Tající led z Patagonie zvedá hladinu oceánů

  • 14
Buenos Aires - Když Borge Ousland a Thomas Ulrich putovali napříč pustými a nedotčenými patagonskými ledovci, vůbec je nenapadlo, že jim sníh taje pod nohama. Zatímco se oba evropští dobrodruzi stali prvními lidmi, kteří bez pomoci přešli 16. října ledovcovými poli, promluvily den nato ledovce po svém...

Pouhý den po rekordu Ouslanda a Ulricha vyšla totiž v časopisu Science studie, podle níž patagonské ledovce tály v letech 1995-2000 tají dvakrát rychleji než při srovnatelném měření od roku 1975.

Tři přední vědci používali nejmodernější techniku, aby změřili změny v rychlosti tání 63 patagonských ledovců za 25 let. Zjistili, že ledovce ztrácejí každoročně 41,9 krychlového kilometru ledu, což zvedá hladinu světových oceánů o 0,11 mm.

Toto zmenšování je odrazem stoupajících globálních teplot a dochází k němu na ledovcích na celém světě. Jestliže tání způsobuje, že stoupají hladiny oceánů a mizí zásoby sladké vody, pak vědci varují, že probíhající potenciální ekonomickou a přírodní katastrofu nelze odvrátit.

"Nejvýznamnějším faktorem vyvolávajícím zmenšování patagonských ledovců je zvyšování teplot a celkové oteplování," říká Erich Rignot z NASA, jeden z autorů studie. Říká však také, že roli sehrává i zvyšující se křehkost ledové masy - ledovce se rozlamují a přesouvají do blízkých moří a jezer.

Patagonské ledovce, ležící v blízkosti nejjižnějšího konce Jižní Ameriky, pokrývají vzdálenou oblast o rozloze 17 200 čtverečních kilometrů. Na některých místech napadne ročně až 30 metrů sněhu.

Globální teploty neustále stoupají od poloviny sedmdesátých let. Vzestup za posledních třicet let je mnohem větší než přirozené změny pozorované předtím.

Mnoho vědců soudí, že skleníkové plyny vyvolané lidskou činností jsou hlavní příčinou stoupajících teplot. Ale Rignot říká, že vědci nemohou mít jistotu, že tání ledovců je způsobeno lidskou činností.

"Ledovce tají, protože je tepleji," říká Rignot. "Zda je příčinou oteplování lidská činnost, nebo přírodní cykly, nemůžeme s jistotou říci," dodává. Podle vědců by se proces mohl zvrátit sám od sebe, i když pomalu. Kdyby nastalo několik desetiletí chladnějších teplot, mohly by se podle něho patagonské ledovce opět rozšiřovat.


Témata: Patagonie, rekord