Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Supermarkety, jedinečná památka na český kapitalismus

aktualizováno 
Dva pruhy asfaltové silnice vedou z města, další dva do města. Okolí autostrády napřed rámují betonové paneláky, které se záhy "promění" v jiné betonové kostky – obří nákupní centra, dnes moderně nazývané supermarkety.

Interspar, Brno | foto: Monika TomáškováMF DNES

Silnice vede přes pražskou čtvrť Černý Most, kde velkokapacitní samoobsluhy, kavárny a kina zabraly pomalu každý čtvereční metr země.

Praha, nákupní centrum Černý Most


Obchodní Centrum Černý Most, Praha

Podobný shluk aspoň několika supermarketů ovšem lehce naleznete v každém větším městě, v Brně i Karlových Varech. Dovedou vás k nim velké reklamní tabule anebo aspoň malé 'orientační' cedulky.

Pokud se něco stalo v Česku symbolem kapitalismu, nové doby, rozloučením se s "frontami na banány“, pak to je výstavba supermarketů.

Interspar, Brno
Kontroverzní supermarket Interspar vyrostl prakticky uprostřed Brna na místě bývalé textilní továrny Vlněna. Obchod má prodejní plochu 4000 metrů čtverečních v jednom patře a 500 venkovních parkovacích míst. Kritici m.j. namítali, že obchody s plochou větší než 1500 metrů čtverečních je možné stavět jedině jako vícepatrové budovy s parkováním pod objektem.

Vytváří se nová krajina a mění charakter měst

Supermarkety začaly v 90. letech vyrůstat jako houby po dešti. Na opuštěných okrajích velkých měst, kde se už nevyplatilo pěstovat obilí, ale také v centrech. Mnohdy vyrůstaly živelně, stačilo, aby si nadnárodní společnost vybrala pozemek, který jí vyhovuje.

Na okrajích měst tak začala vznikat nová specifická krajina vytvářená betonovými kostkami a pestrobarevnými reklamami, které mají přilákat lidi za nákupem a za zábavou. U nás může celá rodina strávit celý den! hlásaly řetězce. A lidé nasedli do nových i "nových“aut a vyrazili.

Máme kde nakupovat

Interspar, BrnoNákupní centrum Chodov, PrahaEuropark Štěrboholy, Praha


Otevření Galerie Butovice, PrahaHradec Králové, FuturumLetňany, Praha


Nákupní pasáž Stará CelniceNovodvorská PlazaObchodní centrum Nový Smíchov, Praha


Obchodní centrum PlzeňOlomouc CityOstrava, Futurum

 Příběh Zličína v Praze

  Praha Zličín počátkem 90.let  Praha, Zličín, březen 2007
Praha - Zličín, začátek 90.let Praha - Zličín, březen 2007
V dálce vlevo od dálnice D5 dnes stojí Globus, vpravo Ikea, Tesco...
 Zelená louka v Praze na Zličíně počátkem 90.let, dnes tu stojí Ikea a Tesco   Praha, Zličín
Zličín, začátek 90.let, zelená louka.
V dálce rostoucí sídliště Stodůlky.
Zličín, březen 2007. Na části téže kdysi zelené louky už probíhají další terénní práce. Vpředu už dnes stojí Ikea, Tesco a další obchody a supermarkety - viz. níže.

Praha, Zličín, březen 2007

"Každopádně pokud nejde o pozemky města a vše je v souladu s územním plánem, těžko s tím lze něco dělat. Hrozilo by nařčení z omezování podnikání,“ řekl nedávno v MF DNES městský architekt Uherského Brodu Aleš Holý, který nezakrývá, že prostor mezi Starým Městem, Uherským Hradištěm a Kunovicemi je obchodními centry zahlcen.

Podle zlínského architekta Ivana Bergmana jde ovšem mnohdy o to, zda vedení radnice má vůli výstavbu obřích betonových kostek regulovat. "To je záležitost obsazení radnice, jestli nechají investorům volnou ruku, nebo ne. Jestli lobby obchodních řetězců ustoupí, nebo jestli raději budou čelit do jisté míry kritice obyvatel a nechají místo nějaký čas volné,“ tvrdí architekt Bergmann.

Zlín měl podle něj svůj podíl v pozemcích na Čapkově. Radnice ho však prodala. "Investor si tam postavil, co chtěl, a město do toho nemohlo mluvit,“ vzpomínal v MF DNES Bergmann na spory okolo obrovské plochy nedaleko centra Zlína.

Příběh libereckého TESCA

Liberec, současný obchodní dům Tesco v centru

Obchodní dům Tesco - podle architektů Hubáčka a Masáka

FÓRUM LIBEREC. Takto bude vypadat největší obchodní centrum ve středu  Liberce

Obchodní dům, který má vyrůst na místě současného obchodního domu

V současné době probíhá boj o záchranu libereckého obchodního domu Tesco, unikátního nákupního centra (dříve s názvem Ještěd), které před třiceti lety v centru města postavili architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák (Hubáček - autor vysílače na Ještědu). Demolici současného obchodného domu brání památkáři i přední architekti, kteří se snaží budovu zachránit jejím zapsáním na seznam kulturních památek )podobně jako se to podařilo s obchodním domem Máj v Praze).
Petici proti jeho zbourání podepsal i architekt a herec David Vávra. Ten přirovnal dění kolem Tesca k bourání přerovské Komuny. "Pro Přerov je ale ztráta památky daleko větší šok než případná ztráta Ještědu pro Liberec, který má významných a krásných staveb více,“ řekl.


Enormní ekologická zátěž

Levný nákup v obřích supermarketech má ovšem svou odvrácenou tvář. Kromě toho, že zabírají ohromné plochy,  tu je ještě jeden ekologický problém – doprava. Obchodníci využívají toho, že většina jejich zákazníků má auta, a postavila u "chrámů nákupu“ obří parkoviště. Tím se samozřejmě zabrala další půda.

Praha, Černý Most, Ikea


K supermarketům patří rozlehlá parkoviště

Automobilismus je přitom jedním z největších znečišťovatelů ovzduší ve velkých městech. Vědecké studie například prokázaly také to, že kvůli škodlivinám ovzduší mají děti častěji chronické choroby dýchacího ústrojí, zvyšuje se též riziko rakoviny.

Když stavěla své supermarkety společnost Lidl, z prostranství záhadně mizely stromy, které stavbám překážely. Lidl ovšem odmítl, že by s tím měl cokoli společného.

 Příběh starého dubu z Jičína

Starý, asi 80 dub v Jičíně v roce 2006

Lidl, Jičín

Asi 20metrový dub, 80 let starý, byl v Jičíně začátkem roku 2006 pokácen kvůli výstavbě obchodu Lidl.
Případů nelegálního kácení stromů v souvislosti s výstavbou prodejen Lidl bylo v České republice víc. Kritiku ekologů si společnost vysloužila už krátce po příchodu do Česka v roce 2003. Tehdy údajně bylo v blízkosti jejích provozoven zbytečně pokáceno více než sto stromů.
Foto: Vladimíra Smolíková, Městský úřad v Jičíně

Co bude, až skončí?

A pak je tu ještě otázka, co bude, až supermarkety skončí. Podle bývalého ministra životního prostředí Ivana Dejmala jsou supermarkety především problémem z urbanistického hlediska. Jsou to podle něj jakési nádory.

"Jedna z nejnebezpečnějších věcí je, že obchodní centra vytvářejí kvazi veřejný prostor. Parkoviště, cesty, chodníky, všechno je soukromé. Jenže obchodník má zájem, aby lidé přijeli na parkoviště, aby chodili po chodnících a nakupovali, takže je to zároveň veřejné. Do budoucna to ovšem může přinést problémy,“ řekl před časem v Hospodářských novinách Dejmal.

"Z historického pohledu bylo ve městě soukromé a veřejné vždy ostře odděleno. Komunikace, chodník jsou veřejné, nemovitost, v níž obchodník podniká, je soukromé. V okrajových částech města se to stírá. To ovšem znamená, že každý urbanistický pohyb, který by tyto plochy nějak zkulturnil, bude narážet na tento právní problém,“ dodal Dejmal.

Kvůli velké konkurenci zavřel majitel supermarket Billa na okraji Ostravy a tamní radnice si teď s chátrající obří budovou a parkovištěm neví rady. Nikdo o objekt ani nemá zájem, nikdo ho nechce koupit.

Opuštěný supermarket Billa, Ostrava
KAM S NÍM? Chátrající budova supermarketu Billa v Ostravě.

Opuštěný supermarket Billa, OstravaOpuštěný supermarket Billa, OstravaOpuštěný supermarket Billa, Ostrava

Opuštěný supermarket Billa, OstravaOpuštěný supermarket Billa, OstravaOpuštěný a chátrající supermarket Billa, Ostrava
Lidé už se začínají bouřit

V některých městech už vzniká proti dalším plánům na stavby nových supermarketů veřejný odpor. Například žalobu na brněnský magistrát kvůli zamýšlené výstavbě obchodního centra Hobby market v brněnské části Ivanovice podali představitelé místní radnice spolu s organizací Nesehnutí.

Jiří Koželuh z této organizace uvedl, že obchodní centrum by narušilo obchodní ráz, podle ankety mezi obyvateli navíc vyplynulo, že si více než 70 procent tamních občanů obchod nepřeje.

Supermarket Lidl nevyroste zatím ani ve Znojmě. "Znojmo má nyní supermarketů dostatek, navíc tyto prodejny do širšího centra města nepatří," prohlásil starosta.

Na neurčito se odložila i stavba hypermarketu u Chropyně nedaleko Kroměříže. Záměr narazil na odpor úřadů i místního zastupitelstva. Nelíbí se jim, že by obří obchod ležel v sousedství přírodní památky Chropyňský rybník.

Narodili jsme se v super městě, zemřeme ve městě supermarketů?

Že lidí, kteří vnímají supermarkety negativně, přibývá, potvrzuje i nedávná studie žáků gymnázia v Mikulově, kterou zpracovali v rámci soutěže Cesta do Evropského parlamentu. Součástí práce, jež nese název Narodili jsme se v super městě, zemřeme ve městě supermarketů?, jsou i reklamní spoty, které si autoři studie sami natočili - více ZDE.

"Počet pěti supermarketů je na město s osmi tisíci obyvatel nepřiměřený, a jak se studentky informovaly, tak i v České republice ojedinělý," míní jedna z autorek studie Veronika Gajdošová.

Narodili jsme se v super městě, zemřeme ve městě supermarketů?

Co si myslíte o supermarketech vy? Jak vnímáte proměnu krajiny i změnu charakteru měst v důsledku jejich masové výstavby ? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi.

Autoři:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Další z rubriky

Na kole si  kolem Litoměřic užijete parádní výhledy do kraje i na řeku, přívozy...
Na kole kolem Litoměřic. Brána Čech, židovské ghetto i vinařská stezka

Jedno z nejkrásnějších historických sídel České republiky je nespravedlivě ve stínu Prahy či Českého Krumlova. Litoměřice jsou nejen úžasnou víkendovou...  celý článek

Vodáci mají šanci zajistit si splutí nejkrásnější části Vltavy.
O splutí Teplé Vltavy za 500 korun je zájem, zdražení vodáky neodradilo

Zájem o splouvání Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, neklesl ani poté, co letos musí zájemci za plavbu zaplatit více než loni. Úsek mezi...  celý článek

Rýchorský prales v Krkonoších
Zakázaný ráj. V národních parcích se zpřístupní uzavřená místa

Nový zákon o národních parcích zpřístupní turistům některá atraktivní místa. Jedním z nich je i Rýchorský prales v Krkonošském parku, v českém Švýcarsku mohou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.