů.

Ti druhý den ráno všechny uprchlíky postříleli. Přitom ovšem těžce zranili rukojmího, který je nyní v kritickém stavu. Akce vyvolala značné pobouření a množství otázek. Jak se k vězňům dostaly zbraně? Jak to, že zásahová jednotka střílela na auto, kde byli tři rukojmí? Proč zásah připomínal spíše hromadnou popravu než snahu o zadržení uprchlíků?

Na první otázku je vcelku snadná odpověď: špatně placení vězeňští dozorci si běžně přivydělávají tím, že vězňům prodají, co si zamanou. Právě to, že byli ochotni jim poskytnout i střelné zbraně, které vrazi nakonec použili proti jim samým, vyvolalo největší pobouření. Debaty ještě neutichly, když si pozornost vyžádal další útěk, tentokrát z nemocnice. Někdejší šéf bombajského podsvětí Čhóta Radžán, který má jen v Indii na svědomí desítky vražd, byl v Bangkoku zraněn během přestřelky s konkurenčním gangem. V místní nemocnici ho u lůžka nepřetržitě strážilo sedm policistů. Přesto záhadně zmizel. Podle oficiální verze sešplhal ze čtvrtého patra po prostěradle a před útěkem hlídkující policisty omámil.

Gangster ovšem o svém útěku nemlčel a před opuštěním Thajska vydal přes svého právníka toto prohlášení: "Je překvapivé číst v tisku o mém údajném útěku po prostěradle. Vážím sto kilogramů a byl jsem těžce zraněn. Neprchl jsem oknem, jak někdo tvrdí, ale odešel jsem po svých vedlejším vchodem do připraveného auta. Stálo mě to v přepočtu 25 milionů korun, které jsem zaplatil generálovi z thajské cizinecké policie." Jeho prohlášení vyvolalo poprask. Cizinecká policie sice všechno okamžitě dementovala, ale ostrá pachuť zůstala. Podle pozorovatelů je jisté jedno: dokud bude v Thajsku platit, že správná suma peněz do správné kapsy zařídí i nemožné, musí se thajská veřejnost připravit i na další záhadná zmizení.