Šumava. Schwarzenberský kanál

Šumava. Schwarzenberský kanál | foto: ČTK

Šumavská pohodička okolo Schwarzenberského kanálu

  • 6
Chcete šumavskou pohodičku bez velkých kopců, ale s hezkými zážitky? Pak se vydejte na cyklovýlet kolem rozsáhlého rašeliniště Vltavský luh a podél Schwarzenberského plavebního kanálu.

Odkud - kam: Nová Pec - Stožec - Schwarzenberský kanál - Nová Pec
Délka: cca 38 km
Obtížnost: Lehká
Typ kola: Trekkingové nebo horské
Proč tam jet: Pohodová cesta hezkým koutem Šumavy

Trasa začíná na konci Lipenské vodní nádrže v Nové Peci a vede podél Vltavy, vláčku a kolem jednoho z největších šumavských rašelinišť - Vltavského luhu. Patnáctikilometrová cesta s hlaďoučkým asfaltovým povrchem mírně stoupá vzhůru a nabízí hezké výhledy do kraje, zejména na Želnavskou hornatinu nad Lipnem.

První delší zastávka a občerstvení se nabízí u Černého Kříže kousek za soutokem Studené a Teplé Vltavy. Samota a kdysi důležitá železniční stanice na okraji Mrtvého luhu byla pojmenována podle 6 m vysokého kříže. Byl postaven poblíž brodu a dřevěného mostu přes Studenou Vltavu na paměť schwarzenberského lesníka, kterého tu kdysi zastřelili pytláci. Dnes už tu stojí zas - nedávno byl vztyčen nový černý kříž v původní velkosti.

Šumava. Krajina u Stožce
Krajina u Stožce

Oslí cestou ke kanálu

Odtud je jen kousek do osady Stožec (možnost dalšího občerstvení), odkud se vydáme do kopce lesní Oslí cestou ke Schwarzenberskému kanálu.

Kopec však není prudký, zvládnete ho lehce a už jste u plavebního kanálu, pozoruhodného technického díla lesního inženýra Rosenauera z let 1793-1823 o celkové délce 44 km, které nechal vybudovat Jan ze Schwarzenbergu.

Jak se praví na portálu www.jiznicechy.org., zděné břehy mají vzdálenost 3,5-4 m a v obloucích jsou vyloženy žulovými plotnami. Průměrná hloubka koryta je jeden metr. Dopravovaly se jím klády dlouhé až 24 m a oblouky musely být postaveny tak, aby nedošlo ke vzpříčení dřeva. Na kanál navazují boční vodní smyky, které ho napájely, a také se jimi plavilo dřevo.

I na naší krátké cestě budeme mít při zastávce v Jelení možnost zjistit, jak neobyčejné dílo to bylo. O pár kilometrů dál najdeme kapli mistra stavitele Rosenauera z roku 1818 a za několik kilometrů přechází kanál dokonce v malý akvadukt.

Unikátní dílo staré 200 let opustíme v Raškově, kde volně spadneme zpátky do Nové Pece.

Ukázka plavení dřeva na Schwarzenberském kanálu

Dojem: Příjemný a celkem nenáročný výlet, který vede zčásti po krásném asfaltu, vhodném i pro bruslení, a zčásti po pevné cestě. Dá se v mírném tempu absolvovat i s menšími dětmi, které už slušně zvládají kolo.

Tip MF DNES: V Jelení je (kromě možnosti dalšího občerstvení) součástí kanálu 400 m dlouhý vodní tunel a také malé muzeum.

Cyklotrasa kolem Schwarzenberského kanálu
Klikněte na mapu pro originální velikost
Zdroj: shocart.cz

Naplánujte si cyklovýlet na cyklomapách iDNES.cz - ZDE