Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tajuplný Rýn

aktualizováno 
- Vysoké skalní útesy a vinnou révou porostlé stráně se zařezávají ostře do koryta mohutné řeky. Jako ostříži ji střeží hrady a strážní věže rozeseté po okolních kopcích.
Kraj, který svou romantickou povahou odnepaměti lákal básníky a okouzloval poutníky, přitom nemusíte hledat na dalekém severu ani v dobrodružných dálávách - je jím krajina na středním toku Rýna, kterou milovali romantici jako Wolfgang Goethe, Lord Byron či Alexandr Dumas.

Mezi městy Mohuč (Meinz) a Koblenz se tato největší německá řeka stáčí do těsných úžlabin mezi vysokými skalními útesy. Na délce devadesáti kilometrů tu Rýn ve svých meandrech rozřezává krajinu na dva břehy, které nespojuje ani jeden jediný most. Zdobí je zalesněné stráně, terasovité vinice a ovocné sady.
Kamenné sevření skal se tu a tam rozestupuje a přechází do zeleného lůna vinic táhnoucích se po okolních kopcích. Víno se v krajině okolo Rýna pěstuje odnepaměti - už od dob, kdy okolním lesům vévodila římská vojska. Ta po sobě zanechala nejenom vzkvétající vinice, ale i vyspělá města s lázněmi, jejimiž pozůstatky se střední Porýní pyšní dodnes.
Není krásnějšího pohledu na široké vody Rýna a jeho impozantní okolí, než z paluby lodi. Výletní parníky brázdí hladinu řeky v obou směrech a nabízí zážitek téměř srovnatelný s plavbou po norských fjordech.
Nejčastějším nástupním místem na výlet po řece bývá malebné městečko Rüdesheim na pravém břehu Rýna, asi 25 kilometrů severně od Mohuče. Vody Rýna se před ním rozestupují do dvou proudů - jako klín je do nich vsazený ostrůvek se středověkou Myší věží (Mäuseturm).
Stejně jako i ostatní hrady a hrádky nad řekou, i ona sloužila k vybírání mýtného za plavbu po řece. A stejně jako ke všem ostatním, i k této věži se váže tajemná pověst. Své jméno prý dostala po hrabivém mohučském arcibiskupovi, jehož v roce 969 spolu s obilím, které si hromadil, sežraly myši.
O kousek dál po proudu se tyčí dva mohutné hrady Rheinsten a Reichenstein a přes řeku hledí na hrázděné domy lázeňské vesničky Assmannshausen.
O pár zákrut dál, za siluetami zřícenin Fürstenberg, Nollich a Waldeck se otevírá panorama půvabného městečka Barabachu. Barabach je podhradím hradu Stahlecku na levém břehu Rýna a zápisy z kronik svědčí o tom, že to není podhradí ledajaké. Na tomto hradě totiž roku 1349 uzavřel sňatek král Karel IV. s druhou manželkou Annou Falckou a o pět let dříve se tu kurfiřti dohadovali o jeho zvolení římským králem.
Dnes je tato pevnost v obležení turistů, kteří se drápou do jeho výšin za vidinou romantického noclehu ve zde zřízené turistické ubytovně.
Ti, na něž se nedostane, hledají útočiště dál po proudu. O několik kilometrů dál stojí na ostrově uprostřed řeky další celní hrad - Pfalzgrafenstein. Ve 14. století měl na příkaz císaře Ludvíka Bavora chránit přístup ke staršímu hradu Gutenfels nad městečkem Kaub na protějším břehu.
To bylo ovšem dávno poté, co si Římané výše po proudu vystavěli vojenskou stanici Vosavia, která položila základ dnešnímu malebnému městečku Oberwesel, nad jehož klidem bdí hrady Schönburg z levé a Burg Gutenfels ze strany druhé.
O necelé tři kilometry dál se řeka zařezává do břehu v nejužším bodě svého toku. Na útesu vysokém 132 metrů tu prý sedává na skále krásná Loreley. Svým vábivým hlasem láká lodníky a ti, oblouzeni její zpěvem, padají za oběť dravým říčním proudům. Do jejích osidel padnul podle pověstí i slavný německý básník Heinrich Heine, jehož báseň Loreley obletěla celý svět.
Meandrům na sever od ní vévodili pánové z Kočičího lokte. Pozůstatky po nich se tyčí nad levobřežním městečkem Sankt Goar - zříceniny hradu Rheinfels. Pánové z Kočičího lokte však opanovali i břeh pravý. Na něm se pár set metrů od Sankt Goaru proti sobě tyčí dva hrady a vypadají, jako by si hráli na kočku a na myš. Přesně podle jmen, která nesou - Burg Katz a Burg Maus.
O deset kilometrů dál stojí v právě takovém nesmiřitelném postoji po pravém břehu Rýna proti sobě další dva gotické hrady - jsou to Sterrenberg a Liebenstein, jimž se říká Znepřátelení bratři podle pověsti, v níž hrady patřily dvěma bratrům, kteří se v hádce vzájemně usmrtili.
Už jen pár zákrut a vody Rýna se u Koblenze propletou s dychtivým tokem zleva přitékající Mosely. Zbývá navštívit vinařské město Boppard, kde se kdysi opevnili již Keltové a Římani, a projet kamennou siluetou hradů Liebeneck, Jakobsberg, Marksburg (jediný zcela zachovaný středověký hrad na Rýně), Lahneck a Stolzenfels. A až se den schýlí k večeru, není lepší způsob, jak završit dobrodružnou plavbu po tajuplném Rýnu, než posedět u sklenky bílého Ryzlinku z místních vinic.

PLAVBA NA LODI:
V období od května do října vyplouvají z Rüdesheimu lodě každý den v 9 hodin ráno, v 10:30, 11:30, 14:00, 15:00 a 16:00. Plavba do Koblenze trvá čtyři hodiny, po cestě je možné vystopit na 16 zastávkách (kromě spoje v 15:00, který staví pouze na třech místech). Z Mohuče vyplouvají lodě směrem na Rüdesheim denně v 9 a 10 hodin a ve 14:30. V 9:00 a ve 14:30 je možné se plavit až do Kolína nad Rýnem (příjezd v 19:45 prvním spojem a v 18:05 druhým, rychlým spojem s méně zastávkami.)

KOLIK TO STOJÍ:
Zpáteční jízdenka z Rüdesheimu do Koblenze přijde na 45 marek, jedna cesta je jen o pár marek levnější. Cesta z Rüdesheimu až do Kolína by stála 124 marek, zpáteční 140 DM. Děti do čtyř let mohou jet zdarma, děti ve věku 4-13 let platí na jakoukoli jízdu pouze pět marek. Důchodci nad 60 let platí v pondělí a ve volných dnech na všech tratích poloviční cenu. Studenti po předložení průkazu o studiu mají poloviční slevu na všechny plavby.

CO SI NENECHAT UJÍT:
Za zastávku rozhodně stojí městečko Rüdesheim. Je v něm zachovalá ulička s hrázděnými domy a útulnými restauracemi. Kuriozitou mezi nimi je Hudební kabinet, neboli muzeum fascinujících flašinetů a orchestrionů, které mohou zabrat i většinu místnosti. Z Rüdesheimu vede sedačková lanovka na vrchol místního kopce obrostlého vinicemi. Na něm můžete obdivovat nejenom krásný pohled na panorama Rýna, ale i obří pomník Niederwalddenkmal, jemuž vévodí desetimetrová socha Germanie.

DALŠÍ INFORMACE:
Plavbu na Rýnu organizuje společnost KD, která má zastoupení v každé zastávce. Rüdesheim: 0049/6722/3808, fax: 2858, Koblenz: 0049/261/31030, fax:160697, Kolín: 0049/221/2583011, fax: 2088238, Mohuč: 0049/6131/232800, fax: 232860.
Brožury, mapy a informace ohledně cen a ubytování po celém Německu si můžete vyžádat na Německé centrále pro turistiku, Masarykovo nábřeží 30, 110 00 Praha 1, tel: 02/24915218, fax: 02/24916189

Vinice nad městečkem Rüdesheim přehlížejí rozlehlé vody Rýna

Hrady na březích Rýna sloužily hlavně jako celní stanice

Hrázděné domy Rüdesheimu vytvářejí malebná zátiší

Panorama Koblenze s monumentálním pomníkem Deutsche Ecke

Pruská pevnost v Koblenzi, tak důkladná, že ji nikdy nikdo nedobyl

Hudební kabinet v Rüdesheimu má neuvěřitelnou sbírku orchestrionů

Mezi prudkými stráněmi rýnských břehů leží malebná údolíčka

Autor:
Nejčtenější

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Další z rubriky

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.