Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svatá Lucie, dokonalý tropický ráj

  9:41aktualizováno  9:41
V řetězci Závětrných ostrovů ohraničujících východní část Karibského moře je Svatá Lucie zavěšena pod Martinikem a hned pod ní se nachází ostrov Svatého Vincenta. Je dokonalým prototypem tropického ráje, je velmi hornatá a zčásti porostlá pralesem.
Svatá Lucie

Svatá Lucie - Vulkanický vrchol Petit Piton se zvedá přímo z moře | foto: Markéta KonvalinkováMF DNES

Přesné datum ani rok, kdy byla objevena Evropany, známo není, ale došlo k tomu kolem roku 1500 a lidé to zde oslavují na svátek Lucie 13. prosince.

Během kolonizace o ni soupeřili především Angličané a Francouzi. Úplnou samostatnost získala v roce 1979, zároveň však stále patří mezi státy dobrovolně přidružené k Velké Británii.

Za horkého a líného nedělního dopoledne se z velkého katolického kostela na náměstí v centru Castries line krásný, vícehlasý zpěv. Obrovské dveře do chrámu Božího jsou otevřené a před nimi postává skupinka nastrojených dětí, které se už nemohou dočkat, až nedělní mše skončí a na řadu přijdou zmrzlinářské stánky připravené na chodníku před kostelem.

Úhlopříčně přes náměstí v nenápadné nízké budově je opěvován "konkurenční" protestantský Ježíš. Mladé černošky vestoje a s rukama nad hlavou neúnavně vykřikují: "Oh, Džííízis!"

Jak protestantské, tak katolické vyznání, stejně jako mnoho dalšího, patří ke koloniálnímu dědictví na ostrově Svaté Lucie.


Svatá Lucie je úžasnou tropickou zahradou plnou bujaré a voňavé flóry

Skladba obyvatelstva čítajícího přibližně 150.000 je také výsledkem evropské koloniální expanze, v rámci které sem byli přivlečeni a na místě zotročeni černoši převážně ze západní Afriky.

Potomci otroků - černoši - a potomci bílých kolonistů a otrokyň - mulati - hovořící anglicky a kreolsky dnes tvoří populaci, která Svatou Lucii obývá. Tím však pozůstatky po činnosti Evropanů zdaleka nekončí.

Rostliny, dnes pro karibskou oblast tolik typické a někdy až symbolické, jako třeba banánovníky nebo kokosové palmy, by tu člověk před přistáním prvních objevitelských lodí marně hledal. Banánovníky a mangovníky z Asie, kokosové palmy a chlebovníky z ostrovů v Tichomoří, kakaovníky z Jižní Ameriky.

Pět století po objevení Karibiku pro Evropu si lze tuto oblast těžko představit v její původní podobě. Přesto však není předkolumbovská minulost Svaté Lucie úplně nečitelná. Podle četných archeologických nálezů zde přibližně v rozmezí 200-1450 let po Kristu žilo mírumilovné, zemědělsky a rybářsky orientované etnikum - Arawakové, kteří na Svatou Lucii a další ostrovy Malých a Velkých Antil připluli na velkých kánoích patrně až od delty Orinoka.

Nejchutnější byli Francouzi

Sám Kryštof Kolumbus po svém prvním setkání s Arawaky na ostrově Hispaniola (dnešní Haiti a Dominikánská republika) o nich napsal: "Milují své bližní jako sebe samé a jazyk, jímž hovoří, je nejsladší a nejjemnější, který znám. Stále se usmívají."

Předkoloniální název ostrova Hiwanarau neboli "ostrov leguánů" pochází z jednoho z jazyků takzvaných Karibů, podle nichž je celá oblast a okolní moře pojmenováno a kteří odsud začali Arawaky vytlačovat několik desítek let před příchodem Evropanů.

Karibové se údajně vyznačovali podstatně drsnějším přístupem k životu než Arawakové. Byli to obávaní válečníci a svou osobní prestiž získávali především na základě hrdinství v boji a stejně jako staří Aztékové praktikovali kanibalismus. Se svojí odvahou a vášní pro boj a válku přestáli v konfliktu s nově příchozími Evropany až do pozdního sedmnáctého století.

Přestože se Karibům podařilo zpočátku řadu Evropanů zajmout a rituálně spořádat (nejchutnější prý byli Francouzi, po nich Angličané a Holanďané, zatímco maso Španělů bylo příliš tuhé), byli nakonec téměř vybiti a poslední z nich byli deportováni do Střední Ameriky.

Současní obyvatelé Svaté Lucie se žádných nových dobyvatelů obávat nemusí. Evropané a Američané přijíždějí vždy jen na pár dní a spokojí se s okupováním pláží a hotelů a stávají se stále významnějším přínosem pro místní ekonomiku.


Katolický kostel v hlavním městě ostrova Castries je místem pravidelných bohoslužeb a setkávání ostrovanů, mezi kterými jsou také protestanti

Proč Svatá Lucie zaostává

V této době trápí místní lidi problémy s nezaměstnaností, pokles poptávky po zemědělských produktech, především banánech a cukrové třtině, ale také omezené možnosti ve vzdělávání.

Majitelka jednoho z hotýlků Tessa Lennsiquot říká, že Svatá Lucie stále o krok zaostává za ostatními, a jako hlavní příčinu bránící rozvoji a prosperitě na ostrově vidí povahu lidí. Podle Tessy nedokážou vzít osud do vlastních rukou, když upadá obchod s banány, tak na ně nedokážou jen tak zapomenout a přeorientovat se na něco jiného. Chybí jim také vůle učit se novým věcem a zřídka se dokážou spoléhat sami na sebe. Často raději čekají, až pro ně někdo pohodlný život zařídí.

Možná to má na svědomí příliš krásná krajina, moře a příjemné klima, ale tváře místních lidí, které tu člověk potkává, vyzařují jen mír a pohodu a o starostech s banány nedávají cizincům ani tušit.


 

Autoři: ,
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.