Lyžařský areál Serfaus Fiss Ladis

Lyžařský areál Serfaus Fiss Ladis - Adrenalinová atrakce Fisser Flieger | foto: Středisko Serfaus Fiss Ladis

Supermanem na svazích Serfaus Fiss Ladis

  • 3
Jarní lyžování v rakouských Alpách patří k nejkrásnějším. Pokud si chcete užít nejen na lyžích či prkně, ale zažít třeba i trochu adrenalinu a proletět se nad sjezdovkami jako Superman, vydejte se do tyrolského Serfaus Fiss Ladis.

V rozsáhlém areálu, který přiléhá hned ke třem obcím posazeným na náhorní rovině ve výšce 1 400 metrů, můžete vyrazit na 180 km sjezdovek.

Zalyžovat si ovšem můžete až ve výšce 2 800 metrů, kde vás konkrétně čekají dvě velice ostré černé sjezdovky. Zvláště jedna z nich, pojmenovaná trefně Vertikal (vede dolů z hory Pezid), potěší ty nejnáročnější lyžaře.

Na svazích si ale přijdou na své všechny skupiny lyžařů i snowboarďáků, a to už od těch nejmenších či nejslabších. V areálu výrazně převažují nejoblíbenější červené sjezdovky, černých tu naleznete sedm.

Pokud se rozhodnete urazit po sjezdovkách nejdelší vzdálenost areálu – tzn. od nejvyššího vrcholu Pezid po Zwolfererkopf (2 596 m), strávíte tím celý den a cestou si zvládnete tak dvě tři nejoblíbenější sjezdovky zopakovat. Nahoru vás kromě řady vyhřívaných sedačkových lanovek vyveze také 9 kabin.

Tyrolsko, Serfaus Fiss Ladis

Já jsem si tu byl zalyžovat těsně před Vánocemi. Měl jsem štěstí na vynikající sněhové podmínky i počasí současně. Také lidí bylo málo, byť jsem čekal, že před Štědrým dnem nebude o nějakou tu frontu nouze. Kromě lyžování jsem byl tradičně potěšen nabídkou místních restaurací a barů, včetně milého přístupu personálu, ostatně jak je tomu po celém Tyrolsku (anebo jsem měl vždycky štěstí?).

Pokud si potrpíte na Apreski bary, jste na pravém místě. Atmosféra lyžařských barů pod otevřeným nebem tu stojí za to (jen já se asi vymykám, co se týče místní hudby -tyrolské songy, které si tu všichni v baru prozpěvují, mě nijak neuchvátily). V obci Ladis najdete pár velice příjemných stylových hospůdek, ve Fissu navíc velmi dobrou diskotéku. Serfaus se zase pyšní vyhlášeným barem, bohužel jsem ho ale vyzkoušet nestihl.

Serfaus Fiss Ladis

Adrenalinu, co hrdlo ráčí

Ale zpět k místním svahům. Pokud máte rádi adrenalin, najdete přímo v prostředku sjezdovek (na Möser Alm – 1 820 m) na jednom místě hned dvě jedinečné atrakce.

První z nich se jmenuje Fisser Flieger a zahrajete si na ní tak trochu na Supermana. Budete navlečeni do speciálního pevného oblečku, za který vás za záda zavěsí na kovovou konstrukci zavěšenou na laně. Toto lano je natažené přes údolí přímo nad sjezdovkami. Pak vás pomalu vytáhnou pozpátku na druhý konec údolí. A pak – tradá šílenou rychlostí zpět. Je to výborný zážitek, jen je škoda, že let trvá poměrně krátce.

Možná ještě více se mi ovšem líbila druhá atrakce, která nese jméno Skyswing – tedy nebeská houpačka.

Usadíte se do sedaček připevněných na vysokém rameni, pak se sedačky vytáhnou na rameni vzhůru. Nechají vás chvilku "vycukat", napnou vám nervy, když sedíte 30 metrů nad zemí a čekáte, co přijde, a pak letíte volným pádem dolů, až se zhoupnete a letíte zpět. Zhoupnutí si pak samozřejmě párkrát zopakujete, takže rozhodně není ideální se před atrakcí přecpat tyrolskými lahůdkami.

Jestliže dospělí si tyto atrakce užijí, tak děti z nich budou přímo nadšené.

Pro ty je v Serfaus Fiss Ladis připravena také country vesnička, Bertina dětská země (Berta je místní maskot – kráva, která děti baví; obě místa jsou mezi obcemi Fiss a Ladis) i pohádková sjezdovka s řadou atrakcí.

Relaxace v tyrolském Serfaus Fiss Ladis
Lázně v Solebecken

Relaxace v tyrolském Serfaus Fiss Ladis
Hotel Schalber

Pokud vyznáváte turistiku v terénu, v Serfauss Fiss Ladis můžete vyrazit na 146 km běžkařských stop. Vybírat se dá i z 10 km sáňkařských tratí.

Lyžařský areál Serfaus Fiss Ladis

Může se hodit

Jak se tam dostat

Cesta z Prahy autem přes Mnichov trvá přibližně 6 hodin. Narazíte přitom jen na jeden kousek rakouské dálnice, kde je třeba mít dálniční známku, ale který se dá snadno objet bez výrazného zdržení.

mapka

Vyzkoušejte z jídel a pití

- místní speciatu – spätzle (jakási tyrolská podoba halušek, ale já je mám daleko raději než slovenskou variantu)
- úžasnou hustou gulášovou polévku
- leberknödel suppe – vývar s velkým játrovým knedlíčkem
- glühwein – nám dobře známé svařené víno, které v Tyrolsku umí prostě nějak lépe
- místní hruškovici Williams s kouskem hrušky

Ubytování

je možné v oblasti Serfaus Fiss Ladis sehnat již od 30 EUR s polopenzí, hotely a penziony v těsné blízkosti skiareálu jsou pochopitelně dražší (40 a více EUR se snídaní).

Ani u levnějšího ubytování se ovšem není třeba bát špatného vybavení penzionu nebo snad nízké kvality jídla. Je obecně známo, že v Tyrolsku majitelé ubytovacích zařízení dbají na čistotu a kvalitu zařízení.

Řada místních hotelů a penzionů je vybavena wellness centry (sauna, pára, výřivka, masáže atd.), které jsou po lyžování přijemnou relaxací.

Skipasy 

Co se týče ceny skipasů, pak celodenní vyjde v sezoně dospělého (samozřejmě na celý areál) na 40 euro (mimo sezonu o 3 eura méně), dítě pak na 23 euro (mimo sezonu o euro méně).

Za týdenní skipas zaplatí dospělý v hlavní sezoně 198 euro (mimo sezonu 175 euro), dítě 115 euro (mimo sezonu 99 euro). Pokud byste se rozhodli vzít si se skupinkou lidí instruktora lyžování či snowboardingu, zaplatíte za něj za 3 dny lekcí 145 euro na osobu (za 6 dní pak 205 euro na hlavu). 

Více info

www.serfaus-fiss-ladis.at