Svět zaznamenal loni rekordní počet námořních pirátských útoků

Počet útoků pirátů na námořní plavidla dosáhl v celosvětovém měřítku v roce 2000 rekordní výše. Ve srovnání s rokem 1999 stoupl o 57 procent a ve srovnání se situací před deseti lety vzrostl 4,5násobně, sdělil Mezinárodní námořní úřad v Londýně (IMB). Středisko registrace případů pirátství IMB se sídlem v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zaznamenalo v celosvětovém měřítku během roku 2000 469 útoků na lodě, zatímco v roce 1999 jich bylo 300; v roce 1991 zaútočili piráti na plavidla pouze 107krát. IMB je přesvědčen, že velký počet pirátských útoků zůstává nenahlášen a očekává, že v nadcházejících měsících dojdou další zprávy o těchto incidentech v roce 2000.

Ještě znepokojivější trend zaznamenaný IMB svědčí o tom, že zároveň s růstem počtu pirátských útoků roste i jejich brutalita. Piráti již nyní nejsou vyzbrojeni jen střelnými zbraněmi, ale také například granátomety. Za loňský rok bylo hlášeno více případů zranění členů posádek - 99 ve srovnání s 24 v roce 1999. Při pirátských útocích přišlo v roce 2000 o život 72 lidí, zatímco v předchozím roce to byly pouze tři osoby.

První místo zaujímá Indonésie se 119 případy pirátských útoků ze 469 registrovaných ve světě. Vzhledem ke své blízkosti k Indonésii je Malacký průliv,
jedna z nejrušnějších námořních tras na světě kdysi považovaná za relativně bezpečnou, nyní označován za druhou nejnebezpečnější. Loni zde došlo k 75 pirátským útokům ve srovnání s pouhými dvěma v roce 1999.
  

Na třetím místě se v celosvětovém měřítku co do počtu pirátských útoků drží Bangladéš. Zatímco v roce 1999 zde bylo zaregistrováno 25 útoků, v následujícím roce to byl již více než dvojnásobek - 55 incidentů. Mezi další nebezpečné oblasti patří Indie s 35 případy a Ekvádor a Rudé moře, každý se třinácti případy pirátských útoků.