Vrchol Cho Oyu - vzadu Everest a Lhotse. Zleva Kamil Bortel, Leopold Sulovský, Radovan Galoš

Vrchol Cho Oyu - vzadu Everest a Lhotse. Zleva Kamil Bortel, Leopold Sulovský, Radovan Galoš | foto: Archiv expedice na Cho OyuiDNES.cz

Sulovského tým zdolal vrchol šesté nejvyšší osmitisícovky

  • 5
Výprava Leopolda Sulovského, která se chtěla v Himálaji pokusit o unikátní prvovýstup, sice musela vzdát své původní plány, ale může se pochlubit vrcholovou fotografií z šesté nejvyšší hory světa. Čtyři z pěti členů výpravy totiž vystoupili na vrchol Čo Oju.

"Prvovýstup se nám nepodařil, z plánované cesty jsme museli utéct. Klukům, kteří byli přímo ve stěně, hrozilo velké nebezpečí," hlásí ze základního tábora Josef Lukáš, který se stejně jako ostatní pokusil vystoupit na vrchol normální cestou. "Přišel jsem ale o mačky a provizorní mi v příkrých partiích nad hranicí sedmi tisíc nestačily," popisuje Lukáš.

Leopold Sulovský, Kamil Bortel, Pavol Lupták a Radovan Galoš vylezli na vrchol cestou, kudy stoupá většina výprav. "Podařilo se jim to ale v neuvěřitelném tempu. 1. října stoupali z druhého výškového tábora, úplně minuli trojku a ve 14:15 byli nahoře. Samotný výstup ten den trval celkem jedenáct hodin," tvrdí Lukáš.

Už o víkendu slavili všichni členové výpravy v základním táboře a připravují se na cestu do civilizace. "Víza pro pobyt v Tibetu nám končí 7. října, takže už nemůžeme moc vyčkávat," směje se Lukáš.

Výstup na Cho Oyu. Lupi přes serak pod C2Výstup na Cho Oyu. Radovan, před rozedněnímVýstup na Cho Oyu. Rozbřesk 7800 m, minus 35, stín Everestu

Tyrkysová bohyně Čo Oju

Čo Oju je s výškou 8 201 metrů nad mořem šestou nejvyšší horou světa. Leží v Himálaji na hranicích čínského Tibetu a Nepálu, přibližně 20 kilometrů na západ od Mount Everestu. V tibetštině Čo Oju znamená "Tyrkysová bohyně".

Jen několik kilometrů západně od Čo Oju je ledovcem pokryté sedlo Nangpa La (5 716 m), které slouží jako hlavní obchodní cesta mezi šerpy z Tibetu a z regionu Khumbu. Také díky tomuto vysoko položenému průsmyku a mírným sklonům výstupových hřebenů je považována za nejsnadněji dostupnou osmitisícovku na světě.
Současně je první z takzvaných "malých osmitisícovek". Jejich vrcholy jsou ve výškách, ve kterých se na pěti "velkých osmitisícovkách" teprve budují poslední postupové tábory. Z hlediska výstupu ve velké nadmořské výšce je proto výstup na prvních pět nejvyšších hor Země výrazně náročnější.
Čo Oju byl pátý zdolaný osmitisícový vrchol. V době prvního dosažení 19. října 1954 stáli na vrcholu členové rakouské expedice Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama. Prvním Čechem na vrcholu byla žena, Dina Štěrbová.
Celkem vede k vrcholu Čo Oju osm cest, z nichž polovina byla otevřena prvovýstupem alpským stylem a další jedna v zimě. Jeden z těchto unikátních výstupů má na svém kontě Čech Jarýk Stejskal. Drtivá většina lezců však postupuje klasickou cestou. Pět tras nebylo nikdy zopakováno.