Horský sýr Mutschli je vyhlášenou specialitou kantonu Graubünden.

Horský sýr Mutschli je vyhlášenou specialitou kantonu Graubünden. | foto: Petra PospěchováMF DNES

Švýcarský Graubünden: objevte velehorský ráj selských delikates

  • 12
Švýcarsko je kulinárně ohromně bohatá země. A možná nejlépe je to vidět v největším kantonu Graubünden na východě alpské konfederace. Gastronomický vějíř se tam rozevírá od rustikálního sušeného masa až po michelinské restaurace ve Svatém Mořici.

„Čím si tohle všechno Švýcaři zasloužili?“ vzdychl kamarád, když se díval na fotky z mojí nedávné cesty a zároveň ukusoval plátek lahodného jeleního masa, které se tři měsíce pomalu prosušovalo v městečku Scuol ve východním cípu největšího kantonu Graubünden. Intenzivní chuť tenkých plátků zvěřiny se rozplývala na jazyku, k tomu jsem nakrájela trochu zralého gruyeru.

Lehké červené víno ze slunných horských strání šlo k obojímu báječně.Ten povzdech chápu: stěží najít místo, kde je skoro každý kousek krajiny zaplněn když ne majestátným hřebenem, tak aspoň tyrkysově zbarveným jezerem – pokud tedy zrovna nestojíte před kombinaci obého. A mezi přírodními krásami jsou rovnoměrně rozesety větší či menší výrobny delikates.

Často jde o skutečně komorní produkci: jako v případě rodiny Isidora Seppa v Müstair, který v malém poráží dobytek a připravuje z něj domácí klobásky a sušené maso, jež se dá koupit v prodejně přímo na jeho farmě Puntetta. Pro potěchu oka tu ještě skotačí kozy, ale ty v klobáskách nekončí.

Pokud dostanete chuť na mléčné výrobky, zkuste některou z malých mlékáren jako Alpsennerei Stafel v údolí Zmutt či Sennerei v Samnaun. Všude tam mají v nabídce místní specialitu Mutschli a množství čerstvých sýrů.

Když si nejste jistí, co přesně vám ze široké škály švýcarských sýrů bude chutnat, je ideálním startem degustační sýrový brunch na chalupě blízko ledovce Morteratsch pár kroků od stejnojmenné stanice vlaku, kde je k vyzkoušení kolem čtyřicítky sýrů. Zapít je můžete čímkoli od čerstvého mléka po lokální pivo. Není to žádná turistická past, o víkendech je tento brunch s oblibou navštěvován i místními rodinami.

Přeskočit nelze ani pekařskou tradici v zemi alpských údolí. Někdy jsou výrobny nečekaně progresivní: třeba v MeierBeck v St.Maria blízko hranic s Itálií vyrábějí už skoro 20 let kromě běžné produkce i delikátní bezlepkové a bezlaktózové pečivo. Může za to celiakie jedné z dcer.

Nejlépe si každopádně výletník vychutná švýcarské speciality vysoko na svazích nad údolím, v některém z útulných „alpů“, tedy letních salaší. Na turistických cestách se nachází třeba Alp Bella, kam pohodlně dojdete procházkou od samnaumské lanovky Sattel a kde paní domácí dělá hutné špekové knedlíky.

Dalším pokrmem, který není možné ve východošvýcarském Graubündenu přeskočit, je kroupová polévka. Výtečnou si vychutnáte v horách nad Svatým Mořicem třeba na Segantini Hütte nebo na opulentní terase Muottas Muragl. Od zdejší vyhlídkové restaurace často startují paraglidisté, a tak můžete oběd proložit pozorováním lidských létavců nad jezernatým údolím.

Vyhrajte pobyt ve švýcarském regionu Jungfrau!

Čtěte sobotní magazín Víkend DNES a soutěžte každý prázdninový víkend o pobyt v Evropě.

Vláček stoupá k Jungfraujoch.
Pod majestátním Eigerem, který se zrcadlí ve vodní nádrži, šplhá typický...
Červený vlak Jungfraubahn u vodní nádrže, která v létě osvěžuje turisty. Chodí...

Tento víkend je ve hře poukaz na prodloužený letní víkend pro 2 osoby na 3 noci se snídaní v oblasti velehorských železnic Jungfrau (www.jungfrau.ch), a to včetně čtyřdenního Jungfrau Travel Passu, který zahrnuje i výlet na nejvyšší železniční stanici Evropy Jungfraujoch. Poukaz je platný do roku 2017. Soutěžní otázku najdete v sobotu 20. srpna v magazínu Víkend DNES, který připravil velké prázdninové téma „Švýcarsko zdarma“. Úplná pravidla soutěže naleznete na www.mfdnes.cz/vikend.