Tajemství domorodých tváří

  • 1
Původní obyvatelé Austrálie se nazývají „Aboridžinci“ a žijí na nejmenším kontinentĕ dodnes. Jsou nižší postavy, s širokým nosem, tmavou pletí a vlnitými, tĕžko rozčesatelnými vlasy. V dnešní dobĕ přebývá vĕtšina ve městech a jen malé procento žije doposud v buši. Musím se přiznat, že jsem, před svým odletem k protinožcům, věděla o domorodých lidech, jejich kmenech a zvycích velmi málo.

Neznala jsem odpověď na otázku, zda-li mluví odlišnými jazyky nebo jaké jsou podstatné rozdíly mezi tĕmi z města a tĕmi z divoké přírody. Krátce po svém příletu do Sydney jsem s očekáváním vyhlížela Aboridžince a doufala, že brzy nějakého toho pravého původního australského obyvatele uvidím. Byla jsem ale zklamaná, když první, kterého jsem spatřila, držel v ruce láhev piva, byl špinavý, zapáchal a dá se říci, že nevěděl o světě. Byl to smutný pohled. Alkohol působí na Aboridžince stejně jako na indiány, tedy mnohonásobně silněji, než na nás bělochy.

NEFOŤTE! BERETE DUŠI 

Domorodci žijí v Austrálii už 40 tisíc let a dostali se sem z Asie. Většina z nich je nezaměstnaná a těch pár co pracují, vykonávají pouze manuální práce. V minulosti byli připraveni o vlastní půdu a kulturu a nyní se snaží dostat alespoň část svých posvátných míst nazpět. (Jako příklad může sloužit Ayers Rock kamenný monolit-srdce Austrálie, ležící v samém středu kontinentu, kde se podle dávných legend domorodých obyvatel zrodil život).

Mezi domorodci žijícími ve městech a těmi, co žijí jako dříve (tedy v pusté krajinĕ), je značný rozdíl. Nĕco mají ale společné - neradi se fotí! Domnívají se, že fotografování jim vezme duši a opovažte se na ně s bleskem! V lepším případě očekávejte vražedné pohledy, v tom horším,  uslyšíte pořádný křik, nebo zaklínadla vůči vaší osobě. Na veřejnĕ vystavených fotografiích se po jejich smrti zakrývají tváře.

TYPICKÉ PŘEDMĚTY ABORIDŽINCŮ

Boomerang” je pro nás kus ohnutého dřeva, který se vrací k tomu, kdo jej vyhodil. Pro původní obyvatele je to zbraň, kterou předchozí generace lovily klokany a plašily ptáky. Tuto činnost vykonávají muži. Ženy hledají bobule, jedlé listy, ale také nĕkteré druhy larev a hmyzu, které jsou bohaté na bílkoviny. Mezi chutné lahůdky patří medový mravenci, kteří shromažďují nektar na svém zadečku.

Didgeridoo” je hudební nástroj domorodců s dunivými, hluboko vibrujicími zvuky, na který v určitých kmenech smĕli hrát pouze muži. Aboridžinci žijí v harmonii s přírodou, a tak i ve svých zpĕvech a hraních napodobují klokany, velryby, tekoucí vodu, vítr atp.
 

TRADIČNÍ OBŘADY

Kultura australských předků nese v sobě posvátné spirituální vědění, které je pro většinu lidí těžko pochopitelné. Při svých obřadech se natírají bílými tečkami a proužky nanesenými po délce nohou a paží a na záda malují ptáky, klokany a hady. Občas se také potírají krví, na kterou lepí chmýří (jemná pírka) dravých ptáků. Na jeskynních malbách Aboridžinců je možno rozpoznat dávno vyhynulá zvířata a navíc obrázky mají k tomu všemu ještĕ náboženský význam. Strávit ve společnosti domorodých tváří pár dní, byl pro mě jeden z nejúžasnějších a neopakovatelných zážitků.

Dreamtime“(jejich způsob myšlení) - doba snĕní, kterou nĕkteří vidí jako cestu do abstraktních světů, nebo dávných časů. Pro jiné to znamená pouhou metafyzickou spekulaci.

ABORIDŽINCI A PŘÍRODA

Jedna starší domorodá žena mi povídala, že v suché buši je tolik jídla, které ale my běloši nevidíme. Utrhla přede mnou suchou trávu, promnula ji mezi prsty a na dlani ji zbylo pár semínek. Řekla, že když je rozdrtím, dostanu mouku, kterou smíchám s vodou a z těsta mohu udělat výborné placky. Byla jsem překvapená.

Kolem nás létalo množství dotĕrných much, které lezly všude možně i nemožnĕ. Na batohu mi jich sedĕlo nĕkolik desítek a klidnĕ se nechaly přenášet z místa na místo. „Nevšímej si jich, i oni plní svoji úlohu“, pronesla Aboridžinkyně. Prý čistí kůži od špíny a parazitů. Nepochybnĕ mĕla pravdu, ale já mám vodu s mýdlem přece jen radĕji, než mouchy po mĕ lezoucí.

Měští Aboridžinci prodávají svá díla.

Aboridžinci si postavili vlastní velvyslanectví, a to hned vedle nového parlamentu v Canberre.

Pohled na australskou buš. V pozadí je možno vidět Ayers Rock(Uluru).

Malba na domě, výjev z života australských domorodců.

Aboridžincké malby na chodníku.

Posvátná malba v jeskyni (Uluru)

Posvátná malba v jeskyni (OLgy).