Svědkem krvavé pohřební slavnosti lovců lebek

  17:52aktualizováno  26. listopadu 9:52
Úzká silnička z přístavu Palopo na indonéském ostrově Sulawesi se šplhá po příkrém svahu. Poslední z tisíce a jedné zákrut míří k horskému sedlu ve výšce více než 1000 metrů. Vjíždíme do Tatoru, kraje majestátních vodních buvolů, kvičících prasátek a prapodivných pohřebních ceremonií.
Typické domy s prohnutou střechou ve vesničce Kete Kesu

Typické domy s prohnutou střechou ve vesničce Kete Kesu - Tator: typické domy s prohnutou střechou ve vesničce Kete Kesu | foto: Anna ŠmídováiDNES.cz

Region je mezi cestovateli známý spíše pod jménem Tanah Toraja, Tator je název v místní řeči. Za svoji popularitu vděčí především oku lahodící krajině a navýsost zajímavým a originálním tradicím zdejších obyvatel.

V dávné minulosti byli Torajové proslulými bojovníky a zdatnými lovci lebek. Svůj původ odvozovali od mimozemšťanů, kteří prý sestoupili na zem z nebes po kamenném schodišti. Dnes se sice drtivá většina Torajů hlásí k Evropany importovanému křesťanství, na své kořeny však rozhodně nezapomínají.

Pohřeb víc než svatba

První, co člověka po příjezdu do Tatoru upoutá, jsou zvláštní domy (tongkokany) s prohnutými střechami a vysoko zdviženými štíty. Svým tvarem připomínají rohy buvolů, podle samotných Torajů se podobají člunům, na nichž připluli na Sulawesi jejich předkové.

Každý dům je chloubou svého majitele, samozřejmostí je bohaté vyřezávané průčelí a řada symbolických kreseb. Postavení tradičního tongkokanu je tudíž značně nákladnou záležitostí. Při jeho zasvěcení musí majitel navíc uspořádat obřad, jehož součástí je obětování prasat a buvolů.
 
Jedná-li se o zvláště bohatého majitele, obětuje se mnoho zvířat. I tak je ovšem obřad pouze slabým odvarem toho, co se děje při pohřebních ceremoniích.

Pohřeb je totiž, pro nás poněkud nepochopitelně, největší událostí v životě všech Torajů. Svatba se například vůbec neslaví. Celá ceremonie trvá běžně až několik dní. Účastní se jí nejen rozsáhlé příbuzenstvo, ale doslova celé vesnice a v poslední době i zástupy vykulených a pobledlých turistů. Pohled na krvavá rituální jatka, při nichž jsou obětovány desítky buvolů a minimálně dvakrát tolik prasat, je silným kafem i pro zvláště otrlé jedince.



Obří buvolí trh

Buvol za 100.000

Hlavní sezóna pohřbu začíná v červnu a konci v září. V té době je nejméně práce na polích a lidé tak mají čas na "oslavy". Pohřeb, a s ním spojené ceremonie, se často odehrává dlouhou dobu po vlastní smrti. Rodina musí mít totiž dost času na pozvání příbuzenstva a pořízení dostatečného množství buvolů. Ti se nakupují na obřím trhu, který se koná každých 6 dní nedaleko hlavního města celého regionu - Rantepaa.

Řady těžkotonážních, až 700 kilo vážících, buvolů zde defilují pomalu jako na módní přehlídce. Jejich majitelé je po celou dobu leští a kartáčují doufajíc v co nejlepší obchod. Ti nejlepší strakatí buvoli se prý prodávají třeba i za 100.000 Kč.
 
Pokud se chcete sami zúčastnit nějaké pohřební ceremonie, máte více méně dvě možnosti, jak to zařídit. Buď se domluvíte s jedním z mnoha anglicky mluvících průvodců v Rantepau, který vás na slavnost doprovodí (za jeho služby budete muset pochopitelně řádně zaplatit) a nebo vás pozve, jako se to poštěstilo nám, někdo z místních lidí.



Prasátka připravená k obětování

Vztyčení menhiru

Na pohřeb do vesničky Bori vyrážíme brzy ráno. Bylo nám řečeno, že hlavním bodem programu bude vztyčení mohutného menhiru na obřadní mýtině. Máme prý velké štěstí, protože podobná ceremonie je v dnešní době velmi ojedinělá. Koná se pouze v případě úmrtí velmi významné osoby.

Na mýtině je všechno již v plném proudu. Dvojice urostlých řezníků právě porcuje tučného buvola a jejich pomocníci zápolí se třemi neméně vypasenými prasátky. Mladíci připevňují lana a řetězy kolem ležícího menhiru a staříci za pronikavého zpěvu obřadně tančí v kruhu uprostřed mýtiny.

Za chvíli se ozve úder do gongu a všichni muži do jednoho se zaklesávají do ratanovych lan ovázaných kolem menhiru. Lana však mají pouze symbolický význam, hlavní práci obstarává důmyslný systém kladek a řetězu. I tak zabere vztyčení celé dopoledne.

V jeho průběhu přicházejí na mýtinu ženy s nádobami vařené rýže a soudky palmového vína (balok). Na ohni se zatím v obřích kotlích vaří buvol a prasátka. S opětovným úderem do gongu oznamujícím dokončení vztyčení, se rozjíždí velkolepá hostina. Před každým z hostů je navršen kopec rýže obložený kostkami vařeného masa. Vše se zapíjí palmovým vínem připomínajícím náš burčák.

Hostina pomalu končí a vesničané se s bohatými výslužkami rozcházejí domů nebo směřují na další část oslav. Ta se odehrává asi o 2 kilometry dál ve vesnici a
zúčastní se jí ještě daleko víc lidí. Slavit se prý bude ještě několik dlouhých dní...



Megalit je již téměř vztyčený

Může se hodit

Nejlepší základnou pro výpravy po Tatoru je městečko Rantepao, kde se nabízí široká nabídka ubytování. Do okolních vesnic můžete vyrazit buď po svých nebo na vypůjčené motorce (její pronájem přijde zhruba na 120 Kč/den). Motorku, stejně jako průvodce na ceremonii, si snadno zařídíte v jedné z mnoha
cestovních agentur v Rantepau. Za služby průvodce se obvykle platí asi 250 Kč.

Kromě toho musíte na ceremonii přinést také nějaký dárek pro vesničany. Doporučuje se například karton cigaret nebo soudek palmového vína balok.

BARVY VÝCHODU

Barvy Východu je název audiovizuální pořadu, který uvádí pražské Planetárium. Jedná se o komponované promítání diapozitivů doprovázené komentářem a originální elektronickou hudbou. Prostřednictvím více než 500 barevných fotografií se vypravíte do nitra asijského kontinentu.

Navštívíte například Indonésii, Laos, Kambodžu, Mongolsko či Indii. Jedna z kapitol vás seznámí se životem a tradicemi několika zajímavých etnických skupin, jiná vás zavede na významná poutní místa v povodí posvátné řeky Gangy.

Prohlédnete si řadu osobitých přírodních krajin a dozvíte se, že jízda dopravím prostředkem může být při cestování po Asii často větším zážitkem než samotný cíl.

Autorem pořadu je cestovatel a novinář Jan Schlindenbuch. Barvy Východu je v Planetáriu možné shlédnout od 3. listopadu do 18. prosince třikrát týdně – každý čtvrtek, sobotu a neděli od 18 00 hod. Více informací najdete ZDE.


 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...