Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Panoramata, jaká hned tak neuvidíte. Engadin, nám nejbližší Švýcarsko

aktualizováno 
Že Švýcarsko od nás není na míle vzdálené geograficky ani cenově, jsme se přesvědčili na dovolené v oblasti Dolního Engadinského údolí. Jediný národní park Švýcarska nabízí kromě nádherné krajiny a panoramatických vlakových tras i spoustu atrakcí. Z Prahy je to 600 km.

Nádraží v Alp Grüm | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Švýcarské Dolomity

Oblast Engadin-Scuol-Samnaun, pravlast Rétorománů, leží v největším švýcarském kantonu Graubünden. Zdejší krajina je zcela jiná než v Rakousku a ne náhodou se hřebeni třítisícovek nad dravou řekou Inn přezdívá "švýcarské Dolomity". Svahy hor hojně porůstají modříny a borovice, což oproti obligátním alpským smrkům dodává horám jiný ráz.

Na návštěvníky čeká mimo jiné skvělá síť turistických pěších tras, bohatá románská kultura, minerální prameny, panoramatické vlakové trasy, nejvýše rostoucí borovice limby v Evropě, bezcelní zóna Samnaun...

Kvetoucí hořce jarní pod horou Piz Lischana

Kvetoucí hořce jarní pod horou Piz Lischana

Cyklisté pod sedlem Costainas

Cyklisté pod sedlem Costainas

Lázeňský Scuol

Za výchozí bod volíme lázeňské městečko Scuol s desítkami minerálních pramenů, termálními lázněmi a zachovalým historickým centrem. Scuol a sousední lázně Vulpera leží v nadmořské výšce 1 300 m, v údolí řeky Inn, co vypadá jako dravá ledovcová řeka, zaříznutá v hlubokém údolí pod vrcholy přesahující 3 000 metrů.

Fotogalerie

Během procházky historickým centrem míjíme několik kašen s minerálními prameny, jichž v Scuolu vyvěrá několik desítek. Milovníci minerálek tedy mají o zásobu skvělého pití postaráno. Navštívíme termální lázně Bogn Engiadina, kde se vyřádí i naše děti a z jejichž venkovních bazénů obdivujeme panorama horských štítů.

Ze Scuolu vyjíždíme lanovkou, která nás za pár minut vynáší 900 metrů nad údolí. Tady si půjčujeme koloběžky, nazývané zde "trottinett" a spouštíme se po loukách a modřínovými lesy zpět do údolí. Deset kilometrů dlouhá panoramatická cesta nás vede i přes jednu z horských vesnic Ftan s historickými domy zdobenými sgrafiti a kašnami s koupajícími se dětmi.

Kousek za obcí Vulpera se nad řekou Inn od 11. století tyčí hrad Tarasp. Ze všech ještě dnes obyvatelných graubündenských hradů je Tarasp hradem, na němž se dochovalo nejvíce středověkých prvků. Můžete tu absolvovat prohlídku s průvodcem nebo jen obdivovat úchvatné pohledy z hradeb.

Scuol a řeka Inn

Scuol a řeka Inn

Swiss National Park

Vzhledem k nádherné krajině celého Švýcarska bychom v této zemi čekali spoustu národních parků. Ve skutečnosti mají Švýcaři jediný národní park, který se "originálně" jmenuje Švýcarský národní park (Swiss National Park). Tento park leží právě v oblasti Dolního Engadinu a rokem založení 1914 se jedná o nejstarší alpský národní park.

Výjimečnost národního parku nespočívá jen v nádherné krajině, ale zejména v přísné ochraně zdejší přírody, která je pokud možno ponechána zcela prosta vlivů civilizace. V podstatě jedinou aktivitou, kterou zde můžete provozovat, je pěší turistika. My vyrážíme na jednu z nejhezčích celodenních tras vedoucí údolím Val Minger.

Údolí Val Minger, Swiss National Park

Údolí Val Minger, Swiss National Park

Na pomezí Swiss National Parku

Na pomezí Swiss National Parku

Ze Scuolu vyrážíme typickým žlutým Post-busem do jedné z nejodlehlejších osad Švýcarska s neobvyklým názvem S-charl. Úzká asfaltka se kroutí údolím a stoupá až do výšky 1 800 metrů, kde několik domků a farem svírají ze čtyř stran obrovské hory. Krátce si prohlížíme osadu a pak scházíme dva kilometry ke značené odbočce vinoucí se údolím vzhůru.

Borovým lesem se spoustou mravenišť a vyvěrajících pramenů stoupáme na horské louky pod sedlem Sur-il-Foss a cestou pozorujeme pasoucí se jeleny a zvědavé sviště. Krajina mi trochu připomíná Aljašku, rozhodně jsem podobné scenérie v Alpách dosud neviděl. Výhledy na hory jsou fantastické a navzdory krásnému počasí potkáváme jen minimum návštěvníků.

Pohled na Engadinské údolí

Pohled na Engadinské údolí

Po trase Bike-Marathonu za nejvýše rostoucími borovicemi

Přesnost a kvalita švýcarské veřejné dopravy je legendární. My využíváme kombinace vlaku a Post-busu a následující den se přesouváme červeným vlakem a žlutým autobusem s pošťáckou trumpetkou ze Scuolu do horské vesnice Lü. Díky tomu se nebudeme muset vracet k autu a můžeme absolvovat zajímavý horský přechod, který nás povede kolem nejvýše položeného lesa borovice limby v Evropě.

Tip na dovolenou

Švýcarsko - pestrá nabídka zájezdů a aktivní dovolené. Vybírejte na dovolena.iDNES.cz.

Komu se nechce šlapat pěšky, může zde využít horské kolo, protože trasa z Lü do S-charl přes sedlo Costainas je skvělým terénem i pro méně zkušené bikery. Koneckonců právě tudy vede trasa světoznámého Nationalpark Bike-Marathonu, závodu dlouhého 137 km s převýšením 4 000 metrů.

Tak jako tak vás tato trasa provede krásným údolím pod vrcholem Murtera, na jehož severozápadních svazích najdeme nejvýše položenou lokalitu borovice limby v Evropě. Pro Švýcary jsou zde rostoucí stromy symbolem houževnatosti a statečnosti. Není divu, les s názvem God da Tamangur roste ve výšce 2 300 m a stromy zde v drsných podmínkách rostou velmi pomalu. Někteří z velikánů se zde dožívají až 700 let.

Les borovic limb God da Tamangur

Les borovic limb God da Tamangur

Na skok do Itálie

Pěší výlety je dobré proložit odpočinkovým dnem. Jako ideální náplň se nabízí výlet legendárním vlakem Bernina Express do italského Tirana. V půl osmé ráno nasedáme do vláčku ve Scuolu a sledujeme červenou vteřinovku na nádražních hodinách, zda se potvrdí proslulá švýcarská přesnost. Vyrážíme se zpožděním 15 vteřin…

Vlak sviští po Rhétské dráze proti proudu Innu a po hodině přestupujeme v Pontresině do speciálního vlaku Bernina Express. Jedeme po trati, která je od roku 2008 zapsána na seznam UNESCO. Z panoramatických oken s částečně prosklenou střechou je pořád na co se dívat, vlak dokonce v nejzajímavějších místech přibrzďuje, aby si každý stačil udělat ostrou fotografii.

Tirano, vlak Bernina Express zde křižuje náměstí

Tirano, vlak Bernina Express zde křižuje náměstí

Bernina Express

Bernina Express

Po chvilce míjíme výhled na ledovec Morteratsch a vyjíždíme do nejvyššího bodu trati, kterým je sedlo Bernina ve výšce 2 253 m. Vystupujeme na následující zastávce Alp Grüm, kde během krátké procházky, než přijede další vlak, obdivujeme výhled na ledovec, vodopády a horské jezero.

Po 3,5 hodině cesty vlak křižuje náměstí v italském městečku Tirano a zastavuje na konečné. Jsme 400 m nad mořem a nad námi se klenou vějíře palem. Dáváme si italskou zmrzlinu, pizzu a v horku se těšíme na zpáteční cestu klimatizovaným vlakem.

Historické vesnice Guarda a Ardez

Horské vesnice Guarda a Ardez leží pár kilometrů od Scuolu a díky poloze a rázovitosti rozhodně stojí za návštěvu. My nejprve navštěvujeme Ardez a šplháme ke zřícenině hradu nad vsí, odkud se otevírá panoramatický pohled na střechy domů a okolní hory.

Ardez a Guarda patří k nejzachovalejším vesnicím Engadinu, stáří zdejších domů zdobených freskami většinou přesahuje 400 let. Mohutné zděné domy se tu tísní těsně vedle sebe a dlážděné úzké uličky zdobí miniaturní náměstíčka s typickými kašnami. 

Ardez nám na rozdíl od sousední Guardy připadá klidnější a prostý turistů. Obě vesnice spojuje úzká asfaltka, kterou můžete projet autem i na kole, hodně návštěvníků tento pětikilometrový panoramatický úsek absolvuje pěšky. Vesnice se vypínají vysoko na jižních svazích a můžeme z nich tedy obdivovat pohledy na okolní třítisícovky.

Pohled na Ardez

Pohled na Ardez

Kašna ve vesnici Guarda

Kašna ve vesnici Guarda

Jak jsme potkali kozorožce

Když jsme se dozvěděli, že náhorní planina jihovýchodně od vrcholu Piz Lischana je domovem stád kozorožců, neváhali jsme za nimi vyrazit sem do jejich prostředí. Toto nádherné zvíře je jedním ze symbolů oblasti Engadin-Scuol. Kozorožec patří do Graubündenu jako voda do horských jezer, objevíte ho dokonce ve znaku kantonu a usmívá se na vás i z loga Graubündenu.

Cesta za těmito zvířaty ale představuje nejprve nastoupat 1 000 výškových metrů k chatě Chamanna Lischana. Kráčíme vzhůru lesem a posléze po horských loukách plných svišťů. Cestou míjíme několik poutníků a zdravíme se navzájem rétorománským sympatickým pozdravem: "Allegra!" Kdo je hudebník, jistě rozklíčuje smysl pozdravu, česky by zněl: "Buď vesel!"

Ve výšce 2 500 m se ubytováváme v pěkném podkrovním pokojíčku a po vydatné večeři vyrážíme na podvečerní lov beze zbraní. Podle chataře kozorožci sestupují k chatě večer nebo brzo ráno, a protože večer do údolí nad chatou proniká sluneční svit, je to nejlepší čas na pozorování a focení těchto nádherných zvířat. Máme štěstí, protože po deseti minutách objevujeme jednoho samce s nádhernými rohy. Když v zapadajícím sluníčku sledujeme pasoucího se kozorožce pod strmými svahy hor, připadáme si jako v pohádce.

Horská chata Chamanna Lischana

Horská chata Chamanna Lischana

Samnaun v létě

Náš pobyt jsme se rozhodli zakončit v relativně zastrčené vísce Samnaun, která je mnohem známější jako zimní lyžařské středisko a také jako jediná bezcelní zóna Švýcarska. Není proto divu, že se zde snaží podporovat letní dovolenou, jak to jde. Sto švýcarských franků, které jsme zde utratili za jednu noc v hezkém hotelu, se nám v podstatě vrátilo na slevách za lanovky a místní koupaliště - vše je pro ubytované hosty zdarma. Dalšími ekonomickými výhodami Samnaunu jsou levný benzin, alkohol a cigarety.

Samnaun leží v nadmořské výšce 1 800 m, a pokud se z údolí vyvezete unikátní dvoupatrovou lanovkou, ocitnete se 2 500 m nad mořem v amfiteátru horských luk, skalnatých vrcholů a horských jezer. Ráj na zemi tu najdou zejména cyklisté, kteří mohou vyzkoušet některou ze sjezdových tratí klikatících se mezi svištími norami.

Samnaun je lanovkami propojený s rakouským Ischglem a tak toto středisko můžete navštívit. Pohyb turistů funguje v obou směrech a největší provoz tedy panuje logicky na hraničním sedle Viderjoch ve výšce 2 737 m. Odtud se vydáváme na půldenní túru přes sedlo Flimjoch k jezírkům Bei den Seen. Obcházíme přitom skalnatý Flimspitz, který lze přejít po nenáročné ferátě i s dětmi. Ze sedla obdivujeme panorama štítů rakouských Alp, které se zvedají východním směrem a jimž dominuje druhá nejvyšší hora Rakouska Wildspitze.

Může se hodit

Doprava

 • Trasa autem z Prahy přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck do Scuolu měří 670 km a ujedete ji za 6,5 hodiny. Variantou je jet přes Fernpass, kudy ujedete jen 600 km za přibližně stejnou dobu - ušetříte tak za rakouskou dálniční známku, ale zdrží vás průjezd Mnichovem.
 • Pro přejezdy v místě můžete využít auto nebo místní dopravu. Pro delší pobyty se vyplatí pořídit si některou variantu švýcarských slevových pasů na vlaky a autobusy – viz http://mojesvycarsko.com/clanek/386-sts-swiss-travel-system  

CENY
Pokud se ubytujete v apartmánu s možností vaření, nevyjde vás dovolená ve Švýcarsku draho. Děti mají ve Švýcarsku většinu služeb s výraznou slevou nebo dokonce zdarma, výhodné jsou nejrůznější slevové pasy či balíčky služeb. V mnoha místech jsou pro ubytované určité služby zdarma (lanovky, vstupy do koupališť, na hrady, apod.). Oproti nám je dražší většina služeb - restaurace, lanovky, apod.

 • Ubytování
  Týdenní pronájem apartmánu se dvěma oddělenými ložnicemi seženete za cenu od 10 000 Kč (a nebudete navíc doplácet za spotřebovanou elektřinu, jak je takovým "hezkým zvykem" v našich krajích...). Jinak ve Scuolu a okolí si vybere každý – od luxusních lázeňských hotelů až po levné ubytování v soukromí. My jsme využili prostorný apartmán v sousední obci Vulpera s koupalištěm v těsném sousedství - http://www.feriencenter.ch
 • Jízdenky na vlak
  Obyčejná jednosměrná jízdenka Scuol - St. Moritz (cca 60 km) stojí 13,5 CHF. Swiss Flexi pass na 3 dny stojí 260 CHF pro dospělého, rodina s dětmi do 10 let platí jen za dospělé.
 • Lanovka
   Motta Naluns ve Scuolu: 16 CHF
 • Ceny potravin v supermarketech jsou na srovnatelné úrovni s ČR:
  Chleba 1kg - 2CHF
  Mléko plnotučné 1l - 1,60 CHF
  Ovocný jogurt 200g - 0,6 CHF
  Voda 1,5 l - 1CHF
  Pivo v plechovce 0,5 l - 0,8 CHF
  Jídlo v restauraci: od 15 CHF
  Káva - 3,5 CHF
  Parkování: 1CHF/hodina, 5 CHF/den
  Benzin Natural 95 - 1,85 CHF

Užitečné weby

Autor: pro iDNES.cz
Nejčtenější

Rýchorský prales v Krkonoších
Zakázaný ráj. V národních parcích se zpřístupní uzavřená místa

Nový zákon o národních parcích zpřístupní turistům některá atraktivní místa. Jedním z nich je i Rýchorský prales v Krkonošském parku, v českém Švýcarsku mohou...  celý článek

Ilustrační snímek
K moři po vlastní ose? Cesta v noci je lepší, ale jen pro odpočaté

Za pár dní startuje sezóna dovolených a tisíce Čechů se vydají po vlastní ose autem k moři. Vloni vyjeli Češi na 5 552 000 soukromých zahraničních cest. Na...  celý článek

třesoucí se letadlo
VIDEO: Airbus se musel vrátit do Austrálie, třásl se jako stará pračka

Nedělní let společnosti AirAsia do Kuala Lumpur se musel kvůli technickým problémům vrátit zpět do Austrálie. Kapitán se rozhodl stroj otočit nad Indickým...  celý článek

Letušky byly prvními čínskýmki civilistkami, které se v roce 2016 prošly po...
Vybuduji ostrov, přivlastním si moře. Umělé kusy souše staví hlavně Čína

Je plné ryb, ropy a zemního plynu. A proto rostou v Jihočínském moři umělé ostrovy. Je to území, o které se přetahuje nejméně šest zemí a budování ostrovů má...  celý článek

Horní stanice rotující lanovky na Monte Baldo
Jeskynní vodopád, elektrárna nebo dinosauří stopy. Nej místa u Gardy

V okolí jezera Garda najdete spousty pozoruhodných míst, Pokusili jsme se vybrat několik z nich, zejména v jeho severním cípu, která rozhodně stojí za...  celý článek

Další z rubriky

Horní stanice rotující lanovky na Monte Baldo
Jeskynní vodopád, elektrárna nebo dinosauří stopy. Nej místa u Gardy

V okolí jezera Garda najdete spousty pozoruhodných míst, Pokusili jsme se vybrat několik z nich, zejména v jeho severním cípu, která rozhodně stojí za...  celý článek

V květnu letošního roku oslavil David Glasheen oficiálních 20 let svého pobytu...
Bývalý milionář žije 20 let na osamoceném ostrově

David Glasheen měl všechno, po čem moderní člověk většinou touží. Během propadu akcií na newyorské burze v roce 1987 ale přišel o vysokou sumu peněz a postupně...  celý článek

Českoslovenští legionáři v Itálii na historickém snímku legionářů
Země skropená krví borců. Výlet za českými legionáři u Lago di Gardy

Několik míst v blízkém okolí severního cípu jezera Lago di Garda nese zřetelné české/československé stopy, nejčastěji v souvislosti s událostmi 1. světové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.