Kde končí Morava a začínají Čechy. Cyklovýlet kolem Svojanova

Jedno z nejhezčích míst naší domoviny se ukrývá stranou hlavních silnic a velkých měst v hlubokém údolí říčky Křetínky. Kdysi frekventovanou středověkou cestu pod hradem Svojanovem dnes využívají hlavně cyklisté.
Hrad Svojanov

Hrad Svojanov | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Největší ozdobu kopcovité krajiny mezi českou Poličkou a moravskými Letovicemi tvoří neopakovatelná a dosud neokoukaná scenérie městečka a hradu Svojanova. Přitažlivost místa umocňují pohnuté příběhy z českých dějin, okořeněné mnoha záhadami a pověstmi.

Vypuštěná Křetínka u Letovic

Údolí říčky Křetínky, které se kroutí pod hradním ostrohem Svojanova, je jako stvořené pro nezapomenutelné projížďky na kole. Aut tu potkáte poskrovnu, přestože ve středověku tudy vedla významná Trstenická obchodní stezka z Litomyšle do Brna.

Ideálním startovním místem nenáročného cyklistického výletu, který vzhledem k „údolnímu“ charakteru trasy zvládne bez velkých útrap doslova každý, jsou Letovice.

Ty leží na hlavní silniční, resp. železniční trase z Brna do Svitav (resp. České Třebové). Právě v Letovicích se říčka Křetínka, dříve zvaná Svitavice, vlévá po 29 kilometrech zprava do Svitavy a tvoří její nejvýznamnější přítok.

Hned první dva kilometry mírného stoupání vás přivedou na 29 metrů vysokou sypanou hráz přehrady Letovice, známou však spíše pod jménem Křetínka. Má vylepšovat průtok na Svitavě, zajišťovat rekreaci a ochranu před povodněmi.

Nedávno přehrada oslavila 30 let své existence a letos se započalo s opravou hráze, která má k nelibosti zdejších obyvatel trvat dlouhých 6 let při poklesu hladiny až o 14 metrů. S koupáním, rybolovem a turistickým ruchem má být podle místních skeptiků utrum.

Odpuštěná přehrada Křetínka

Hráz přehrady Křetínka

Skálami ozdobenou Českou bránou

Údolí Křetínky, zpočátku docela široké, prochází nad vesnicí Bohuňov (cca 14 km) dramatickou proměnou: stáčí se doleva a mizí v úzké soutěsce. Tzv. Českou bránu lemují příkrá černá skaliska.

Brzy zrána pod nimi obvykle spatříte bivakovat horolezce, pro něž představují pevné a tvrdé skály z amfibolitu přitažlivý cvičný terén. Česká brána se zakrátko otevře a skály se rozestoupí, údolí však již zůstává spíše úzké a osídlení v něm malebně roztroušené.

Příležitost k zastavení po téměř 20 km nabízí hostinec v Dolní Lhotě, v pořadí již třetí na trase u cesty. Poblíž se totiž odehrál jeden ze zásadních historických příběhů tohoto kraje. Na nedalekém návrší Hradisko u Kněževsi, kde stávala lovecká tvrz, prý porodila královna Kunhuta, vdova po Přemyslu Otakarovi II., syna svému druhému choti Závišovi z Falkenštejna. Oba tehdy přebývali na královském Svojanově. Farář z Olešnice, který novorozeně pokřtil jménem Ješek, obdržel od královny darem ves, od té doby zvanou Kněževes.

Říčka Křetínka v Dolní Lhotě

Přes 1,5 km vzdálené Hradisko vede z Dolní Lhoty do Kněževsi zelená turistická značka nad údolím Kavinského potoka. Dlužno dodat, že trasa není vhodná pro kolo, byť i na ní lze vášnivé vyznavače bicyklu potkat.

Na Hradisku jsou prý pod zemí ukryty poklady, které tu zakopala druhá Závišova žena Alžběta v době, kdy její manžel upadl u krále v nemilost a blížil se jeho konec. Poklady, spíše však přírodní, hledejte dole v rokli Kavinského potoka, která je chráněná jako významná přírodní rezervace. Zvláštností je mimo jiné srážení sintrů, resp. travertinů z vápnité vody.

Velkolepá podívaná na Svojanov

Vraťme se však s kolem raději na pohodlný asfaltový povrch do údolí Křetínky a vydejme se vstříc tomu nejlepšímu – velkolepé podívané na městečko a hrad Svojanov.

Objeví se nečekaně za ohbím silnice a doslova vyráží dech. Brzdy kvílí a spouště fotoaparátů cvakají. Nejlepší světlo je tu ráno nebo dopoledne. Jiné skvostné pohledy na idylické městečko se siluetou hradu se otevírají z náměstí anebo z návrší od kostela, kde se v neděli scházejí lidé z mnoha okolních vesniček a osad.

Hrad a městečko Svojanov

Další cesta logicky směřuje nahoru k hradu a to buď oklikou po silnici, nebo přímo po schodech a zelené značce za hotýlkem Palla. Interiéry historického areálu si lze prohlédnout s průvodcem prostřednictvím dvou okruhů A a B, nádvoří a exteriéry samostatně. Kamenná hradní věž bývá rovněž volně přístupná, avšak vzhledem k vysokému a širokému ochozu neposkytuje příliš dobrý rozhled.

Hezkým výhledem se kvůli vzrostlým stromům a keřům nepokocháte už ani od kamenných božích muk nad osadou Korýtka, kolem nichž vede od hradu tzv. Zádušní cesta do Starého Svojanova (dnes zelená turistická značka). Ve Starém Svojanově stojí velmi cenný gotický kostel sv. Mikuláše, v němž byli pohřbíváni majitelé hradu.

Z historie hradu Svojanova

Hrad založil král Přemysl Otakar II. někdy v 2. polovině 13. století a po jeho smrti na něm přebýval Záviš z Falkenštejna se svou první i druhou ženou. Z tohoto období se zachovala část, která má dnes podobu zříceniny. Vévodí jí charakteristická okrouhlá věž (bergfrit) s ostrou svislou hranou otočenou vůči hlavní přístupové cestě.

Hrad Svojanov

Tato hrana zvaná břit sloužila jako důležitý obranný prvek – zajišťovala, aby při obléhání dopadaly střely na zdivo kose a neškodně se odrážely.

Další část hradu je zachovalá a zastřešená, s průvodcem lze navštívit renesanční palác, empírově upravený po požáru roku 1569. V paláci je historická expozice, pozoruhodná jsou empírová kamna z grafitu, který se v okolí těžil od počátku 19. století. Samotný hradní areál byl dokonce po určitou dobu využíván jako továrna na tuhu.

K tajemné Majdalénce

Za projížďku na kole stojí i horní část údolí Křetínky nad Svojanovem směrem k Bystrému. Hezká lidová stavení, starou pilu i vyhlášené pohostinství U Tušlů najdete v osadě Hamry. Návrat do výchozího místa v Letovicích se nabízí po stejné cestě kolem Křetínky anebo horem přes Hartmanice, Trpín, Kněževes, Sulíkov a Vranovou.

Kaple a zřícenina kostela Majdalénka u Hlásnice

Ať tak či onak, vynechat byste určitě neměli poněkud „z ruky“ umístěnou kapli svaté Maří Magdaleny neboli „Majdalénku“ mezi Hlásnicí a Předměstím.

Tajemný opuštěný objekt uprostřed volné krajiny pod korunami vzrostlých lip není nic jiného než zřícenina kostela se zastřešeným kněžištěm, upraveným na kapli. Původně tu snad byl klášter kajícných „Magdalenitek“ založený královnou Kunhutou, později poustevna a dokonce i očistné lázně s pramenem léčivé vody.

Živo bývá u Majdalénky pouze jedenkrát v roce okolo 22. července, kdy se zde koná pouť. Po zbylou část roku je to osiřelé, mystikou prostoupené místo, které plně souzní s okolní tichým a duševně vyrovnaným krajem.

Může se hodit

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 50 – Svitavsko

Jak se tam dostat
Rychlíkem nebo osobákem do Letovic, které leží na frekventované rychlotrati Česká Třebová – Brno. Autem tamtéž po silnici Brno – Svitavy.

Doporučená trasa
Letovice – Křetín – Bohuňov – Dolní Lhota – Svojanov – Hamry – Hartmanice – Trpín – Kněževes – Veselka – Sulíkov – Vranová – Letovice. Celkem cca 60 km.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...