Z luxusu zříceninou. Proměna hradu Brtník z pohádky Ať žijí duchové!

  • 20
Býval to neobyčejně honosný hrad, luxusní bydlení pro boháče, rolls-royce mezi středověkými stavbami. Však si středočeský Krakovec vybral i rytíř Brtník jako své sídlo v pohádce Ať žijí duchové! I když už při natáčení známého dětského muzikálu to byla dávno "jen" zřícenina. Loni byla unikátní stavba z konce 14. století dokonce zařazena na seznam nejvíce ohrožených památek. Přežije Krakovec další staletí?

Když si parta dětí chtěla na středověkém hradu postavit klubovnu, povolal rytíř Brtník z Brtníku na pomoc šikovné skřítky, kteří byli se vším skoro hned hotoví. Teď by se Krakovci, kde se oblíbený film Ať žijí duchové! natáčel, podobné kouzlo hodilo znovu.

Podle Národního památkového ústavu je zřícenina, tyčící se nad soutokem Šípského a Krakovského potoka na jižním okraji obce Krakovec, dlouhodobě nedostatečně udržovaná. Proto se objevila na "černé" listině památek, kterým hrozí smutný konec.

"Špatná údržba způsobila zrychlené chátrání stavby v posledních letech. Dochází k rozpadání cenných detailů i k destrukci celých částí zdiva," řekla ve vysílání ČT24 Alexandra Křížová z Národního památkového ústavu.

Paradoxem je, že je Krakovec v majetku státu, takže státní organizace vlastně upozorňuje na to, že se stát o hrad nedobře stará, respektive nedokáže na jeho záchranu sehnat dostatek peněz.

Komfortní bydlení na hradě

Krakovec přitom patří mezi unikátní památky, stavba v době svého vzniku na konci 14. století předběhla svou dobu. Charakteristické pro něj je, že se "šetřilo" na mohutném opevnění a naopak se "přidalo" na komfortu bydlení.

Co říká pověst

Podle jedné z pověstí stálo na místě Krakovce bájné hradiště knížete Kroka a od jeho jména se údajně odvozuje i jméno hradu.
Zdroj: Wikipedie

"Hrad reprezentuje jeden z vrcholů vývoje české hradní architektury 14. století," řekl iDNES.cz kastelán Jiří Sobek, podle něhož Krakovec představuje mezičlánek mezi hradem a zámkem.

"Krakovec měl tedy spíše charakter gotického zámku než hradu a naplňoval především požadavky reprezentace a pohodlného bydlení," dodal Sobek.

Hrad založil v roce 1381 křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, který byl vedoucím královské dvorní hutě a patřil mezi oblíbence Václava IV. Vybudoval pohodlné a architektonicky vyspělé sídlo.

"Na zbytcích hradu se můžeme dodnes přesvědčit o tom, že Jíra z Roztok byl vskutku bohatý a vlivný muž. Jím zbudovaný hrad byla velkolepá, luxusní stavba, která obytným komfortem mohla konkurovat hradům královským," konstatuje kastelán Sobek, podle něhož nejpozoruhodnějším místem hradu je kaple.

Jeden z nejstarších dochovaných obrazů hradu Krakovec. Takto vypadal v roce 1788, několik let po ničivém požáru.

Jeden z důkazů, jak byl hrad z konce 14. století postaven v luxusním stylu - současný pohled na klenby ve sklepení.

Hus odtud odjel do Kostnice

Zajímavosti

  • K uctění památky Jana Husa se každoročně koná Husova pouť
  • O zakladateli hradu Jírovi z Roztok psal Alois Jirásek v románu Mezi proudy
  • Kromě pohádkového muzikálu Ať žijí duchové! se zde natáčely i některé scény z pohádky Princ a Večernice.
    Zdroj: Wikipedie

Začátkem 15. století se Krakovec zapsal do historie pobytem Mistra Jana Husa, který odtud zamířil na kostnický koncil. Událost připomíná Husova socha, kterou umístili na stráň pod hrad před třemi lety.

V 16. a 17. století prošlo sídlo stavebními úpravami a v roce 1783 ho postihla tragická rána – hrad zasáhl blesk, vyhořel a zůstaly jen obvodové zdi a některé klenby. Tehdejší majitel Václav Karel Hildprant ho ale neobnovil a hrad se z luxusního sídla změnil na zříceninu.

V polovině 19. století se zřítila velká část kaple a v roce 1883 odstřelili dělníci dynamitem východní křídlo – z kamene se stal stavební materiál.

Vstupní brána, pohled z vnitřního mezibraní v roce 1919

Oprava chátrajího hradu v 50. letech

Až v roce 1915 se začalo se záchranou chátrající památky, která trvá dodnes. Ačkoli se vzhledem k loňskému zápisu na seznam nejvíce ohrožených památek zdá, že se záchranné práce moc nedaří, památkáři mají za sebou několik dílčích úspěchů.

Tím největším je obnova dřevěného, ručně tesaného mostu, kterým se přichází k bráně hradu. Při jeho stavbě v letech 2000 až 2005 se postupovalo stejně jako v pozdním středověku, nepoužil se jediný hřebík a na své místo se upevnil pomocí ručně zhotoveného jeřábu.

V roce 2005 byla dokončena kopie dřevěného mostu, je to ruční výroba bez jediného hřebíku.

Zřícenina hradu je přístupná od jara do podzimu, největším lákadlem jsou unikátní gotické prvky, arkýřová kaple nebo půlválcová věž. Z hradu je krásný výhled do okolí. Konají se zde básnická sympozia, divadelní představení, koncerty, bohoslužby, ale třeba taky svatby.

Jak se tam dostat

Autem

Z dálnice Praha–Plzeň odbočte na Zbiroh a dále na Zvíkovec, za mostem přes Chříč, Slatinu, Miličov a Šípy Jednodušší je cesta od Rakovníka, pojedete směrem na Plzeň, na Šípy a odtud na Krakovec.

Pěšky

Můžete zvolit také nenáročnou romantickou pětikilometrovou cestu po žluté značce z železniční zastávky Všesulov. Přes zříceninu vede i červená značka z Rakovníka (15,5 km), Žďárů a Zhoře.

Na kole

Údolím Javornice vede k hradu cyklostezka 8656 Zbiroh - Krakovec, příp. lze zvolit cyklostezku 0043 (Zbiroh - Zvíkovec - Krakovec).

, pro iDNES.cz