Švýcarské Alpy: v obklíčení sněhu i v létě

Dobrá rada: kdykoli budete ve Švýcarsku cestovat směrem vzhůru, i v létě myslete na sníh, jakkoli se z koupališť na březích průzračných jezer může zdát daleko. Sníh nepřikrývá jenom ten tří- či čtyřtisícový štít na horizontu, ale vyloupne se za prvním vrcholkem - šestnáctisetmetrovkou - přes který vás přenese nejbližší lanovka.

I v zemi, kde jsou vlastně hory doma, je to pro Čecha překvapení. Taková túra v sandálech a šortkách přes sněhová pole však nakonec není nic strašného.

A co víc, výlet do místa, které dostalo příznačný název Panoramawelt, stojí za chvilku nepohodlí. Na tenhle kouzelný výhled nad městečkem Lungern u stejnojmenného jezera v centrálním Švýcarsku se necháte vyvézt či vystoupáte po svých.

V obklíčení sněhu
Čekají vás pohlednicové motivy z Alp. Věčně bílé velehory se tyčí, kam jen dohlédnete. Majestátný masiv Jungfrau roste do výšky 4158 metrů, kus vlevo spatříte o tisíc metrů nižší Titlis, to jsou dva časté turistické cíle.

Kromě hor budete mít jako na dlani údolí i jezera. A právě o ně je celé tohle panoráma krásnější.

A mezi nimi dobře dvacet dalších vrcholků alpského hřebene. A je to parádní podívaná. A všude kolem sníh, což zaskočí každého druhého turistu v sandálech. Kdo už někdy jel brzy zjara vodu, zná ten pocit důvěrně. Nejhorší je první okamžik. Nevnímáte chlad, zato palčivou bolest. Máte dojem, že vám nohy hned upadnou.

Krásné hořce a petrklíče
Jste přesvědčeni, že tohle tedy už nikdy. Můžete si také zkusit sednout na kámen, vystavit zmrzlá chodidla slunci a rozhlédnout se. Mezi sněhovými ostrůvky kvetou modré zvonky hořců nebo zlaté květy petrklíčů.

Je pozoruhodné, jak zde tihle poslové opožděného jara ve výšce dva tisíce metrů dokážou kvést. A odvádějí úspěšně vaši pozornost od toho, kvůli čemu jste nejspíš tady. Od hor. Najednou ležíte v tajícím sněhu na horské louce a fotíte květiny místo kopců...

Za dvě hodiny všechna vegetační pásma s výjimkou tropů. Ze sněhových polí vede cesta travnatými pláněmi a kosodřevinou až do lesa, v němž se budete cítit jako v krajině české.

Dětem vydá tahle exkurze za svišti, motýly či kamzíky za spoustu školních hodin přírodopisu a zeměpisu. Zejména, pokud ji spojíte s pěší túrou při sestupu, vcelku nenáročnou. A při pozdním jarním tání tu lze pochopit leccos o koloběhu vody v přírodě.

Skromné občerstvení a nocleh
Hlad a žízeň zaženete u horské boudy, nápadně připomínající bufet někde na Šumavě. Nabídka je prostá: něco malého k snědku, pár limonád a laciné víno. To vše u oprýskaných stolků na nepohodlných lavičkách, zato s překrásnou scenerií.

V této horské boudě ve dvoutisícové výšce můžete i přenocovat. I když tady dobře vaří, žádný luxus zde nelze očekávat. Ale jsme přece na horách. Jen ceny jsou po přepočtu na koruny pořád vyšší než doma. Snad je to příplatek za luxusní výhled na věčně bílé alpské štíty rovnou z postele. Tedy když vám přeje počasí... 


 

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat
Asi devítisetkilometrová cesta z Prahy autem přes Mnichov, Lindau, Curych a Luzern zabere 10 hodin, ve Švýcarsku musíte mít dálniční známku (za 900 korun). Do Curychu létají Swiss i ČSA.

Tipy na dovolenou
Výhodné je zakoupit si regionální program Sommer Safari, v němž jsou čtyři noclehy se snídaní, pětidenní volná vstupenka do muzeí a Tell Pass, což je volná jízdenka na vlaky a lodě v oblasti jezera Vierwaldstätter (zhruba na polovině tras platí pouze sleva 50 %). Pro jednu osobu stojí Sommer Safari od 374 franků (zhruba 7500 korun). Děti mají třetinovou slevu.

Švýcarské Alpy

Turistika ve švýcarských Alpách