Poklidná atmosféra sobotního odpoledne. Místní obyvatelé si na luxus nepotrpí.

Poklidná atmosféra sobotního odpoledne. Místní obyvatelé si na luxus nepotrpí. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Kam jezdí šéf formule 1 i Madonna. Tajný dovolenkový úkryt celebrit

  • 8
Za pronájem luxusní horské chaty ve švýcarském Gstaadu zaplatíte dvě stě tisíc. Nikoliv za týden, ale za jednu noc. Hvězdy světového showbyznysu si tady ale tradiční dřevěné chalety raději kupují. Tohle alpské městečko se stalo jejich tajným luxusním úkrytem. Mezi rezidenty patří Roman Polanski, Roger More či Bernie Ecclestone.

Ztracený ráj v šíleném světě. Tak označila hollywoodská herečka Julie Andrewsová atmosféru Gstaadu, který patří mezi oblíbenou destinaci slavných celebrit z celého světa. Přestože jsou v Gstaadu luxusní pětihvězdičkové hotely, městečko stále neztratilo svou původní venkovskou atmosféru, která přitahuje bohaté hvězdy i členy královských rodin. A na rozdíl od Svatého Mořice či Zermattu zde mají stále relativní soukromí a klid, Gstaad totiž nabízí oddech bez dotěrných fotografů a ruských zbohatlíků. A právě to nejvíc oceňují.

Chaty pro miliardáře

Městu zůstává původní atmosféra a ráz, nikdy se nezměnilo v pouhé luxusní letovisko, stále zde žijí švýcarští farmáři, kteří stále obdělávají okolní pastviny.

"Není to žádná přehlídka celebrit a snobů, naopak rádi tvrdíme, že Gstaad má 7 tisíc obyvatel a stejný počet krav, takže jsme opravdu původním švýcarským městečkem," upozorňuje průvodkyně Anita Rothová, než se pustí do vypočítávání dlouhého seznamu celebrit, které unikátní atmosféra horského střediska přitáhla a přiměla investovat obrovské částky.

Středně velké "chaty" zde podle ní vyjdou na 50 až 100 milionů korun. Pokud se smíříte s obyčejnější boudou, za čtvereční metr zaplatíte nějakých 300 tisíc korun. Takhle kdyby se prodávaly české chalupy.

Zástupy slavných

Slávu zapadlého Gstaadu jako azylu slavných celebrit nastartovala před padesáti lety americká herečka Elizabeth Taylorová, která si zde koupila chalet Ariel. A později se sem stěhovali další. V Gstaadu část roku žije šéf Formule 1 Bernie Ecclestone, režisér Roman Polanski, módní návrhář Valentino a další a další.

Jednu ze slavných chat zde vlastnil také multimilionář Gunter Sachs, který zde před třemi lety spáchal sebevraždu.

A další návštěvníci sem pravidelně jezdí na prázdniny, ať už je to věčný čekatel na britský trůn princ Charles či americká zpěvačka Madonna. Ostatně právě pro takové návštěvníky je v pět kilometrů vzdálené obci Saane také letiště určené pro privátní lety.

Při procházce městečkem ani nepoznáte, že se jedná o vyhlášené útočiště světových celebrit. Tak moc je normální a obyčejné.

Lekce filozofa

Luxusní sídlo však není jen o bohatství, ale má také celou řadu duchovních či filozofických přesahů. Jedním z nich je "filozofická" stezka slavného houslisty, filantropa a čestného občana města Yehudi Menuhina, vedoucí podél řeky Saany. Na dvanácti zastávkách přináší nejslavnější výroky této renezanční osobnosti, která žila v letech 1916 – 1999 a na jejíž počest se v sousedním městečku Saane koná od roku 1957 slavný světový hudební festival. Na jednotlivých stanovištích jsou pak zaznamenány různé citáty z jeho díla, které vedou turisty k zamyšlení a k reflexi vlastního života. A každý rok v létě se zde koná prestižní hudební festival.

Na kole bez šlapání

Gstaad leží v nadmořské výšce tisíc metrů a obklopují ho nádherné hřebeny hor, které nabízejí pestrou škálu sportovního vyžití. V létě zde funguje přes tři sta kilometrů turistických cest a zhruba 150 kilometrů značených cyklostezek. A protože je v okolí města značně kopcovitý terén, devět cest je připraveno pro stále oblíbenější elektrokola. Navíc jsou trasy připravené tak, aby si mohli jezdci v případě potřeby vyměnit během cesty na určených místech baterie.

Naopak v zimě zde návštěvníkům slouží 220 kilometrů sjezdovek, což dělá z Gstaadu jedno z největších lyžařských středisek Švýcarska.

Při projížďce po místních horách už ani nemusíte šlapat – moderní kola jezdí na baterku a velký kus práce udělají za vás.

Hosté ve Gstaadu mohou ochutnat také spoustu regionálních delikates, třeba vynikající sýr od krav, které se přes polovinu roku pasou venku.

Hotel jako hrad

Atmosféra v samotném městě, ve kterém žije sedm tisíc lidí, je velmi klidná. Už před časem se Gstaad stal prvním švýcarským městem, které zakázalo v centru automobilovou dopravu, což odpovídá heslu města "Přijeďte si odpočinout, přijeďte zpomalit!"

K tomu slouží také velkorysá nabídka místních wellness hotelů a spa. V maličkém Gstaadu stojí hned pět luxusních pětihvězdičkových hotelů, z nichž nejslavnější je Gstaad Palace připomínající výstavní hrad, který v loňském roce oslavil sté výročí otevření. Horší zprávou je, že se jejich nabídka zatím neobjevila na českých slevových portálech, takže případný návštěvník musí sáhnout hodně hluboko do kapsy – ceny za dvojlůžkový pokoj na jednu noc začínají zhruba na deseti tisících korunách.

Hotel Gstaad Palace připomínající středověký hrad oslavil nedávno sté výročí své existence.

Okolní hory jsou neodolatelné.

 

Kulinární speciality

Gstaad proslul také gastronomií, která stejně jako v celém Švýcarsku sází v první řadě na kvalitní farmářské produkty. Vyhlášený je především fantastický sýr, který zraje v sýrové jeskyni 25 metrů pod zemí.

Oblíbenou regionální specialitou je také na vzduchu sušené hovězí. To se stále připravuje tradičním způsobem – maso je nejprve naloženo do soli, bylinek a koření a pak se zavěsí na rok a půl na vzduch, kde se vysuší. Servíruje se s místní saanenskou horčicí, kterou si zde podle tajných receptů předávaných z generace na generaci vyrábí téměř každá rodina a jejíž důležitou ingrediencí jsou kromě hořčičných semínek také třešně.

Gstaad, Švýcarsko

Gstaad, Švýcarsko. Zdroj: openstreetmap.org

, pro iDNES.cz

Britská královská rodina