Svatá Lucie, dokonalý tropický ráj

  9:41
V řetězci Závětrných ostrovů ohraničujících východní část Karibského moře je Svatá Lucie zavěšena pod Martinikem a hned pod ní se nachází ostrov Svatého Vincenta. Je dokonalým prototypem tropického ráje, je velmi hornatá a zčásti porostlá pralesem.
Svatá Lucie

Svatá Lucie - Vulkanický vrchol Petit Piton se zvedá přímo z moře | foto: Markéta KonvalinkováMF DNES

Přesné datum ani rok, kdy byla objevena Evropany, známo není, ale došlo k tomu kolem roku 1500 a lidé to zde oslavují na svátek Lucie 13. prosince.

Během kolonizace o ni soupeřili především Angličané a Francouzi. Úplnou samostatnost získala v roce 1979, zároveň však stále patří mezi státy dobrovolně přidružené k Velké Británii.

Za horkého a líného nedělního dopoledne se z velkého katolického kostela na náměstí v centru Castries line krásný, vícehlasý zpěv. Obrovské dveře do chrámu Božího jsou otevřené a před nimi postává skupinka nastrojených dětí, které se už nemohou dočkat, až nedělní mše skončí a na řadu přijdou zmrzlinářské stánky připravené na chodníku před kostelem.

Úhlopříčně přes náměstí v nenápadné nízké budově je opěvován "konkurenční" protestantský Ježíš. Mladé černošky vestoje a s rukama nad hlavou neúnavně vykřikují: "Oh, Džííízis!"

Jak protestantské, tak katolické vyznání, stejně jako mnoho dalšího, patří ke koloniálnímu dědictví na ostrově Svaté Lucie.


Svatá Lucie je úžasnou tropickou zahradou plnou bujaré a voňavé flóry

Skladba obyvatelstva čítajícího přibližně 150.000 je také výsledkem evropské koloniální expanze, v rámci které sem byli přivlečeni a na místě zotročeni černoši převážně ze západní Afriky.

Potomci otroků - černoši - a potomci bílých kolonistů a otrokyň - mulati - hovořící anglicky a kreolsky dnes tvoří populaci, která Svatou Lucii obývá. Tím však pozůstatky po činnosti Evropanů zdaleka nekončí.

Rostliny, dnes pro karibskou oblast tolik typické a někdy až symbolické, jako třeba banánovníky nebo kokosové palmy, by tu člověk před přistáním prvních objevitelských lodí marně hledal. Banánovníky a mangovníky z Asie, kokosové palmy a chlebovníky z ostrovů v Tichomoří, kakaovníky z Jižní Ameriky.

Pět století po objevení Karibiku pro Evropu si lze tuto oblast těžko představit v její původní podobě. Přesto však není předkolumbovská minulost Svaté Lucie úplně nečitelná. Podle četných archeologických nálezů zde přibližně v rozmezí 200-1450 let po Kristu žilo mírumilovné, zemědělsky a rybářsky orientované etnikum - Arawakové, kteří na Svatou Lucii a další ostrovy Malých a Velkých Antil připluli na velkých kánoích patrně až od delty Orinoka.

Nejchutnější byli Francouzi

Sám Kryštof Kolumbus po svém prvním setkání s Arawaky na ostrově Hispaniola (dnešní Haiti a Dominikánská republika) o nich napsal: "Milují své bližní jako sebe samé a jazyk, jímž hovoří, je nejsladší a nejjemnější, který znám. Stále se usmívají."

Předkoloniální název ostrova Hiwanarau neboli "ostrov leguánů" pochází z jednoho z jazyků takzvaných Karibů, podle nichž je celá oblast a okolní moře pojmenováno a kteří odsud začali Arawaky vytlačovat několik desítek let před příchodem Evropanů.

Karibové se údajně vyznačovali podstatně drsnějším přístupem k životu než Arawakové. Byli to obávaní válečníci a svou osobní prestiž získávali především na základě hrdinství v boji a stejně jako staří Aztékové praktikovali kanibalismus. Se svojí odvahou a vášní pro boj a válku přestáli v konfliktu s nově příchozími Evropany až do pozdního sedmnáctého století.

Přestože se Karibům podařilo zpočátku řadu Evropanů zajmout a rituálně spořádat (nejchutnější prý byli Francouzi, po nich Angličané a Holanďané, zatímco maso Španělů bylo příliš tuhé), byli nakonec téměř vybiti a poslední z nich byli deportováni do Střední Ameriky.

Současní obyvatelé Svaté Lucie se žádných nových dobyvatelů obávat nemusí. Evropané a Američané přijíždějí vždy jen na pár dní a spokojí se s okupováním pláží a hotelů a stávají se stále významnějším přínosem pro místní ekonomiku.


Katolický kostel v hlavním městě ostrova Castries je místem pravidelných bohoslužeb a setkávání ostrovanů, mezi kterými jsou také protestanti

Proč Svatá Lucie zaostává

V této době trápí místní lidi problémy s nezaměstnaností, pokles poptávky po zemědělských produktech, především banánech a cukrové třtině, ale také omezené možnosti ve vzdělávání.

Majitelka jednoho z hotýlků Tessa Lennsiquot říká, že Svatá Lucie stále o krok zaostává za ostatními, a jako hlavní příčinu bránící rozvoji a prosperitě na ostrově vidí povahu lidí. Podle Tessy nedokážou vzít osud do vlastních rukou, když upadá obchod s banány, tak na ně nedokážou jen tak zapomenout a přeorientovat se na něco jiného. Chybí jim také vůle učit se novým věcem a zřídka se dokážou spoléhat sami na sebe. Často raději čekají, až pro ně někdo pohodlný život zařídí.

Možná to má na svědomí příliš krásná krajina, moře a příjemné klima, ale tváře místních lidí, které tu člověk potkává, vyzařují jen mír a pohodu a o starostech s banány nedávají cizincům ani tušit.


 

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...